Rüya kent Eskişehir…

Yeşil alanları, insan ruhunu etkileyecek “estetik mekanları” yoktur. Kimi kentler vardır; “Oh” dedirtir insana. Dinginliği, ruhsal terapi yapabileceğiniz estetik mekanları” ile eşsizdir.

Hani bir söz vardır; “Bir adam gelir dünya değişir.” İşte, Eskişehir böyle bir talihli kent.

Uzun yıllar Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi, Dekan ve Rektör olarak unutulmaz hizmetleriyle anılan bir adam, “Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen” Eskişehir’e Belediye başkanı oldu ve Eskişehir adeta küllerinden yeniden doğdu. Köşe yazımdaki ayrıntılara girmeden, gezip gördüğüm Eskişehir’i sizlere bu sayfada yansıtmaya çalışacağım.

 

 Odunpazarı Evleri ve Kent Belleği Müzesi :

“Odunpazarı” Osmanlı döneminden kalma eski evlerin bulunduğu bir semt. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla tarihi evleri aslına uygun olarak restore edilen ve yeniden yaşatılan bir yaşam alanı. Yüzlerce ev-konak restore edilmiş ve çalışmalar halen sürüyor. Konaklardan bazıları “Butik Otel” olmuş. Eskişehir cam, lületaşı sanatçılarının toplandığı “Atlıhan” adıyla güzel bir mekan yapılmış. Yola cepheli bir mekanda KENT BELLEĞİ MÜZESİ” oluşturulmuş.

 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi:

Odunpazarı’nda yer alıyor. Müzede önce “Kurtuluş Savaşı Kahramanları” na yer verilmiş. Sonra, Osmanlı İmparatorluğu, Cumhurbaşkanları, Sinema-televizyon,  tiyatro, müzik sanatçılarına, şair ve yazarlara, dünya liderlerine, bilim adamlarına yer verilmiş. Hayranlıkla izleniyor.

400 nin metrekarelik bu alanda neler var;

  1. Masal Şatosu; 26 kulesi olan bir şato. İçinde, çocuklar için “canlı masal anlatımı” yapılıyor. Türk ve Dünya masallarına ait bir de kütüphanesi var.
  2. Korsan Gemisi : Kristof Colomb’un gemisinin orijinal kopyası olduğu belirtilen bir gemi.  Gemiye giriş ve gezi 2 TL.
  3. Bilim ve Uzay Evi : Öğrencilerin çalışma ve araştırmalarına, eğitime açık bir mekan. Sabancı Holding’in sponsorluğu ile gerçekleşmiş.
  4. Hayvanat Bahçesi ve Su Altı Dünyası : Parkın en çok ilgi gören mekanlarından biri.

Sazova parkı sürekli bir gelişim içinde. “Türkiye’nin Disneyland’ı” olarak niteleniyor. Sabahtan akşama kadar gruplar halinde ziyaretçileri var.

Dünün bakımsız, “çöp çukuru” gibi görünen Porsuk Çayı ihya edilmiş. Kent içinde 13 km’lik bir yolu olan çayın iki yakası düzenlenmiş, üstünde son derece estetik ve her biri heykellerle süslü yaya köprüleri ile donatılmış. Eskişehir’de üretile, 36 kişilik teknelerle yerli ve yabancı konuklara Porsuk Turu yapıyor. Kişi başı 3 lira 50 kuruş. Ayrıca, ikisi Venedik tipi Gondolla da özel gezi yapabilirsiniz. Bir de yeni evliler için, özel düzenlenmiş süslü gondolu var! Porsuk çevresinde gençler sereserpe dizilmişler, keyif çatıyorlar.

İşte bir “Rüya Eseri.” Kent içinde, Uçsuz bucaksız bir park. Çok güzel bir peyzaj örneği. Tuvaletleri bile ağaçlarla saklamışlar. Parkın bir bölümünde devasa bir gölet, ortada fıskiyeler. Karlı yakaya geçen yaya köprüsü. İki yakada lokanta ve çay bahçeleri. Gölet çevresinde spor yapan insanlar. Ve biraz daha ötesinde, Porsuk çayının arıtılmış suyu ile oluşturulmuş yapay bir plaj. Kumsalı da var. 

 

SON SÖZ : Eskişehir’e bir adam gelmiş, estetik bilinci, bilgisi, insan kimliği ile yeni bir Eskişehir yaratmış. Bizim gittiğimiz gün hafta arasıydı ve onlarca turist kafilesi vardı! İzmit’ten yola çıkan grubumuz 90 kişiydi. Birileri, yanlış dış siyasetleriyle Türk Turizmini felç ederken, bir adam geliyor Eskişehir’i turizm merkezi yapıyor!..

Ya, Doğu Roma’ya Başkent olmuş, tarihi geçmişiyle zengin İzmit’te turizm ne durumda?!

Selam sana Yılmaz Büyükerşen…

Ellerine, emeğine, yüreğine sağlık…

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1302407/ruya-kent-eskisehir