- 21 Ekim 2019

İki çocuk annesi harabe evde yaşam savaşı veriyor

İzmit'te 2 zihinsel engelli çocuk annesi kadın, yıkılmaya yüz tutan evde adeta yaşam savaşı veriyor. Yardıma muhtaç ailenin evini temizlemek ve boyamak için Bursa’dan gelen gönüllü yardımseverler, evin harabe halini görünce aile için yardım istedi.

+3
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit'in Gültepe Mahallesi’nde yaşayan 51 yaşındaki Nermin Kutlu,’nun 26 yaşındaki Sercan ve 16 yaşındaki Emre isimli iki oğlu da doğumlarından 15 gün sonra fenalaştı. Hastaneye kaldırılan 2 çocuğunda geçirdikleri rahatsızlık nedeni ile zihinsel engelli oldukları tespit edildi. 2 çocuğunu da zor şartlarda büyüten anne Nermin Kurtlu, geçtiğimiz yıl diyaliz hastası olan eşini kaybetti. 2 çocuğu ile yıkılmaya yüz tutmuş olan evde yalnız kaldı. Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan anne bir yandan kapıları kırık, çatısı su damlayan evde yaşam mücadelesi veriyor.

MANZARAYI GÖRÜNCE ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMEDİLER

Zor durumda olan aileye destek vermek için Bursa’dan  Kocaeli’ye gelen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Kocaeli Temsilciliğinin gönüllü üyeleri gördükleri manzara karşısında şoke oldu. Evi temizleyip, duvarlarını boyamayı hayal eden dernek üyeleri, yıkılmaya yüz tutmuş evle karşılaştı. Kendilerine yardım etmek için Bursa’dan gelen dernek üyelerini gören anne Kutlu gözyaşlarına hakim olamadı. Bir yıl boyunca yalnız başına 2 zihinsel ve bedensel engelleri olan çocukları için çabaladığını belirten anne, çocuklarının engelli olmasından dolayı ev sahiplerinin kendilerini istemeyerek, evlerini kiralamadığını söyledi.Yetkililerden yardım istediğini, ancak kimsenin kendisine yardım etmediğini kaydeden Kutlu, tek isteğinin temiz bir ev olduğunu dile getirdi.

BANA SADECE EV VERSİNLER

Evinin kirasını da ödeyebileceğini söyleyen anne Kutlu, “Engelli çocuk annesi olmanın çok kolay yanları da çok zor yanları da var. 2 çocuğum da 15 günlükken ateşli havale geçirdi. Onların ihtiyaçlarını çabalayarak bir şekilde karşıladım. Bir şeylerden kısarak onlara veriyorum. Ben kirasında da değilim, sadece bana bir ev versinler. Ben kendi kiramı da veririm, geçimimi de sağlarım. Ben bir ev kiraladım. Temizlik yapmaya giderken ev sahibi caydı. Büyük oğlumu götürmüştüm. Kardeşi olmayınca ağladı. O ağladı diye ev sahibi caydı. Evimin halini görüyorsunuz, hiçbir şey toplu değil. Ne kadar toplasan da yine aynı. Ama hiçbir kimseden destek almıyorum. Allah’a şükür zorlanmıyorum. Ne mutlu bana. Bana sadece bir ev versinler. Ben başka bir şey istemiyorum. Ben kiramı da öderim. Bunun dışında kimseden bir destek beklemiyorum. Yalnız oturabileceğimiz güzel bir ev istiyorum. Başka da bir isteğim yok” dedi.

ENGELLİ ÇOCUKLAR SAĞLIKLI KOŞULLARDA YAŞAMIYOR

Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Bursa Temsilcisi Gülcan Önder, ailenin evinin yaşanamayacak bir durumda olduğunu belirterek, “Bizler Bursa’dan geldik. Ailemiz gerçekten kötü durumda. Burası yaşanacak durumda olan bir ev değil. İki engelli çocuk sağlıklı koşullarda yaşamıyor. Yardımseverler bu aileye ulaşıp destek versin. Önceliğimiz bir ev. İnsanlar engelli çocuklar var diye bu aileye yardım etmekten kaçınıyor. Bu insanlar öcü değil. Hepimizin engelli çocuğu olabilir. Biz hepimiz birer engelli adayıyız diye duyurmaya çalışıyoruz. Biz ekip olarak bu evimizi temizleyip boyamaya geldik ama her taraf dökülüyor. Temizlerken elimizde kalacak. En azından bu insanların sesini duyurursak, herkes yardım edebilir. Bu insanları topluma kazandırabilirsek iyi birey olabilir. Bu insanlara güzel bir ortam verebilirsek güzel bir gelecek sunmuş oluruz” diye konuştu.

TEDAVİ GÖRMELERİ GEREKİYOR

Aile için gönüllü olarak Bursa’dan gelen Nuran Torun ise, fiziksel engeli olan çocukların tedavi ve eğitim görüp sağlıklı ortamda yaşamalarının gerektiğini belirterek, “Bu çocuklar babasını kaybettikten sonra büyük bir acı yaşamışlar. Çünkü babayı çok yakın bir zamanda kaybetmişler ve baba gerçekten rahatsızmış. Henüz onun acısı sönmemişken çocuklar konuşamıyor. Aynı zamanda bedensel engelliler. Kesinlikle bir tedavi görmeleri gerekiyor ve destekle bunların 5 gün eğitim görmeleri lazım. Onların eğitim almalarını sağlayarak konuşmalarına vesile olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Alaattin - şimdi daire müdürleri amirleri vs.yetkililer bu haberi okudular çaylarını yudumladılar.bu işi nasıl lehlerine çevirirler onunda hesabını yaptılar ve kahramanlık yolunda adım atmaya hazırlanıyorlar.şimdi ne olacak biliyormusunuz.yazılı ve görsel basın çağrılacak muhabirlerin ağzına bir parmak bal çalınacak abartılı anlatılıp ses getirsin diye.ve ailenin evi onarılacak.özel bakım işleri yardımlar derken aile gereğinden fazla hayal edemiyeceği bir yaşam standartına kavuşturulacak.akşam bu zevat çoluk çocukları eş dost ve akrabalarıyla beraber televizyon ve gazetelerde keyifle gururla meşhur olmalarının gururunu yaşıyacaklar.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 22 Ekim 10:18
08

Alaattin - bu ALLAH ın bir imtihanıdır.burada iman devreye girer.inanmak herşeyi halletmiyor.bu ailenin bu durumuna sessiz kalan eş dost akraba komşu ve idareciler .sizler islamın beş şartını yerine getirseniz bu ameli kendinizi kurtarmak için yani çıkarınız için menfaatiniz için yapıyorsunuz sadece inanıyosunuz.esas iş iman etmekten geçer.eğer iman etseydiniz ;komşusu açken tok yatan bizden değildir ;diyen peygamberede iman eder ne demek istediğini anlar bu mübarek söz sizin uykularınızı kaçırırdı.kıl namazı tut orucu senede bir ver zekatı kes kurbanı bide hacca ve umreye gittinmi iş tamam diyorsun.ondan sonra ihaleler.torpiller,yolsuzluklar yalan dolan,adam kayırma gibi entrikalarla geçen ömür.eğer hakikaten inandığımız dine hakkıyla iman etseydik yani mümin olabilseydik servetimize servet katmak için cehenneme kütük olma yolunda çaba sarfetmez,inadığımıza iman eder kazancımızı helal yoldan kazanıp ALLAH ın rızasını kazanmak için paylaşırdık.özellikle belediyelerde idareci olanlar o makamın zorluğunu dinen düşündüğünüzde sizler bu vebali nasıl kaldıracaksınız.sizler şehirleri süslemek güzelleştirmek mutlu karnı tok azınlıkları mutlu etmek çeşitli etkinliklerle eğlendirmek için harcadıklarınızla kısıtlı imkanlarla yarı aç yarı tok gururuyla yaşıyan insanların derdine deva olsanız ya.imkanı kısıtlı ailelerin bekarlarını everme konusunda yardımcı olsanız,gıda ve barınmalarında düşe bilecekleri zorluklarda düzenli bir katkınız olsa ,mümkün olduğunca bu ailelerin çocuklarına iş imkanları sağlansa başkalarına muhtaç olmadan yaşam imkanı sağlasanız olmazmı.çünkü bunların derdini dinleyecek kimseleri yok.ama bir bakıyorsunuz bazı ailelerin oğlu,kızı,damadı,gelini,kayınçosu hepisi biryerlere yerleştirilmiş .bunun vebali ağırdır iki yakanız bir araya gelmez.bugün olmazsa yarın.vallahi yemin olsunki bunları bilen ve gören ALLAH var

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 10:07
07

I.m. - %90 akraba evliliği. Her şeyden önce bu milletin eğitime ihtiyacı var...

Yanıtla . 0Beğen . 6Beğenme 22 Ekim 08:27
06

H.d - Bu memlekete bu belediyelere Hz.Ömer gibi yönetici lazım

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 22 Ekim 00:27
05

Tekin 41 - EYYYY BU ILIN VEKILLERI BELEDIYELERI NE ISE YARARSINIZ??????BOS B9S RANT TOPLANTILARI YAPARSINIZ.BIR KERE YANILAYIM BE.YUH SIZE.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 17:29
04

Ahmet - sayın deri koltuklara yapışmış etrafından başak birşey göremeyen yetkililer özellikle sayın vali neredesiiin buda yalan düzmece bir haberdir canım senin yetkili müdürlerin muhakkak yardım eder ölmiycek şekildeeeeeeee

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 17:09
03

Krater - kocaeli büyüksehir belediyesi, izmit belediyesi artık bu sese bir yardım edin. yardım elinizi uzatın.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 15:50
02

İzmi̇tli̇ - AİLE VE SOSYAL İŞLER BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ VEYA BEKİR BEY NERDESİNİZ.BU AİLEYE YARDIM EDİLMİYECEKTE KİME EDİLECEK.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 13:55