Şekerbank’ın hedefi bu kez kadınlar

Anadolu bankacılığı misyonu ile ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformunu kuran ve her ayın 15’ini esnaf günü ilan eden, küçük işletmeleri dev markalarla buluşturan Şekerbank, şimdi esnafın iş hacmini artırmak için onları birbirleriyle işbirliği yapabileceği bir alan açacak. Ayrıca esnaf bankacılığında izlenen yol haritasının bir benzerini kadın bankacılığında büyümek için kullanacak. Boston Consulting Group’a bir araştırma yaptıran Şekerbank, hayatında hiç bankacılık sistemi ile tanışmamış kişilere ulaşmak istiyor.

 

9 MİLYON KADIN SİSTEM DIŞINDA

Esnaf bankacılığındaki büyüme modellerinin bir benzerini şimdi kadın bankacılığı için uygulayacaklarını da ifade eden Genel Müdür Halit Haydar Yıldız, bunun içinde işe ilk olarak Boston Consulting Group’a yaptırdıkları geniş bir saha araştırması ile başladıklarını söyledi. Araştırmadan çıkan bazı sonuçları da paylaşan Yıldız şu bilgileri verdi: “Şu anda kadınlar dünyada 12 trilyon dolarlık harcamayı kontrol ediyor. Bugün Türkiye’de bankacılık hizmetiyle hiç tanışmamış yaklaşık 15 milyon kişinin olduğu hesaplanıyor. Bu 15 milyonun yüzde 60’ını ise kadınlar oluşturuyor. Büyük şehirlerde yaşayan kadınların yüzde 15’i, Anadolu’da ise yüzde 55’i bankacılık sisteminin dışında bulunuyor.”

 

HER KADINA ULAŞACAĞIZ

Yıldız kadın bankacılığında neler yapmak istediklerini anlatırken de şöyle dedi: “Olaya sadece kredi ve kart bacağı olarak bakmıyoruz. Esnaf bankacılığı dedik ama ne kredi ne kart dedik. Önce her ayın 15’i esnaf günü deyip esnaf kesimini harekete geçirdik. Sonra sıra bankacılık işlemlerine geldi. Kadının nelere ihtiyacı var? Onları belirleyerek o çerçevede hizmetler sunacağız. Aile bütçesi kadının elinde. Baba maaşı alırdı annemize verirdi annemiz parayı yastığın altına koyar oradan harcardı. Hedefimiz bu harcamaları daha sağlıklı ve doğru olarak hem kadınlara hem bankacılığa katkı sağlayacak şekilde sisteme çekmek.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1325316/sekerbankin-hedefi-bu-kez-kadinlar