Ford’a istihdam teşekkürü

UMEM projesine en büyük katkıyı sağlayarak toplam 420 kişi istihdam eden Ford Otosan’a teşekkür plaketi verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan protokol ile “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi, Beceri’10” başlatılmıştı. 5 yılda 1 milyon işsizin eğitilmesi ve istihdam edilmesi amaçlanan proje kapsamında toplam 420 kursiyeri istihdam eden Ford Otosan’a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Halis Yunus Ersöz tarafından KSO’da dün yapılan törenle plaket sunuldu. İstihdam edilen çalışanlara ise protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi. Törene KSO Genel Sekreteri Necmettin Bayraktar, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Müdürü Ali Rıza Aksoy, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın, diğer kurum temsilciler ve Ford Otosan işçileri katıldı.

DESTEK GÖRÜYORUZ
Programın ilk konuşmasını yapan KSO Genel Sekreteri Necmettin Bayraktar projenin başarısını değerlendirirken, işsizliğin bu projeyle azalacağını tahmin ettiklerini söyledi. İŞKUR Genel Müdürü Öztekin Kaşukçi ise yaptığı konuşmada projeyi değerlendirirken, “Bu konuda hem milli eğitim müdürlüğü hem de İŞKUR arasında iyi bir iletişim yakalanmıştır. Nitelikli çalışan açığını yapılan eğitimlerle kapatmaya çalışırken aynı zamanda istihdama faydalı oluyoruz. Bize bu konuda yerel bazda hem sanayi çevreleri hem de basın büyük oranda destek sunuyor” ifadelerinde bulundu.

İŞSİZLİK AZALIYOR
Programa katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Halis Yunus Ersöz yaptığı konuşmada projenin başarılarını değerlendirerek, “Projenin hükümete toplam maliyeti yıl içerisinde 7 buçuk milyar dolar oldu. Proje kapsamında her yıl 200 bin 5 yılda ise 1 milyon işsize iş sağlamayı hedefliyoruz. İşsizlikte önemli bir gerileme olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda işsizliğin tek haneli rakamlara ineceğini düşünüyoruz. Rekabette sağlam üretim nitelikli elemana bağlıdır. Biz projeyle sadece işsizliği düşürmeyi değil, işletmeler arası üretim ve rekabeti arttırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1360103/forda-istihdam-tesekkuru