- 24 Ocak 2020

İstifa açıklamasında tartışma!

SUMOTAŞ hakkında çıkan zarara uğratıldığı yönelik haberler ile ilgili Başkan Marika Mehmet Top bugün basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan genel kurula kadar istifa ettiğini belirtirken, toplantadı da Necmi Akyıldız isimli yönetici, “Sen bu insanlara yalan söyledin” dedi.

SUMOTAŞ (Suadiye Motorcu Taşıyıcılar Kooperatifi) Başkanı Marika Mehmet Top’un Kartepe Foşa Garden Düğün Salonu’ndaki kahvaltılı açıklamasına kooperatif yönetimi, üyeleri KASKF Başkanı Murat Aydın, SS 87 Nolu Uzunçiftlik Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Aydın Merttürk, SUMOTAŞ yönetimi ve üyeleri katıldı.

“KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR”

Kahvaltı sonrası konuşan SUMOTAŞ başkanı Marika Mehmet Top, “Amaç SUMOTAŞ’ın nerede olduğunu, nereye gittiğini ve bugün nelerle karşılaştığını anlatmak. Amacımız SUMOTAŞ’ın daha da ileriye taşınması için mücadele etmek. Kavgacı bir tutum içerinde değiliz. Aramızda kırgınlıklar kızgınlıklar mutlaka olur. Ailemizin içi buna müsait ama kol kırılır yen içinde kalır. Basına doğru olan ve olmayan şeyler yansıdı ben suskunluğumu korudum kimseye cevap vermedim. Kimseyle polemik içerisinde olmadım. Baktım ki bazı yerlerde karalama kampanyaları başlatılıyor yine dinledim, ses çıkarmadım” dedi.

“HEP KAVGADAN KAÇTIM”

Bazı kesimlerin kendini karalamaya çalıştığını ifade eden Top, “Kendileri kapkara beni karalamaya çalışıyorlar ellerinde veri olmadan. SUMOTAŞ üyeleri beni istediği kadar eleştirebilir. Bu onların hakkı. SUMOTAŞ’ın geleceği Suadiyelilerin elindedir. Şahsım olarak hizmet etmeyi kendime görev bildim. Kavganın içine çok çekmek istediler saygımdan hep kavgadan kaçtım. Sanki cevap vermedikçe bazı olayları kabulleniyormuş modu doğurdu. Suadiye halkına ihtiyaç olduğunda düdük çalacaksın yanında olacak ama ufak tefek menfaatlerinden faydalanmayacak. Bunu kabul edemeyiz. Yönetimimde bu anlayış asla olmadı olmaz da” diye konuştu.

“1 TL PARA ALMADAN SUMOTAŞ’I YÜRÜTTÜK”

Sözlerini sürdüren Başkan Top, “Hata yapmış olabiliriz ama hainlik yaparsak bizi sorgulayın. 2016 yılında başkan oldum. Trilyonları yöneten bir başkan olarak göreve geldiğimde hangi arabam varsa hala aynı arabam var. Kendi gücüme güç katmadım. Çevreme güç katım bunun için güçlü bir sesle konuşuyorum. Banka borcumuzu ödedik, aidatları yükselttik. 2016’dan 2020 yılına kadar aidatları yükseltmedik. Kimseden 1 TL para almadan SUMOTAŞ’ı yürüttük. Bununla ilgili çeşitli konuşmalar oldu. 2016 aidatı 225 TL idi. Kimsenin hak edişini de yatırmazlık yapmadık” ifadelerini kullandı.

“BUNLAR GÖZ ARDI EDİLECEK”

Kooperatife yaptıkları yatırımlardan da bahseden Top, “SUMOTAŞ’ı da akaryakıtsız bırakmadık. Elimiz güçlendikçe yatırım yaptık. 2 çekici kamyon, 1 tanker, dorse aldık. 8 Bin metrekare olan parselimizin otopark haline gelmesini sağladık. 7 Bin ton malzeme döktük, 1 Milyon 800 Bin TL’ye ışıklandırma yaptık. Kamera sistemi, muhasebe programı yaptık. Çocuklar çöplükte oturuyordu Benzinliğe yazıhane kurduk. Yıkama tesisi kurduk. Bunlar göz ardı edilecek Marika Mehmet’i karalama kampanyası yapacaksın. Yok öyle bir şey. Elinde güçlü delilin varsa yaparsın” şeklinde konuştu.

“HASTA OLANIN HASTASINA GİTTİM”

Son 10 yıldır anlaşmalar yapılırken hep indirimler verildiğini hatırlatan Başkan Top, “Pepsico firmasına gittik derdimizi anlattık. İndirim istediler vermedik. Çalışarak ölmektense çalışmadan ölmeyi tercih ettik. Bizden önce imzalanan 24 paletlik uygulamayı yürürlükten kaldırdık. Kamu ile siyasetle STK’larla basınla hepsiyle iyi geçindik. Çünkü biz bir aileyiz. Gönlümde bir aslan var ama onu söyleyemem sandığa gittiğimde onu söylerim. Hasta olanın hastasına gittim. Hainlik kinlik bizde olmaz. Son toplantıda konuşmalar bireyselleşti üsluplar başka yönlere gitti. Ancak evin içindeki tavırları başka şekilde yansıtması bardağı taşıran son damla o oldu. Paralar nerede, senin borcun bu kadar diyen insana asla taviz vermem” dedi.

“TOPLA TÜFEKLE GELSİNLER”

Kendisiyle uğraşanlara seslenen Top, “15-20 kişilik marjinal grup kendilerinden olmayan sevmezler. Dedikodu çıkartırlar. Böyle insanların SUMOTAŞ’ın yönetimine girememesi lazım. Çünkü kendisinden başkasını kabul etmez bunlar. Ellerinde ne varsa uğraşsınlar, topla tüfekle gelsinler, başarılı olamazlar. Akrabamla eşimle dostumla fabrikanın ilişkisi hiç olmadı. Fabrikanın ne patatesini, irmiğini ne suyunu hiçbir şeyini yapmadım. Kim kazandı SUMOTAŞ kazandı. İsterse Marika Mehmet de kazanırdı ama şuan bu güçlü toplantıyı yapamaz, böyle güçlü konuşamazdı. Suadiye’nin meydanında bağırarak gezemezdim” dedi.

“YETKİYİ BIRAKIYORUM”

Yönetim kuruluyla görüştüm. Mali müşavirle görüştüm en yakın kognreyi ne zaman yapabiliriz dedim. Nisan’ın dördüncü cumartesine geliyor dedi. Nisan ayının içerisinde olan mali seçimli genel kurula kadar yeni oluşmuş olan yönetime yetkiyi bırakıyorum. Nisan ayındaki kongrede aday olup olmayacağım hakkında şu anda bir şey diyemem. SUMOTAŞ’ın üzerinde borç kesinlikle yoktur, olmaz, olamaz da. Borç olsa ben istifa etmem. Benim gönlümde biri var, ismini veremem ama inşallah o olur” ifadelerinde bulundu.

“BAŞKAN ŞOV YAPIYORSUN”

Top’un basın açıklamasının ardından SUMOTAŞ üyelerinden Necmi Akyıldız kürsüye yaklaşarak başkana  “Ben şov yapmaya gelmedim. Şov sen yapıyorsun bizi sen kandırdın. Sizi dinlemeye geldim buraya” serzenişinde bulundu.

“BİZE KARŞI DÜRÜST OLMADIN”

SUMOTAŞ üyesi Fethi Bayram da Necmi Akyıldız’ın ardından , “Sen 2.5 milyonu iade ettim dedim. Çek verdim demedim. Bugün sen bu parayı insanlardan istiyorsun. Biz insanlara para veremiyoruz. Sen bize karşı dürüst oldum. Ben senin yanında görev yaptım ama bu insanlara böyle demedim. Nerede bu 2 milyon lira. İnsanlara para veremez duruma geldik biz. Biz seni seviyorum ama SUMOTAŞ’ın kötülüğünü istemem. Ben seni başkan yapmak için çaba sarf ettim. Ben şov yapmıyorum” dedi. Bayram ve Akyıldız’a yanıt veren Marika Mehmet Top, “Bu benim sorunum değil. Ben istifa ettim. Mahkeme salonları açık hakkınızı arayın. Şov yapma yeri değil burası” diye konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.