Altın bileziğini alıp kaçtılar

İzmit Yeşilova Mahallesinde ikamet eden Mehmet ile Hanife Özbay çifti telefon dolandırıcılarını kurbanı oldu. Alınan bilgiye göre sabah saatlerinde Mehmet Özbay’ı telefon ile arayan çete üyelerinden biri kendini polis olarak tanıtarak “Takip ettiğimiz çete üyeleri eşinizi 170 bin TL borçlandırdı. Bu çeteyi çökertmek için bizlere yardım etmeniz gerekiyor” dedi. Özbay’da duyduğu haberlerden edindiği bilgilere göre telefondaki şahsa “senin polis olduğunu nerden bileceğim” diyerek yanıt verdi.

 

Konuşmaları ile kafalarını karıştırdılar
Dolandırıcıların yöntemlerinden olan hızlı konuşma tekniği ile kafası karışan Özbay telefondaki şahısların bilgilerini söyleyince polis olduklarına inandı. Daha sonra Mehmet Özbay’a eşi Hanife Özbay ile telekonferans yöntemi ile görüştüren çete üyeleri Özbay ailesinin güvenini kazandı. Mehmet Özbay’da eşine “telefondaki polis arkadaşlara yardımcı ol” dedi. Tuzaklarına düşürdüklerini anlayan çete üyeleri Hanife Özbay’ı telefonda konuşturarak evden çıkmasını sağladı. Eşi ile görüşmesi kesilen Mehmet Özbay telefon konuşması yaptığı sırada dolandırıldığını anlayarak hemen yanında bulunan arkadaşına polisi aramasını söyledi.

 

Bileziğini alıp kaçtı
Hanife Özbay evden çıkarak Yeşilova Mahallesi Özbay Sokak üzerinde telefonda görüştükleri çete üyelerinden biriyle buluştu. Üzerinde bulunan 3 bin TL değerindeki burma bileziği verdi. Bileziği alan çete üyesi hemen olay yerinden koşarak kayıplara karıştı. İhbarı değerlendiren polis ekipleri olay yerine geldiklerinde Hanife Özbay’ı ağlarken buldu. Dolandırıldığını anlayan Özbay şikayetçi olmak için polis ekiplerince Bekirpaşa Polis Merkezine götürüldü. Kaçan şahsın eşkal bilgilerini alan polis ekipleri şahsın ve çete üyelerinin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlattı. Nuri AKÇAHARMAN

- Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1297003/altin-bilezigini-alip-kactilar