AKP’de yerli adaylar daha fazla

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesinde AKP Teşkilatı seçim çalışmalarına start verdi. 11-20 Şubat tarihleri arasında kabul edilen milletvekili aday adaylıkları başvurularında adeta patlama yaşandı. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından yapılan bütün başvurular kabul edildi. 69 kişi parti binasına başvuruda bulunurken 3 kişi de AKP genel merkezine başvuru yaptı.

 

8 ENGELLİ, 11 KADIN

Başvuru yapan aday adaylarından 11’i bayandı. Engelli bayan aday Figen Ürün’ün dosyasını parti binasına eşi getirdi. 8 engelli adaylardan ise biri bayan 7’si erkek. Yahya Coşkun, Mehdi Taşdan, Ercan Özdemir ve Tarkan Türker ise 30 yaş altı milletvekili aday adaylarının isimleri.

 

EN YAŞLI ADAY ADAYI AYAR

En yaşlı milletvekili aday adayları sırasıyla 63 yaşındaki Eyüp Ayar, 62 yaşındaki İmad Erdoğan, Zeki Aygün ve Hasan Olgun. En genç isimler ise 26 yaşındaki Ercan Özdemir ile Tarkan Türker. AKP milletvekili adaylığı için başvuran isimlerin 51’i üniversite, 4’ü meslek yüksek okulu, 9’u lise ve bir tanesi de ilkokul mezunu.

 

GÖNÜL’ÜN DURUMU

NETLİK KAZANMADI

AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül’ün durumu henüz netlik kazanmadı. YSK’ya verilecek olan listelerin hazırlanmasının son tarihi 7 Nisan. Bu tarihe kadar Milletvekili Gönül’ün durumunun netlik kazanması bekleniyor. Partisi tarafından Ankara veya Kocaeli’den aday gösterilmesi beklenen Gönül’ün durumunun ilerleyen günlerde netlik kazanması bekleniyor.

 

YERLİ ADAYLAR DAHA FAZLA

AKP Kocaeli İl Başkanlığı’na yapılan başvurularda Kocaeli doğumlu adayların sayısı fazla. Kocaeli’den 21 milletvekili aday adayı başvuruda bulunurken İstanbul’dan 8 isim başvuruda bulundu. Bu sıralamayı Trabzon ve Erzurum 4, Kars 3, Ankara, Malatya, Kayseri, Gümüşhane, Ağrı, Bingöl ve Van’dan iki isim izledi. Bolu, Bursa, Batman, Sivas, Tokat, Muğla, Erzincan, Yozgat, Düzce, Osmaniye, Samsun ve Denizli illerinden birer aday başvuru yaptı. Almanya Berlin’den bir isim başvuru yapanlar arasında yer aldı. 

 

İLİMİZDEKİ İLÇELERDEN EN ÇOK İZMİTLİ ADAY VAR

5 Trabzon, 1 Rize, 1 Samsun, 1 Giresun olmak üzere adayların 8’, Karadenizli. 2 Malatya, 2 Ağrı, 4 Erzurum, 3 Van, 1 Siirt, 2 Muş, 2 Bingöl, 3 Kars olmak üzere adayların 19’u Doğu Anadolu bölgesinden. 1 tane Akdeniz belgesinden Osmaniyeli, 1 tane Güneydoğu Anadolu’dan Dicleli aday var. 8 tane İstanbul, 18 tane Kocaeli, 1 tane Sakarya, 1 tane Yozgat olmak üzere adayların 28’i Marmaralı. 1 tane de Denizli’den Egeli aday var. Kocaeli doğumlu adaylardan 1 tanesi Kandıra, 2 tanesi Gölcük, 8 tanesi İzmit, 2 tanesi Gebze, 1 tanesi Karamürsel, 2 tanesi Derince ve 1 tanesi de Kartepe ilçelerinden. Serkan BORLAK

Kocaeli’nin milletvekili aday adayları listesi için tıklayın

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1369734/akpde-yerli-adaylar-daha-fazla