- 13 Ocak 2020

Silivri depremini bildi, yeni uyarılarda bulundu

Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremi iki saat önce sosyal medyada yaptığı yayında tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, beklenen Marmara depreminden önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 6 ve üzerinde bir deprem olacağını iddia etti.

Marmara Denizi Silivri açıklarında dün saat 16.37'de meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki deprem paniğe neden oldu. Çok sayıda vatandaşın sokağa döküldüğü deprem öncesinde sosyal medya sayfasından canlı yayın yapan Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut ise iki saat öncesinden deprem olacağını söyleyerek tahminin paylaştı. Yakut, yayında “Sabah 06.28 itibariyle Tekirdağ-Güzelköy açıkları Marmara Denizi'nde şuana dek 53-54 tane sisteme yansıyan depremler oldu. Bu da ister istemez sisteme girip de bakan arkadaşları korkuttu. Bizim de dikkatimizi çekti. Geçen videoda da paylaştım. Marmara’nın Batı ucu özellikle Saros Körfezi arasında bir aktif alan olduğunu. Buralarda kırılmanın olabileceğini, belki 5’e varan depremler çıkabilir demiştim. Görünen şu ben daha büyük bir deprem 5.8 gibi bir deprem beklemiyorum ama 4, 4.5, belki 5’e yakın aniden olsa da o bölgede şaşırmam. Güzelköy Marmara Adası açıkları dediğimiz alanın arasındaki 17 kilometrelik segment üzerinde bir canlanma olabilir” diyerek sosyal medyadan uyarılarda bulunmuştu.

DAHA ÖNCE ÇOK SAYIDA DEPREMİ TAHMİN ETTİ

Daha önce de çok sayıda yerel ve ulusal depremi tahmin ettiğini belirten Ahmet Yakut, “Bodrum depremini insanlarla sosyal medyadan paylaşmıştım. 15 gün önceden oradaki insanlara 6.8 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini söylemiştim, akabinde Bodrum depremi meydana geldi. Çanakkale Ayvacık, Midilli açıklarında yaşanan 6.3 büyüklüğündeki deprem, Şili, Endonezya depremleri gibi 48-96 saat önceki periyotlarda insanlarla paylaşmıştım” şeklinde konuştu.

"2020 YILI ÇOK ÖNEMLİ"

Türkiye’nin Doğu bölgesinde deprem yaşanacağını iddia eden Yakut, “2015 yılından beri tezim şudur, 2011 Van depreminden sonra ülkemizde 6 yıllık yıkıcı deprem periyodunu geçtik. Yani 2017 ve 2018’de en geç olması beklenen yıkıcı bir deprem karasal olarak meydana gelmedi. 2020 yılı hem dünya hem de ülkemiz için önemli bir yıl olarak depremsellik açısından belki tarihe geçecek. Bence Batı’dan ziyade özellikle Doğu’ya bakmak lazım. Meydana gelen Endonezya, Çin ya da Uzak Doğu depremleri ve bağlı olduğumuz plakalara baktığımızda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun bu sene önemli bir rol oynayacağını sismik açıdan görebiliriz. Bu yüzden 2020 yılında 6 ya da üzerinde bir deprem Doğu bölgelerimizden gelirse şaşırmam. Marmara’da tabi ki depremler olacak, İstanbul’da, güneyde, kuzeyde tabi ki depremler olacak, ama deprem bilinciyle yaşamayı bilmedikten sonra depremlere karşı yapacağımız hiçbir şey olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Keremcan - Ahmet Yakut takip ettiğim başarılı ve dedikleri çıkan insan hayatına değer veren bir araştırmacı. Basarilari daim olsun. Ülkemizde böyle kişiler desteklenmeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 21:31
06

Murat Başkan - sacma saban kimse depremin ne zaman olacagını bilemez sadece kendine gündem yaratıyor boş iş

Yanıtla . 6Beğen . 38Beğenme 16 Ocak 11:06
10

Kadir Uyumaz - @Murat Başkan 06 nolu yoruma cevabı: kardeşim sismografda artış varsa tahmin yapılabilir yada uzayda gezengenleri yakınlığı çekim yeri bakarak tahmin edilebilir iyice oku haberi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ocak 11:04
03

Okan Demir - Bu ne seviyesiz, boş, gereksiz ve cahilce yapılmış 1 haber.. Sen kimsin? Depremle deprem bilmiye alakalı Eğitimin nedir ki tahmin yapıyorsun. Ukala. Ama suç senin değil. Yapacak haber bulamayan bu yandaş, ve yalaka basının..

Yanıtla . 17Beğen . 55Beğenme 15 Ocak 03:39
08

Hanife - @Okan Demir 03 nolu yoruma cevabı: Adam 17 ağustos 1999 depreminde başiskelede enkazdan çıktı ve kendini deprem araştırmasına verdi kendisini yakınfan tanırım kendisini iyice araştırın sosyal medyadan araştırın öyle yorum yapım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 18:10
05

Metehan - @Okan Demir 03 nolu yoruma cevabı: Haberi dikkatli okursan deprem araştırmacısı oldugunu öğrenirsin

Yanıtla . 35Beğen . 7Beğenme 16 Ocak 08:06
04

Kemal Yalçın - @Okan Demir 03 nolu yoruma cevabı: Adam doğru tahmin ettiği yazıldı diye, nerde bunun yandaşlığı nerede bunun yalakalığı?

Yanıtla . 17Beğen . 6Beğenme 15 Ocak 21:42
02

Rahmi - Devlet televizyonu yokmu açıklama yapsın orada bu kardeş, anlattıkları şimdilik doğru, herşey açıklansın o zaman.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 13 Ocak 16:53
01

Orhan Özkan - AHMET KARDEŞİM,ÖNCELİKLE TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUN ÇALIŞMALARDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SENİN BUNLARI YAPARKEN BİR BEKLENTİNİNDE OLMADIĞINI BİLİYORUM.ALLAH İLMİNİ ARTIRSIN.SENİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP ETMEYEDE DEVAM EDECEM.İŞLERİNDE KOLAYLIKLAR DİLERİM.

Yanıtla . 37Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 10:22