‘Arge alanında bir personel için 2023’e kadar destek’

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Kocaeli Şubesi 3’üncü Olağan Gene Kurulu dün Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlendi.  Mevcut Başkan Erdoğan Yılmaz’ın tek aday olduğu Olağan Genel Kurula Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve dernek üyeleri katıldı.

 

HEDEF 1001 ÜYE

Olağan genel kurulun divan başkanlığını Yılmaz Pekmezcan üstlenirken program Alper Dilek’in gerçekleştirdiği Kur’an Tilaveti ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra ise TÜMSİAD’ın tanıtım filmi yayınlandı. Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren Erdoğan Yılmaz, “2 yıl çok çabuk geçti. Gösterdiğiniz teveccüh için çok teşekkür ederim. Kocaeli olarak üye sayımız 175’ten 428’e çıkardık. Birçok siyasi partinin yapamayacağını yaptık. Hedefimiz bin 1 üye. 240’ın üzerinde çalışmalarımızla en başarılı şube olduk” dedi.

 

AKAN GÖZ YAŞININ RENGİ OLMAZ

Sözlerine devam eden Yılmaz, “Yerel değerlerden küresel değerlere çıkıyoruz. Bu yılın değişim ve inovasyon yılı olmasını   hedeflemekteyiz. Bu yıl yaşanan krizi iyi bir şekilde yönettiğimize inanıyoruz. 2023 hedeflerine adaptasyonu sağlamaya çalışmaktayız. Akan gözyaşının rengi olmaz dedik. Referandumda evet dedik. Türkiye’nin durmasını seyredemeyiz, sorumluluklarımız var” şeklinde konuştu.

 

VERGI RAKAMLARI BÜYÜYOR

Ardından söz alan TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, “Türkiye’ye hizmet etmek için diğer STK’larla el ele vermek gerektiğini düşünüyoruz. Şimdiye kadar hep ayrımcılıktan kaybettik” dedi. Vali Ercan Topaca, “Ülkemiz gelişiyor. İş adamlarımız da bununla bağlantılı olarak yurtdışına açılıyor. Bu il de büyüyor. Son vergi rakamları 2012 yılında 36 milyar vergi tahsilatı. 2013 yılında ise bu rakam 40 milyar 595 milyarı buldu” şeklinde konuştu.

 

ENGELLMEYE ÇALIŞTILAR

Bakan Fikri Işık, “Bir yükselişi sokak hareketleriyle engellemeye çalıştılar. Bu yükselişi engellemek isteyenler bir takım illegal yapılarla aramıza sızarak bizleri engellemeye çalıştılar. Bu kadar hassas bir iktidara  operasyon yapmak gözü dönmüşlüğün bir göstergesi. Biz bal tutan parmak yalar söylemlerini bile reddediyoruz.  Biz bu süreçte bize destek olan TÜMSİAD’a çok teşekkür ederiz. Her zaman yanınızdayız” dedi.

 

YÜZDE 75’İNİ BİZ KARŞILAYACAĞIZ

Bakanlık projelerinden birini açıklayan Bakan Işık, “Teknolojik ürün yatırım destek programı en temel hedef kitlesi kobilerimiz. Dünya’da 17’inci sıradayız. Patent alma konusunda 35’inci sıradayız. Çalışmalarımızı bitirdik yönetmelik hazırlık aşamasında. 3 farklı alanda destek vereceğiz. Makine ve techizat  desteği,  kredi faiz desteği,  1 yıl kira bedelinin yüzde 75’ini biz karşılayacağız. Enerjinin yüzde 75’ine destek vereceğiz. ARGE alanında bir personel için 2023’e kadar destek vereceğiz” dedi. Uğur MAYA

 

Erdoğan Yılmaz’ın yönetim kurulu listesi;

İrfan Barış

İzzet Edem

Bilal Başcı

Şener Özen

Hamit Akın

Ragıp Kurtoğlu

Cavit Ünal

Hasan Kanca

Haluk Atmaca

Hanefi Öztekin

İsmail Çoka

Emin Yıldız

Fatih Demir

Cüneyt Bıçkı

 

Denetim Kurulu listesi;

İbrahim Oğul

Hüseyin Polattimur

Akın Aydın

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1334081/arge-alaninda-bir-personel-icin-2023e-kadar-destek