Göçmen Börekçisi dünya markası olma yolunda

Körfez ilçede 2004 yılında açtıkları küçük börekçi dükkanının ardından işlerini büyüterek Türkiye’nin en hızlı büyüyen üçüncü firması haline gelen Göçmen Börekçisi’nin sahibi İlker Can Dönmez ve Tanju Taner Dönmez kardeşler, üretim fabrikasını hizmete açtı. Yarımca Mimar Sinan Mahallesi Eşref Bitlis Caddesi üzerindeki fabrikanın açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“GÜNDE 20 BİN MİSAFİR”

Mehter takımı konseri ile başlayan törende konuşan Göçmen Börekçisi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Can Dönmez, “Bizim hikayemiz 2004 yılında küçük bir dükkanda başladı, ama hedef en başından beri büyüktü. Bu 11 yıllık hikaye bugün 49 francahise, 125 göçmen aile ferdi, dolaylı yoldan 500 kişinin istihdamı, günde 3 buçuk ton börek üretimi ve günde ortalama 20 bin misafir ağırlamaya kadar ulaştı. Son iki yılda yaptığımız köklü değişimle ve atılımla göçmen börekçisi TOBB, TEPAV, All Work network aracılığı ile Harvard Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırma sonucuna göre Türkiye’nin en hızlı büyüyen üçüncü, Kocaeli’nin birinci gıda firması haline gelmiştir” dedi.

 

“ULAŞTIĞIMIZ NOKTA YOLUN BAŞI”

Dönmez, “Aslında ne kadar hızlı büyüdüğümüzün hiçbir önemi yok. Biz sadece çok sevdiğimiz lezzeti paylaşmak istiyorduk. Bu nokta hedefimiz değil, hedeflediğimiz yolun başıdır. 2012 yılında babamızı kaybettikten sonra Mustafa Dönmez Vakfı’nı kurarak kadınlarımızın eğitimine başladık. Hem artık bir eksik değildik, hem de kadınların elinden büyüyen bir firma olarak işimizin zekatını verebilmenin heyecanını yaşıyorduk” diye konuştu.

 

“50 BİN LİRA HİBE”

Törene katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu girişimi yapan iki kardeşe teşekkür ediyorum. Kim iş kurmak istiyorsa devlet olarak 50 lira hibe, 100 bin lira da faizsiz kredi veriyoruz. Kendi iş yerini açan gençlerden 3 yıl vergi almıyoruz. Amacımız girişimci gençlerin yetişmesi. KOSGEB olarak bütün işletmelerin yanındayız. Ülkemiz için en önemli 3 madde var. Bunlar girişimcilik, yenilikçilik ve istikrar. Türkiye girişimci bir ülke ve insanı da ülke gibi girişimci. Bu ülkede istikrar sürerse hiçbir sorun çıkmaz. Göçmen Börekçisi’ni açıp 500’e yakın çalışanı olan markalara bu ülkenin ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

 

6 BİN METREKARE ALANA KURULDU

Göçmen böreğini tüm Türkiye’ye sevdiren Göçmen Börekçisi’nin Yarımca’da bulunan fabrikası 6 bin 800 metrekare alana sahip. 3 bin 500 metrekare kapalı alana inşa edilen fabrikada Mustafa Dönmez Vakfı’nda eğitim gören 125 çalışan üretim yapacak. Göçmen Börekçisi diğer şubelerine merkez olarak belirlediği fabrika yapılan ürünler dağıtılacak. Hilal GÜDÜCÜ

- Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1359235/gocmen-borekcisi-dunya-markasi-olma-yolunda