Engin Koyun devam etmemeli!

Kocaelispor’da Engin Koyun’un olağanüstü genel kurul kararı almayacağı ve başkanlığa devam etmek istemesi yoğun tepki ile karşılandı. Yeşil siyahlı genel kurul üyeleri tüzüğe göre 305 üyenin imzasını alıp kulübü kongreye taşımak için harekete geçti. Necdet Memiş’in sahibi olduğu Tavukçu Necdet’te üyeler imzalarını vermeye başladı. Bu girişimi yapan genel kurul üyeleri ortak bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama şu şekilde…

TAHİR BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLER

Öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a Genel Sekreterlik döneminden itibaren sorumluluk alarak yaptığı destekler için sonsuz teşekkürler. Tahir Bey’in destekleme sürecinin eski başkanımız Sayın Bahri Yavuz döneminden itibaren başlamasının bu olaya siyasi gözle bakmadığının ve ne kadar samimi olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediyoruz.

SESSİZ KALINDI

Fakat akabinde bu samimiyetin bazı kesimler tarafından kullanıldığını, Kocaelispor yönetiminde yapılan hatalı işlerin, yanlış yönetim anlayışının kendisine düzgün bir şekilde aktarılmadığını düşünmekteyiz. Bazı kişilerin siyasi veya başka nedenlerle sessiz kaldığını, belki de saygısı nedeniyle sustuğunu son verilen demeçler ile görmekteyiz. Yapılan yanlışlara sessiz kalan, susan veya kendisini susmak zorunda hisseden herkes bu başarısızlıkta pay sahibidir.

İTAAT KÜLTÜRÜNDEN UZAK DURULMALI

 “Artık olan olmuştur” deyip geçmişin üstünü kapamak bize yakışmaz. Yapılan hatalardan ders çıkarılması gerekmektedir. Hatayı yapanların şahsiyetlerinden daha çok zihniyet olduğunu görmemiz gerekmektedir. Çünkü bu zihniyet ve anlayış devam ettiği sürece isimler değişse de hatalar değişmeyecektir. Siyasi kültürün vazgeçilmezi olan “itaat kültürünün” maalesef Futbol Kulüplerinde işlemediğinin farklı farklı örneklerini görmek için çokta çaba sarf etmeye gerek yoktur.

TEK ADAYLI SEÇİM MANTIĞI BİTMELİ

Bu yüzden Kocaelispor Kulübü’nü yönetecek kişileri belirleme anlayışının değişmesi gerekmektedir. Siyasi kültürde var olan tek adaylı seçim mantığından vazgeçilmeli, kulübü yönetme yetisini kendinde gören kişilerin kadrolarını oluşturarak aday olmasının önü açılmalıdır. Bu adayların projelerinin, yönetim anlayışının kongrelerde sunularak kulüp başkanı ve yöneticilerin seçiminde takdir üyelerin olmalıdır.

KAYGILAR OLUŞMAMALI

Bu konuda istekli olan kişilerin “Acaba aday olsam destek bulabilir miyim?  Maddi olarak kent büyüklerinin ve sanayi kuruluşlarının desteğini alabilir miyim? “ gibi kaygılarının olmaması gerekmektedir.  Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin Sayın Tahir Büyükakın yönetiminde amasız, fakatsız samimi bir şekilde devam edeceğinden en ufak bir şüphemiz yoktur. Daha sonraki belediye başkanlarının da siyasi parti ya da isim fark etmeksizin bu anlayışta olması gerektiği unutulmamalıdır.

ÜYELİK MÜESSESESİNE DİKKAT

Bu konuda gerekirse yönetimlerde kendilerinin güvendiği bir kişinin bulunmasıyla mali denetim mekanizmasının yürütülmesi kabul edilebilir.  Kocaelispor Kulübü’nün üyesi olmanın bir anlam ifade etmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için de yukarıda bahsettiğimiz hususların hayata geçmesi zaruridir. Tabii burada unutulmaması gereken bir konu da şudur. Üyelik müessesesinin ciddi ve denetimli bir şekilde uygulanması, geçmişte yapılan usulsüz üyeliklerin tekrar etmemesi büyük önem arz etmektedir. Böylece gerçek Kocaelispor sevdalılarının üyelikleri ile seçim yapılması sağlanmış olacaktır.

ŞEFFAFLIK SAĞLANMALI

Son olarak içinde bulunduğumuz süreçten dolayı konumuz sportif anlamdaki başarısızlık olarak gözükse de Kocaelispor Kulübü’nün sportif başarıdan daha önemli konularda eksiklerinin olduğu unutulmamalıdır. Zaten bizim anlatmaya çalıştığımız konu da aslında tam olarak budur. Yönetim anlayışının değişmesi, “Halkın takımı Kocaelispor” anlayışının benimsenerek tüm renktaşların aidiyet duygusunun yükseltilmesi, “Biz her şeyin en iyisini biliriz” anlayışından uzak taraftarla ve camiayla istişare ve paylaşım kültürünün oluşması, mali konularda şeffaflığın sağlanması, tesis vb. konuların çözülmesi öncelik olmalıdır.

KENDİ ÖZ KAYNAKLARIMIZLA

Zaten bunlar çözüme kavuştuğunda sportif başarı da kendiliğinden gelecektir. Hayalimiz kendi ayakları üzerinde durabilen, hem maddi konular hem de futbolcu anlamında kendi öz kaynaklarıyla yol alabilen, Avrupa standartlarında tesisleri olan, ulaşım sorunları çözülmüş, ailecek maç izleme konforunu yaşayabileceğimiz stadı olan, başkanlar, teknik direktörler, futbolcular değişse de yönetim ve futbol anlamında değişmeyen bir futbol kültürü olan Kocaelispor. Hayallerimizin gerçekleştiği günleri ivedilikle görmek ümidiyle...

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/10386607/engin-koyun-devam-etmemeli