“K” türü yetki belgesi alacaklar dikkat!

Kocaeli Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan protokolle, ‘K’ türü (K1-K1*-K1(Ö)-K2-K2* ve K3) yetki belgelerinin düzenlenmesi ve bunlara ilişkin hizmetlerin verilmesi konusunda yeniden yetkilendirildi. TOBB’dan gelen yazıyla 9 Mayıs Cuma gününden itibaren yeniden “K” türü yetki belgesi işlemlerine başlayan KOTO, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belgelerle ilgili kılavuz niteliğinde açıklama yaptı.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ 

GÜNCEL OLMALI

‘K’ türü yetki belgesi işlemlerinin, yeniden protokol imzalanıncaya kadar Karayolları I. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Tuzla Şube Müdürlüğü’nde yürütüldüğü, bu durumun yeni belge alacak ya da mevcut belgesini yenileteceklere fazladan iş yükü getirdiği vurgulanan açıklamada, odanın “K” türü yetki belgeleri ile ilgili uygulamaları da aktarıldı. Ayrıca, yenileme dilimine giren yetki belgesi sahiplerini, yetki belgesi geçerlilik süresinin bitim tarihine yakın dönemlerde arayarak bilgilendiren KOTO, “K” türü yetki belgelerinin işlem ve bilgilendirmelerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için, iletişim bilgilerinin güncel olması gerektiğine de vurgu yaptı.

 

KOTO’NUN UYGULAMALARI…

Kocaeli Ticaret Odası’nın ‘K’ türü yetki belgesi ile ilgili uygulamaları şöyle;

- Yeni yetki belgesi düzenlenmesi.

- Yetki belgesine taşıt ilavesi işlemi.

- Yetki belgesinden taşıt düşüm işlemi.

- Yetki belgesi yenilenmesi (beş yıllık süre uzatım) işlemi.

- Gerçek kişi adına düzenlenmiş “K” türü yetki belgesinin kişinin talebi üzerine birinci dereceden yakınlarından birine veya en az %25 oranın da ortağı olduğu bir tüzel kişiliğe el değişim işlemi.

- Yetki belgesine sahip bir tüzel kişiliğin başka bir tüzel kişilik ile birleşmesi veya yetki belgesi olmayan bir tüzel kişilik ile yetki belgesine sahip bir tüzel kişiliğin birleşmesinden dolayı yetki belgesinin el değişikliği işleminin yapılması.

- Yetki belgesine sahip bir gerçek kişinin ölümünden dolayı yetki belgesinin veraset yoluyla varislerinden birine intikali işlemi.

- Yetki belgesi sahibinin kendi talebi üzerine mevcut belgesinin başka tür bir “K” belgesi veya Bakanlığın vermiş olduğu bir yetki belgesine dönüşüm işlemi.

-Yetki belgesine sahip olan firmaların unvan, adres, vergi numarası, ortaklık, hisse devri, sermaye miktarı, yönetici değişikliği gibi işlemlerinin yapılması.

Ayrıntılı bilgiye http://www.koto.org.tr/Icerikdetay.asp?id=88 linkinden veya 0262 322 3010 No’lu telefondan ulaşılabilir. 

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1334749/k-turu-yetki-belgesi-alacaklar-dikkat