İlimizde Wing TSUN KUNG – FU sanatı

İlimize yeni bir nefes ve görsellik içeren Wing TSUN KUNG- FU sanatı, Dansanat Spor Kulübü’nde faaliyet gösteriyor. Bruce Lee’nin ruhu yaşıyor
Dansanat Spor Kulübü’nde Pazartesi ve Cuma günleri saat 20.00 ile 21.30 arasında gerçekleşen Wing TSun Kung Fu dersleri Kocaeli’nin tek temsilcisi olan Shing Evren Yılmazer tarafından yönetiliyor.
Isınma hareketleri ile başlayan antrenmanlar, teknik ve doğaçlama hareketleri ile yapılıyor. Bruce Lee’nin hocası Nipman tarafından dünyaya tanıtılan Wing TSun savunma sanatı, kentimizde sadece Evren Yılmazer tarafından öğretiliyor. Evren Yılmazer, konu ile ilgili olarak, açıklamada bulunurken, tüm organizasyon faaliyetlerine aktif olarak katılıp, öğrencilerinin ve kendisinin gelişimine özen gösterdiklerini söyledi. Yılmazer “Bu spor için vaktini ayıramayan kişilere özel dersler veriyorum ve öğrencilerimle bire bir ilgileniyorum” dedi.

Bu sporun faydaları neler?

Yılmazer sporu şöyle tanıttı: “Bu spor insan vücuduna en uyumlu pratik uygulanabilen bir sistemdir. Kısa zamanda kendinizi sokakta risk almadan, hızlı bir performans sergileyerek savunmanızı sağlar. Savunma sanatıdır. Bizim sanatımız, adeta satranç oynamaya benzer. Karşı taraf şah sever ve rakibini mat yapmak ister. Biz de bu sanat sayesinde şahtan kurtulup karşı rakibi mat yaparız. Bunun yanında yaptığımız sporun faydaları saymakla bitmez. İnsan vücudunun tüm eklemlerini çalıştırdığı için eklem romatizmasının önüne geçer ve aynı zamanda kilo kontrolünü sağlar. Doğal refleksler ile çalışıldığından, beyinciği çalıştırır, Alzaimer ve Parkinson hastalığını azaltır. Özgüveni arttırır, özgüveni olan bir insan her ortamda huzurlu, rahat ve mutludur.”

Wing TSun Kung Fu kayıtları için neler gerekli?
Kocaeli Eğitmeni olan Evren Yılmazer’in kayıtlar için onay gerekli. Ayın her günü kayıt yapabiliyoruz. Öğrencilerimiz kayıt sonrası sıfırdan eğitim alıyor. Kayıtlar için ön görüşme, 2 adet vesikalık fotoğraf ve kayıt formu gerekiyor. Yılmazer “Kayıt yaptıran öğrencilerimizin, Wing TSun sanatını tehlikeli bir şekilde sokaklara taşımamalarına özen gösteriyoruz” dedi. Evren Yılmazer son olarak “Yakın zamanda Kocaeli’nde birden fazla Wing TSun Kung Fu okulu açmayı hedefliyoruz. Bu sayede tüm WingTSun sevenlere daha rahat ulaşabileceğiz” dedi.Evren Yılmazer kimdir?
26 Eylül 1980 İzmit doğumlu olan Evren Yılmazer, 1996 yılından beri Wing TSUN KUNG – FU sanatı ile uğraşıyor. İlk olarak Özel Erkul Kolejinde okuduğu yıllarda Kimya öğretmeninin bu sanatla uğraştığını öğrenip merak sardı. Kimya öğretmeni sayesinde bu merakı yenerek öğrencisi oldu ve öğretmeninden bu sanat ile ilgili olarak eğitim aldı. 1996 yılında WingTSun sanatı ile uğraşan Yılmazer, daha sonra her il ve ülke de bu sanatı bularak eğitimler alarak zamanla kendini geliştirdi ve eğitmen oldu.


Neden Wingtsun?

WingTsun içinde gerçek dövüş tekniklerini barındıran, en etkili olması ve popüleritesi ile ilk sırada yer alan beş mesafeli dört prensipli üç boyutu bulunan Çin’li bir bayan tarafından bulunmuş ve uygulanmış bir savunma sanatıdır. Bu Savunma sanatı bir bayan tarafından bulunmuş tek örnektir.

Kendini Korumanın Faydaları:

Kişinin kendini korumasının en İyi yolu bir çok atağa en az enerji ile karşılık vermesidir. Bu uygulamanın bilimsel bir açıklaması da vardır. Bir hareketi mükemmelleştirmek geniş kapsamlı bir koruma sağlamaktadır. Bu durum dövüşçünün yüzlerce hareketi öğrenip zor bir durum karşısında hiçbirini kullanamamasından çok daha iyidir.

WT öğrenmek şu konularda dövüşçüyü yetkinleştirir:
-Potansiyel geçici durumlardan sakınmayı öğrenme,
-Uygulanan şiddetten kaçınma yollarını öğrenme,
-Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme,
-saldırganın atağım Önlemek için hızlı, etkili ve gerçekçi teknikleri öğrenme.
-Gerçek bir kendini savunma-durumunda dürüstlük ve kurallar yoktur. MaIesef sokaklar da kural yoktur. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz. Kişi kendini ayaklarını, ellerini, dizlerini dirseklerini kullanmada, tutma fırlatma ve sonunda yerde dövüşme de kendisini olabildiğince geliştirmelidir. Bu saydığımız her durumda WT prensipleri başarıyla uygulanabilir, işte bu sebeple diğer dövüş sanatlarından bir çok kişi WT tekniğine geçiş yapmaktadır.

WingTsun’un Güç Prensipleri
Kendi gücünden arın

CWTO dövüşçüsü, kendi gücünü kullanmamayıöğrenmelidir, çünkü karşınızdaki rakibiniz sizden daha güçlü olabilir. Onu kontrol edebilmenin en etkili yolu kaslarınızı rahat ve serbest bırakmaktır böylece hedefe çok daha etkili ve hızlı ulaşabilirsiniz.

Rakibinin gücünden arın

Rakibiniz size güç uygularsa onun gücüne aynı şekilde karşılık vermeyiniz, bu sizin
rakibiniz karşısında daha tutuk ve etkisiz kalmanıza yol açacaktır.

Rakibin gücünü kendisine karşı kullan

Rakibiniz size güç uyguladığında, gücüne karşılık vermeyerek kiralayınız, gücünü boşa alınız ve açılan yoldan hedefinize ulaşınız.

Rakibin gücüne, kendi gücünü ekle

Rakibinizin gücünü kiraladığınızda bir. Nevi rakibinizi boşluğa yönlendirirsiniz,'' Buda rakibinize karşı bir saldırı açığı yaratır. Bu açıktan rakibinizin size vermiş olduğu gücün üstüne kendi gücünü de ekleyerek rakibe daha etkin atak yaparsınız.
Daha fazla bilgi için: wingtsunkocaeli.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

151220111541180330283_4.jpg

151220111541180330283_5.jpg

- Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1310355/ilimizde-wing-tsun-kung-fu-sanati