Kuşkan: MİA projesi mevcut haliyle uygulanamaz

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Merkezi İş Alanı Projesi (MİA) geçtiğimiz yıl CHP’li meclis üyeleri ve CHP İl Örgütü tarafından yargıya taşınmıştı. Bilirkişilerin incelemesi sonucunda MİA Projesi’yle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alındı. Alınan kararın ardından dün Sanayi Mahallesi’nde bulunan Ayaz Pastanesi’nde CHP’liler bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Milletvekilleri Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz, eski meclis üyesi Ali Haymanalı ve Fahri Örengül ile il yöneticileri katıldı.


YARGIYA TAŞINMIŞTI

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 12.09.2013 tarihinde 588 sayılı karar ile MİA adı altında yapılan imar değişikliği kararı, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grubu ve İl Örgütü tarafından yetkili kurumlarda görüşülmüş ve projeni, depremsellik, ulaşım, mülkiyet hakkı, uygulama alanı, sulak alanların korunması, sağlık ve spor alanlarının korunması gibi konularda kamu yararına aykırı olduğu görüşünde birleşilmiş ve MİA projesi CHP tarafından yargıya taşınmıştı.

 

‘MAHKEME HAKLI BULDU’

CHP tarafından açılan yürütmeyi durdurma ve planın iptal davası sonucunda Kocaeli 2. İdare Mahkemesi aldığı kararla MİA projesi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Alınan kararla ilgili konuşan Yalçın Kuşkan, “Geçtiğimiz yıl MİA konusuyla ilgili bir açıklama yapmıştık. O açıklamada MİA projesinin tespit ettiğimiz sıkıntıları ve doğru olmayan uygulamaları kamuoyuna duyurmuştuk. Bununla dava açmıştık. Açtığımız dava sonucunda da üç tane bilirkişinin incelemesiyle beraber mahkeme bizi haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı aldı” dedi.

 

‘MÜLK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLMEMELİ’

MİA projesinin mevcut haliyle devam edemeyeceğini kaydeden Kuşkan, “MİA projesi mevcut haliyle yapılamaz. Bu bölgede şu an ruhsatlandırma, inşaat gibi çalışmalar yapılamaz. Ama sanmayın ki MİA bölgesi mevcut haliyle kalsın. Burada mahkemenin de kabul ettiği kriterler göz önüne alınarak bir proje yapılmalı ve buradaki mülk sahipleri mağdur edilmemelidir” şeklinde konuştu.

 

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

CHP’li eski belediye meclis üyesi Ali Haymanalı ise “İtirazlarımıza rağmen plan tadilatını geçirdiler. Mahkemenin kararı ortadadır. Bu kararın aksi yönde yapılacak uygulamaların takipçisi olacağız” dedi. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Milletvekili Haydar Akar, “Biz bu bölgede bir çalışma yapılmasını istiyoruz. MİA bölgesi daha yaşanılır bir hale getirilmelidir. Ama mevcut haliyle bu plan uygulanamaz. Mahkemenin kararı da bu yöndedir” açıklamasında bulundu.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1306509/kuskan-mia-projesi-mevcut-haliyle-uygulanamaz