Nazlıgül: Demokrat Parti'ye kulak verin petrol fiyatları düşsün

Nazlıgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’yi yönetme kabiliyetini yitirmiş olan AK Parti, ısrarla erken seçime gitmemekte, ısrarla kötü ekonomi yönetimini sürdürmektedir. Böylelikle de Saray ve çevresi dışındaki her kesim, başta akaryakıt ve ona bağlı zamların altında ezilmektedir. Gazetelerde okuyoruz; ulaşım sektöründe olanlar kontak kapatmaktan bahsetmekte, halkımız da yüksek ücretler nedeniyle tatil için memleketlerine gidememektedir. Hem yolcu taşıyan ulaşım sektörü hem de yolcu aynı kaderi paylaşmaktadır.

"REKOR SEVİYELERDE ARTIŞ"

Bilinmektedir ki, pandemi sonrası petrole olan talebin artması, dünyada verimi düşük rafinerilerin kapanması, pandemi sonrası talebin artması, pandemi sonrasında yaşanan parasal genişlemelerin ve ötelenmiş bulunan talebin de etkisiyle enerji emtialarında çok büyük fiyat artışları, Şubat 2022’de baş gösteren Ukrayna-Rusya krizi ile enerji maliyetleri rekor seviyelerde arttı. Fakat dünyadaki ortalama artış ile ülkemizde artış arasında büyük bir uçurum var. Dünyada yüzde 50 artış varken bizde yüzde 200 oranında artış olduğunu görüyoruz. Bu fahiş farkın sebebi; yürütmenin rasyonel olmayan para politikaları ile milli ekonomimizde yeni ve pek çok kırılganlıklar yaratmış olduğu gerçeğidir. İşte partimiz, bu soruna dönük bir çözüm ortaya koymuştur.

"MİLLİ FELAKETE YOL AÇMAKTA"

Bilindiği gibi petrol fiyatları, dolar satış kuru baz alınarak tespit ediliyor. Halbuki; şu anda ambargolar nedeniyle Rusya çıkışlı petrol ve petrol ürünleri tüm dünyaya göre yüzde 30 iskontolu. Ancak ülkemizde halen pompa satış fiyatları, Akdeniz Havzasındaki afişe fiyatlardan belirlenmekte. Bu fiyatlar ham petrolü işleyip ürünleri piyasaya satan rafinerilerle, ürünleri ithal edenlere çok büyük oranda kar marjı bırakmaktadır. Ancak vatandaşa ve üreticiye yansıdığında milli felakete yol açmaktadır. Bu sorun ucuz tarife veya nakliye ücreti düzenlemeleri ile çözülemez. Yapılacak en öncelikli şey, EPDK’nın fiyat düzenlemesi yapmasıdır. Bu çerçevede geçen hafta TBMM’ye bir kanun teklifi sunduk. Bu teklifimizde 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nun 10. Maddesine dayanmakta. Bu madde ne diyor? ‘EPDK olağanüstü durumlarda fiyatları belirleyebilir’ diyor. Biz de şu anda ekonomik olarak olağanüstü bir durumdan geçiyoruz.

"TÜM SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ"

TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifinde diyoruz ki: EPDK’nın bu olağanüstü dönemde ikişer aylık periyotlarla piyasayı düzenlesin. Demokrat Parti olarak serbest piyasanın kıymetini en iyi elbette ki biz biliriz. Nitekim EPDK düzenlemesinin Rafineri ve Dağıtıcı Lisans sahiplerine makul kar marjları bırakması gerektiğinin de altını çizdik. Ancak, ülkemizin her kesiminin bu zor ekonomik kriz ortamında eşit oranda ve adil fedakarlık yapması gerektiğine de inanıyoruz. Bu nedenle enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığı ve halkımızın hayat pahalılığından çok büyük oranda fakirleştiği bu dönemde vermiş olduğumuz kanun teklifini siyasi mülaza yapmadan, ivedilikle TBMM’den geçmesi için tüm siyasi partilere de çağrıda bulunuyoruz. Üreten ve büyüyen Türkiye için, böylesine olağanüstü bir dönemi atlatabilmek adına bizlerin sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu söylemeliyiz. Diğer tüm siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden de aynı sorumluluk ve gayreti beklemekteyiz.”

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/11195651/nazligul-demokrat-partiye-kulak-verin-petrol-fiyatlari-dussun