Kandıra'da muhteşem festival

3 gün sürecek festivalin son günü düzenlenecek yağlı pehlivan güreşlerinde bu coşkunun doruğa çıkması bekleniyor.

Etkinlik Kandıra Namazgah mesire alanında saat 18.00’da başladı. Festivalin açılış törenine Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, İl Genel Meclisi eski Başkanı Ali Ayaz, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Festivalin ilk gününde halk oyunları gösteresi, stantların gezilmesi, en iyi yoğurt üretici yarışması, ödül töreni ile başladı. Havai fişek gösterileri gökyüzüne renk katarak son buldu.


JÜRİ ÜYELERİ KANDIRA PROTOKOLÜ TARAFINDAN OLUŞTURULDU

En iyi yoğurt üretici yarışması 12 kişi katıldı. Jürinin değerlendirmesine göre en iyi yoğurt üretici yarışmanın birincisi Hilal Zeynel, ikincisi Latif Olgun, üçüncüsü Nagihan Baldan oldu. Dereceye giren kişilere ödüllerini Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken verdi.

En iyi yoğurt üretici yarışmasının jüriliğini Kandıra Hastanesi Başhekimi Ahmet Bilal Genç, İsu Müdürü Medine Cici, Kandıra Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ergün Şen, İlçe Müftüsü Burhan Bilgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yağız, Halk Bankası Handan Yıldız, Halk Eğitim Müdürü İsmail Birdane yaptı.


FESTİVALE KATKI SUNANLARI UNUTMADI

Festival açılışında bir konuşma yapan ve Akçakoca’nın fethettiği yeşil ve mavinin kenti olan Kandıra’nın uzun zamandır yapılan çalışmalarla nefes almaya başladığını belirterek başlayan Köken, “Bugün bu çalışmalarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Böylesine önemli bir festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Belediyeler elbette yol kaldırım park bahçe gibi birçok hizmetlerde bulunurlar fakat geleneklerimiz yaşatmak gelecek nesillere aktarmak en önemli görevlerinden biridir. Bu festivalin ilk başlangıç ateşinin yakılmasından bu günlere gelmesinde akılları yürekleri bilekleri ile güç vermiş, katkı sunmuş belediye başkanlarımızı belediye çalışanlarını saygı ve sevgiyle anıyorum” dedi.


KAYBEDİLECEK ZAMANIMIZ YOK

“Bu bir bayrak yarışı herkes bayrağı aldığı noktadan itibaren olanca gücüyle koşmaya başlıyor ve kendisinden sonra gelenlere ulaştırmak için çabalıyor” diyerek sözlerini sürdüren Köken, “Umarım bu çabalarımızla festivali kurucularının arzu ettiği görmek istediği noktaya getirmişizdir. Bayrağı teslim aldığımız günden itibaren festivali özünü yitirmeden daha iyiye daha güzele toplumsal amaçlara hizmet eden düşüncelere dikkat çekmek için bir aracı olarak görmek istedik. Kaybedilecek zamanımız yoktur. Zaman hep birlikte olma tek yürek olma zamanıdır. Bu festivaller böylesine birlik beraberliğin tesisi için vesile olacaktır. Bu festivaller kültürel değerlerimize sahip çıkma ve devamlılığını sağlama açısından önemlidir” ifadesini kullandı.

 

FESTİVAL İÇERİĞİ

2 EYLÜL SALI

14.00                                                                                               

-STANDLARIN GEZİLMESİ

15.00

-ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİĞİ

17.00

-EN GÜZEL MANCARLI PİDE, KEŞKEK

YEMEĞİ YARIŞMASI

-BAŞKANLIK KUPASI FUTBOL TURNUVASI

BAŞLANGIÇ MAÇI

 

3 EYLÜL ÇARŞAMBA

10.30

-MEHTER TAKIMI EŞLİĞİNDE Kortejle

GÜREŞ ALANINA GEÇİŞ

11.00

-MEHTARAN TAKIMI GÖSTERİLERİ

11.30

-YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKALARI

ÖDÜL TÖRENİ

-SPONSARLARA PLAKET TAKDİMİ

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1294064/kandirada-muhtesem-festival