Uzm. Dr. Figen Deniz: İştahsız çocuğa ısrar etmeyin

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Deniz, çocuklarda ve bebeklerde yaşanan iştahsızlıkla ilgili bilgiler verdi. İştahsız çocukların hem aile hem de doktorlar için önemli bir sorun olduğunu belirten Figen Deniz, “Bebeklerin büyüme ve gelişme hızları birbirleri ile aynı değildir ve iştahları farklılık gösterebilir. Her çocuk bireysel olarak değerlendirilmelidir. Tüm çocuklar aynı erişkin boy ve kilosuna ulaşamazlar. Anne ve baba boyları bu gelişmede önemli bir etkendir. Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi olduğu gibi her yaşta da yemek yeme alışkanlıkları farklıdır. İştahsızlık açısından bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiğini, ilk önce çocukta fiziksel bir sorun olup olmadığı belirlenmelidir” dedi.

 

“ÇOCUK KENDİ HALİNE BIRAKILMALI”

Gerekli tüm tetkik ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra çocuğun psikolojik olarak da değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Figen Deniz, “Her çocuğun kendine özgü yemek yeme kapasitesi olduğu gibi, her yaşta da iştahları aynı değildir. Çocuğa yemek konusunda ısrar edilmesi yanlıştır. Çocuk sofrada kendi haline bırakılmalıdır. Yemek öncesinde su içilmesi, şekerli yiyecekler yenmesi, aşırı yorucu aktiviteler veya duygusal sorunlar yaşaması yemek yeme isteğini azaltır. Çocuklar hastalandıklarında iştahsız olur, bu dönemde çocukları zorlamak ters tepkilere yol açabilir" şeklinde konuştu.  

 

“ANNE VE BABA ETKİLİ”

Sözlerini sürdüren Deniz, “Çocuğa yemek yedirirken çocuk oyun oynamaya ve televizyon seyretmeye alışmışsa yemek yerken hep o davranışı bekler. Yemek için ödüllendirmek veya cezalandırmak çocuğun daha çok nazlanmasına neden olabilir. Genellikle okul öncesi dönemde erkek çocuk babayı, kız çocuk anneyi taklit ettiğinden çocuğun aile ile aynı masada oturması uygun beslenme alışkanlığı açısından önemli olduğu gibi, sofrada anne ve baba yemek konusunda seçici ve aşırı titiz davranıyorsa çocuğun olumlu alışkanlık geliştirmesi zordur” dedi.

 

“SEVMEDİĞİ YEMEĞİ DE SOFRAYA KOYMALIYIZ"

Okul öncesi dönemde çocukların çok seçici olduğunu kaydeden Figen Deniz, “Özellikle sebze yemek istemezler. Fakat aile çocuğun sevmediği yemekleri de sofraya koyarak öğrenmesini sağlamalıdır. Bu da çocuğun ileri yaşlarda yemeği severek yemeye başlayabileceğini gösterir. Yemekle ilgili hiçbir uyarı çocuk yemek yerken yapılmamalıdır. Israr edilen çocuk kendi yemek yemeyi öğrenmez. Yemek konusunda seçici olan çocuklar genelde ek gıda ile geç tanıştırılan çocuklardır. Bu yüzden 6 aydan sonra farklı besinler küçük miktarda başlanmalı, çocuk 1 yaşına kadar tüm besinlerle  tanıştırılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

“PORSİYONLAR KÜÇÜK OLMALI”

1 yaşından sonra çocuğun aile ile sofraya oturması gerektiğinin altını çizen Figen Deniz, “Sofrada olanlar ezerek çocuğa yedirilmelidir. 1,5 yaşından sonra çocuğun eline kaşık verilmeli, yemeği kendisinin yemesi için yardım edilmelidir. İştahsız çocuğun önüne fazla miktarda yemek konmamalıdır. Eğer çocuk her defasında tabağındaki yemeği zorla bitirirse yemek fobisi gelişebilir. İştahsız çocuk zor çocuktur. Çocuğu büyütürken son derece sabırlı olup yemek yeme saatlerini hem çocuk hem anne için eziyet haline getirmemek gerekir ve en önemlisi çocuklar büyüme, gelişme açısından düzenli kontrol edilmelidir" şeklinde konuştu. 

- Kocaeli Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1285840/uzm-dr-figen-deniz-istahsiz-cocuga-israr-etmeyin