- 19 Mayıs 2020

Soykırımın yıl dönümünde Türkkan'dan videolu paylaşım

iYi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Kırım Tatar Türkleri için bir anma videosu paylaşarak açıklama bulundu

Bugün aslında hiç hatırlamak istemediğimiz, unutanın da vicdanı kurusun dediğimiz kara bir gün. Kırım Tatar Türkleri’nin, soydaşlarımızın, kendi vatanlarından koparılışının, zorla sürgün edilmelerinin 76.yıl dönümü bugün.

Türkkan, ''Onlar, 18 Mayıs 1944’te Stalin’in emriyle 1.500 yıllık tarihi yurtlarından, anavatanlarından Orta Asya’ya ve Sibirya’ya sürgün edildiler ve soykırım dehşetini yaşadılar.Kırım’daki bütün şehir ve kasabalarda bir gece ansızın uyandırılan halk; hazırlanmaları için kendilerine verilen 15 dakikalık süre içinde, ne olduğunu anlayamadan, gece yarısından sonra evlerinden, yurtlarından koparılıp, penceresi olmayan, havasız yük vagonlarına istif edilircesine doldurulan yaşlı, genç, çoluk, çocuk.Ne için ve nereye götürüleceklerini bilmeden, ellerine alabildikleri eşya ile aç susuz ölüme terk edilen yüz binlerce soydaşımız.'' 

''DÜŞÜNÜNCE İNSANIN YÜREĞİ TİTRİYOR''

Sürgün edilenlerin yarıya yakını yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi nedenlerden dolayı hayatlarını kaybettiler.

Soykırımın 76. yıl dönümünde; acı, çile ve zulüm dolu bir şekilde şehit olan soydaşlarımızı şükran ve minnetle anıyorum, hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Kırım Tatar Türkleri’nin uğradığı menfur sürgün ve soykırımı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.

76 yıl önce bu soykırımı uygulayan zihniyet, bugün de Kırım’da işgalci durumundadır. Kırım’ın yasa dışı ilhakı asla kabul edilemez.

Kırım Tatar Türkleri Lideri aziz dostum Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere, bütün soydaşlarımıza en derin saygı, selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.