Ulaşımda abonman sistemine geçeceğiz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı ikinci oturumu bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 46 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık yaptı.

CHP ÖĞRENCİLER İÇİN İNDİRİM İSTEDİ

CHP Grubu tarafından verilen önergede, “Bilindiği gibi Kocaeli̇ ilimiz aynı zamanda 70-80 bin üniversite öğrencisini barındıran bir öğrenci şehridir. Son zamanlarda gelen zamlar başta aileler olmak üzere özelikle öğrencileri çok ciddi anlamda etkilemektedir. Bizim de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak bir nebze de olsa öğrencilerin bütçesine katkı olması sebebiyle öğrencilerin kent içindeki ulaşımlarının ( tramvay, belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri vb ) en azından yüzde 50 indirimli olmasını ve bu farkın Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

“ABONMANDAN SONRA TEKRAR DEĞERLENDİRİRİZ”

Büyükakın söz konusu önerge ile ilgili “Öğrenci bilet tarifesi zaten indirimli. Ayrıca merkez için söyleyeyim 3,5 lira ilan edilen tarifenin 1 TL’sini biz karşılıyoruz yine. 3,31 ile 4,10 arası 1,20 lira. Zaten bu destek indirimini yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde abonman uygulamasına geçeceğiz. Onun hazırlıklarını yapıyor arkadaşlarımız. 1 TL destekten dolayı yıllık 30 milyon TL sadece öğrencilere destek veriyoruz. Abonmanı uyguladıktan sonra tekrar değerlendiririz. Biraz daha destek sağlama imkanı olursa onu ayrıca konuşuruz.

“BÜTÇE İMKANLARIMIZ İLAVE DESTEK İÇİN OLURSA”

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “İkinci oturumda önergeyi aldığınız için teşekkür ederiz. Öğrencilerin cebinden çıkan tutar 2,45 TL çıkan para. Gidiş geliş hesaplandığında 5 TL gibi bir para çıkıyor. 22 günde 108 TL civarında bir bedel çıkıyor” dedi. Büyükakın ise “Bütçe imkanlarımız ilave destek için olursa tekrar gündeme alalım” şeklinde cevapladı.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/10386493/ulasimda-abonman-sistemine-gececegiz