- 03 Ekim 2019

Ecem Balcı davasında savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

Geçtiğimiz yıl öldürülen 17 yaşında olan Ecem Balcı’nın bugün görülen duruşmasında savcı mütalaa verdi. Tasarlayarak öldürme suçundan delil olmadığını belirten savcı, Süleyman Kara’nın 18 yaşından küçük olan çocuk olan Ecem Balcı’yı öldürdüğünün değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Öldürüldükten sonra, Gölcük'ün Ayvazpınar köyünde ormanlık alanda yapılan kazı sonucu cesedi bulunan 17 yaşındaki Ecem Balcı'nın cinayetinin 6’ıncı celsesi görülen duruşmada Sanık Süleyman Kara SEGBİS aracılığıyla bağlanırken, tutuksuz sanıklar Nursen K., Yusuf K., Keziban A. ve Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı, Aile Bakanlığı vekilleri duruşmada hazır bulundu. Davada, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Candan Gültekin, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve Kadın Platformları hazır bulunarak destek verdi. Duruşmada sanık Süleyman Kara’nın kardeşi Yusuf K.’nın fenalaşması üzerine dışarıya çıkarıldı. Dışarıda çağrılan sağlık ekibi Yusuf K.’ya müdahale etti.

ADLİ TIP RAPORUNA İTİRAZ

Davada Adli Tıp Kurumu’ndan daha önceden talep edilen,  uzun süredir beklenen otopsi raporu ve kamera kayıtları gündeme geldi. Talep edilen kamera kayıtlarının olmadığı belirtilirken, gelen otopsi raporu hakkında savunma yapan Gökhan Balcı’nın avukatı Aslıhan Şen, “Gelen rapor bizim anlatımlarımızı doğrulamaktadır. Ayrıca bu rapor, sanığın daha önceki aşamalardaki beyanlarıyla uyumludur” dedi. Sanık avukatı ise, otopsi raporunu kabul etmediklerini belirterek, “Mahkeme öncesinde sunmuş olduğumuz dilekçemizi tekrar ediyoruz. Orada belirttiğimiz üzere rapor sanığın daha önceki aşamalardaki beyanlarına dayanılarak oluşturulmuştur. Tıbbi tespitler bulunmamaktadır. Böyle bir raporla ölüm nedeni tespit edilemez. Bu nedenle üst kuruldan rapor aldırılmasını talep ediyoruz” ifadelerinde bulundu. Mahkeme heyeti ise, Ecem Balcı’nın ölüm nedeni konusunda yeniden rapor alınmasını talebini dosyaya yenilik katmayacağından dolayı reddettiklerini belirtti.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Savcı duruşmada mütalaa verdi. Savcı mütalaasında, Ecem Balcı’nın annesi Esra Ercömert ile sevgili olan Süleyman Kara’nın, bu ilişkiye karşı çıkan ve bu ilişkide kendisine engel olarak gördüğü Ecem Balcı’yı öldürme hususunda karar vererek, 18 yaşından küçük olan Ecem Balcı ile görüşüp define bulduğunu, defineden taç çıktığını ve bu tacı kendisine vereceğini söyleyip Ecem Balcı’yı ikna ettikten sonra defineyi bulduğu yere götürmek bahanesiyle yönetiminde bulunan araç ile Gölcük Şirinköy mevkii istikametine doğru gittiğini, bu esnada Ecem Balcı’nın kullanmış olduğu telefon ile erkek arkadaşına “Süleyman amca geldi aldı beni, define çıkmış, zengin olduk, o iş olmuş” şeklinde mesajlar gönderdiği, daha sonra sevgilisi tarafından atılan mesajlara cevap verilmediği, sanığın Ecem Balcı’yı boğazından tutup üzerine yüklenip, iki eliyle de boğazını sıkmak suretiyle öldürdükten sonra, Gölcük Ayvazpınar Köyü 3 kilometre geçtikten sonra Elma Çukur’u mevkiine ağaçlık alana getirip, sözü edilen yeri kazdıktan sonra gömüp uzaklaştığının anlaşıldığını belirtti.

“ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE DAİR DELİL YOK”

Ayrıca Ecem Balcı’ya ulaşamayan sevgilisinin Ecem Balcı’nın annesine mesaj attığı, Süleyman Kara’nın ise Ecem’in hattını çıkararak kendi telefonuna taktığı ve annesi Esra Ercömert’e mesajlar gönderdiği, bu sayede annesinin kızının kaybolduğu şeklinde kolluğa müracaatını engellemeye çalıştığı, yapılan incelemelerde mesajların yazı karakterinin Süleyman Kara’ya ait olduğu, Süleyman Kara’nın yakalanıp cesedi gösterdiği yerden cesedin çıkarılması, diğer sanıkların ise zarf içinde verilen Ecem Balcı’ya ait olan sim kartını İzmir ilinde kullanarak sanığın üzerindeki şüpheleri uzaklaştırmaya çalıştıkları anlaşılmıştır. Adli Tıp Kurumu’nun raporunda Ecem Balcı’nın zehirlenerek öldüğünün dair tıbbi delillerin bulunmadığı, olayın gelişimi Gökhan Balcı’nın ifadesinde belirttiği şekilde meydana geldiğinin kabulü gerektiğini belirtti. Olayın oluş şekli ve nedeni de dikkate alınarak, Süleyman Kara’nın 18 yaşından küçük olan çocuk olan Ecem Balcı’yı öldürdüğünün değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Savcı ayrıca, tasarlayarak öldürme suçuna ilişkin olarak, “Sanığın önceden şarta bağlı olmaksızın öldürme kararı vermesi, karar ile eylem arasında tasarlamayı kabule elverişli makul bir sürenin geçmesi, bu süre içerisinde verdiği kararda ısrar ederek, öldürme eylemini gerçekleştirmesinin gerektiği, atılı eylemde ise sanığın ne zaman öldürmeye karar verdiğinin kesin olarak tespit edilemediği ve bu haliyle tasarlamanın şartlarının atılı  eylemde oluşmadığı tüm dosya içeriğinden anlaşılmıştır” dedi. Sanık Nurten K.’nın atılı suçtan beraatına, Süleyman Kara’nın Çocuğu öldürme suçundan eylemine ilişkin kendisini savunamayacak kişiye karşı yapılacak suçtan ağırlaştırılmış müebbet suçundan ayrıca sanığın geçirdiği sürenin gözetilmesine, Keziban A., Rıfat Ö. Y., Yusuf K. ve İbrahim D.’ye atılı suç delilleri gizleme suçundan ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesini talep etti.

“KABUL ETMİYORUZ”

Gökhan Balcı’nın avukatı Aslıhan Şen savcının mütaalasında belirttiği “tasarlayarak öldürme suçuna ilişkin delil olmadığı” talebine ilişkin olarak katılmadıklarını belirterek, “Tasarlamaya yer verilmemiştir. Bunu kabul etmiyoruz” dedi. Mahkeme heyeti, sanık ve katılan avukatlara süre verilmesine, Süleyman Kara’nın tutukluluk halinin devamına, duruşmanın ise 19 Kasım günü saat 10.30’a ertelenmesine karar verdi.

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

Kocaeli Kadın Platformu ve Kadın Meclisi dava sonrası platform adına açıklamayı yapan Kocaeli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü aynı zamanda Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri olan Sibel Yılmaz, “11 Temmuz Perşembe günü 5.celsesi görülen davada Ecem Balcı'nın katili Süleyman Kara'nın savcılık, polis ve ilk çıktığı nöbetçi mahkemede verdiği üç ifade de aynıdır. Ancak sonraki duruşmalarda soruşturma aşamasında baskı gördüğünü söyleyerek verdiği ifadeyi reddetmiştir. Davayı uzatmak ve karıştırmak için verilen çelişkili beyanlarla cinayetin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. İçinde istismar olma ihtimali de bulunan bu cinayette adli tıp raporu 5 celse boyunca çıkmamıştır. Yeni çıkan adli tıp raporunda ise katilin ifadesinde yer alan ayrıntılarla rapor örtüşmektedir.” dedi

“ÖRGÜTLENDİK VE DİRENDİK”

Adli Tıp Raporu ile suçu kanıtlanan Süleyman Kara’nın en ağır suçu alması için davanın takipçisi olacaklarını ifade eden Yılmaz, “Çünkü tıpkı Ayşe Paşalı davası gibi, tıpkı Şule Çet davası gibi, N.Ç davası gibi Ecem Balcı davası da kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlar konusunda birer toplumsal sınav niteliğindedir. Hukukta temel bir ilke vardır:  kamu vicdanını rahatlatmak... biz kadınların vicdanını defalarca erkek yargı tarafından zedelendi. Ama yılmadık, örgütlendik ve direndik” şeklinde konuştu.

“HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sözlerine devam eden Yılmaz, “Biz kadınlar kadını görmezden gelip erkeği kollayan, kadınların yıllardır mücadele ettiği en temel hakları koruma altına alan İstanbul Sözleşmesini iptal etmeye çalışan, hayat kurtaran 6284 sayılı şiddete karşı koruma yasasını uygulamayan, iktidarın, şiddeti, cinayeti meşrulaştıran erkek yargının karşısında gerçek adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Bizlere hayatı dar eden bu kadın düşmanı politikaların karşısında haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya, isyanımızı haykırmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz.Kadın katilleri bilsinler ki bir kişi daha eksilmeyene dek, bu davaları takip edecek katillerden hesap soracağız. Bu ülkede ve dünyanın dört bir yanında kadınlar vardı ve var olacaklar. Bu ülkede korkusuz ve özgür yaşayacağımız günler kadınlarla gelecek. Yaşasın kadın dayanışması” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“GEREKENİN YAPILACAĞINI BİLİYORUM”

Duruşma öncesinde açıklama yapan baba Balcı, adaletin en kısa sürede yerini bulacağını belirterek, "Biz altıncı sefer buradayız, bu adliye binası önündeyiz. Beklediğimiz Adli Tıp raporu geldi, inşallah bugün beklediğimiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının açıklandığını duyarız. Kızımın katilinin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini her platformda söyledim yine söylüyorum. Gerekenin yapılacağını biliyorum. Adalete güvendim ve her zaman güvenmeye devam ediyorum. Umuyorum ki kızımın katili için ağırlaştırılmış müebbet cezası kararı artık çıkacak" dedi. Avukat Aslıhan Şen ise, “Savcımütalaasını açıkladı. Savcı sanığın araştırmış müebbet hapis isteminde bulundu. Diğer sanıklarında cezalandırılmasını istedi. Verilen bu destekler önemli. 19 Kasım’da görüşmek üzere” şeklinde konuştu. 

 

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

İzmitli - Gencecik bir kız ve annesi ziyan olup gitti. Sadece bu dünyada hesap sorulmayacak daha bunun ahiret sorgusu var. Allah bildiği yapsın böylelerini.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 03 Ekim 18:44