Ellibeş, Kırkyama Şenliğine katılan firmaları ziyaret etti

Başkan Ellibeş’e yaptığı ziyaretlerinde Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Temiz eşlik etti.

 

Başkan Ellibeş yaptığı ziyaretler sonrasında yaptığı açıklamada, “Dünyanın her yerinde farklı anlamları olan, pek çok farklı ihtiyaç ve amaç doğrultusunda doğmuş olan kırkyama sanatı, farklı yapım teknikleri ile ortaya çıkarak yörenin özelliklerini de üzerinde barındırarak adeta tarihe tanıklık etmektedir.

 

Kültüre ve sanata değer veren, geliştirilmesi için her türlü çalışmaları yürütülen Gölcük’te Kırkyama konusunda 5-6-7 Eylül 2014 tarihleri arasında 5. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği ve Çalıştayı gerçekleştirilmekte, kırkyama hakkında her türlü bilgi ve beceri paylaşımı akademik anlamda da gelenekselleştirilmiştir. 

 

Bu yıl 190 Türk ve 10 (Macaristan, Özbekistan, Arnavutluk, Kosova, Kazakistan, Yunanistan,  Kırgızistan, Makedonya, Romanya, KKTC)  farklı ülkeden, 30 yabancı kırkyama ustası ve akademisyenin katıldığı bu şenlik; Gölcük Değirmendere’yi 2010 yılından itibaren olduğu gibi bu yılda yine 3 gün süren bir sanat ve paylaşım alanına dönüştürdü. Şenliğimize katılan tüm Kırk yama sanatçılarımıza, firmalarımıza, davetli ve misafirlerimize, vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Gölcük Belediyesi olarak Dünya Kültürünü Gölcük Değirmendere’de ağırladığımız için çok mutluyuz” dedi.

 

Konuşmasının sonunda Belediye Başkan’ı Mehmet Ellibeş, Kırkyama ustaları ve firmalarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1367080/ellibes-kirkyama-senligine-katilan-firmalari-ziyaret-etti