Kartepe Acısu, yağmursuyu hattına kavuşuyor

Geçtiğimiz yılın ekim ayında yaşanan sağanak yağmurda Acısu bölgesinde birçok ev ve iş yeri sular altında kalmıştı. İSU Genel Müdürlüğü, bölgenin yüzey suları ile yağmursularını toplayarak uzaklaştırmak için Kartepe Acısu Fatih Mahallesi Yağmursuyu Hattı projesi hazırladı. İhale sürecinin ardından yağmursuyu hattı çalışmalarına bir süre önce başlanıldı.

 

SONDAJ YAPILACAK

Proje kapsamında Acısu’nun üst kısımlarından gelen suları toplamak için Sapanca yolunun altından bin 600 mm çapında boru kullanılarak 100 metre uzunluğunda yatay sondaj çalışması yapılacak. Yolun paralelinde 2 bin mm çapında beton boru kullanılarak alınacak sular Fatih Mahallesi’nin fındıklık bölgesinden bin 600 mm çapında boru ile Derbent Deresi’ne aktarılarak uzaklaştırılacak.

 

AĞUSTOS'TA BİTECEK

Toplam 814 metre uzunluğunda yağmursuyu hattının inşa edileceği projede, yüzey ve yağmursularını uzaklaştırmak için ayrıca yağmursuyu terfi merkezi de inşa edilecek. Derbent Deresi’nde 45 metre ıslah çalışması ile 250 metre kanalizasyon hattı da yapılacak. Bölgenin yağmursuyu problemini uzun yıllar çözecek olan projede boru döşeme çalışmaları sürüyor. Ağustos ayı sonunda tamamlanacak olan proje 1 milyon 850 bin TL’ye mal olacak.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1289308/kartepe-acisu-yagmursuyu-hattina-kavusuyor