SAHİLLER HALKIN MI?

Fikret Gökmen
Fikret Gökmen

 

 

 

            Anayasaya bakarsan sahiller halkın ortak malı, hiçbir sahilin halka kapanmaması ve para karşılığı pazarlanmaması gerekmektedir. Gelin görün ki gerçek asla Anayasa düzenlemesi ile uyumlu bulunmamaktadır. Yazları Marmaris – Datça bölgesinde bulunuyorum. Ne yazık ki acı gerçeği her yıl artarak izliyoruz. En güzel koylar ya Hotellerin özel alanı haline getirilmiş yada bakir koylara halk para ile girer olmuş.

 

            Datça – Marmaris arasında İNBÜKÜ denilen bölgede güzellikleri ve temizliği anlatılamaz çok güzel koylar bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda bu bölgelere ailelerimizle giderdik. Koylarda denize girerek evlerimize dönerdik. Bu yılda gidelim istedik sadece istediğimizle kaldık. Çünkü bütün yollar orman işletmelerinin adamları ile zincirlerle kapatılmış. Maşallah adamlar Ali Kıran baş kesen gibi gerçi bunlar Ali Kıranın yol keseni. Arabaya 15 TL kişi başı 5 TL ödemeden sizi sahilde buluşturmuyorlar. Emir yüksek yerden geliyormuş. Şimdi adamlara nasıl anlatırsınız sahillerin halkın ortak malı olduğunu. Ona bu emri verenlerin hukuk anlayışı bu olduğu sürece.

 

Sonuç olarak bir vatandaş olarak Anayasadan gelen hakkımızı kullanamadan oradan geriye dönüyoruz.

 

Geçmişte Hürriyet Gazetesinde Cengiz Semercioğlu’nun bir yazısını okumuştum. Sahillerin halkla bütünleşmesi konusunda Brezilya ve İspanya örnekleri verilmiş.

 

            Brezilya ve İspanyada parayla sahillere inmek diye bir ‘’Kıyı faşizmi’’ olmadığını belirtmektedir. Rio’da ipema ve copacopana gibi tatil yörelerinde tek bir hotelin dahi sahil kenarında olmadığını. Bütün sahillerin halka açık olduğu belirtilmektedir. Sadece bir otele ait özel plaj olduğunu bununda ipenamanın en sonunda bulunan ünlü Sheraton ait nefis bir koy bulunduğunu belirtmektedir. Ancak o ülkenin yetkilileri o oteli de derhal yıktırarak koyu halka açtığını yazmaktadır. Yıkma nedeni otel bölgesindeki halkın otel yüzünden rahatça denize girememesi. Dolayısıyla bu ülkelerde yasal kurallar olan sahiller halkındır. Otellerin veya beach diye adlandırılan yerlerin değildir. Anlayışı uygulamada da geçerlidir.

 

            Ne diyelim demek ki bu ülkelerde İLERİ DEMOKRASİ uygulaması henüz başlamamış. Başlasın da onlarda görürler ileri demokrasi neymiş!

 

                                                                                          

 

        

- Kocaeli Gazetesi, Fikret Gökmen tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1335780/fikret-gokmen/sahiller-halkin-mi