Kangal, Marmara sorumlusu oluyor

Abdullah KARAGÖZ
Abdullah KARAGÖZ

Siyasetin, sporun önüne geçtiği ve 12 Haziran’a kadar sürecek üstünlüğünden sonra Karamürsel’de konuşulacak en önemli spor olayı, Sabahattin Kangal’ın yeni kurulan Güreş Federasyonu tarafından “Marmara Bölge” sorumluluğuna getirilmesi olacak.
Kırkpınar’da “Başpehlivanlık” kürsüsüne çıkmış Karamürselli Sabahattin Kangal’ın Güreş Federasyonu tarafından Marmara Bölgesi sorumluluğuna getirilmesi, Karamürsel ve Karamürsel’deki yağlı güreşçiler için büyük kazanç olacak.
Güreş Federasyonu’ndaki değişiklikten sonra özellikle “Yağlı Güreş” için yapılması düşünülen yapılanmada Sabahattin Kangal’dan sonra Ekrem Yavuz’un da hocalığını yapan eski şampiyonlardan milli güreşçi Ali Bulut’un Federasyon Yürütme Kurulu’nda görev alacağı duyumlarını aldım.
Altınova Belediye Spor Kulübü’nde Sabahattin Kangal’la başta Kırkpınar’ın iddialı isimlerinden Ekrem Yavuz olmak üzere güreşçileri çalıştıran Ali Bulut’un Federasyon’da görev alması gerek Karamürsel gerekse Altınova güreşçileri adına büyük şans olacaktır.
Özellikle Sabahattin Kangal’a verilecek sorumluluk, can çekişen Karamürsel’deki “yağlı güreş” camiasına yeni bir hava ve canlılık getirecek, yaşanan birçok sıkıntı sona erecek ve Karamürselli yağlı güreşçiler eskiden olduğu gibi çayırlarda başarıdan başarıya koşacak.
Kurtdere’de, Ahmet Taşçı’yı bıçaklanmaktan kurtarmak isterken hayatını tehlikeye atan ve bıçaklanan Başpehlivan Sabahattin Kangal’a geç de olsa Marmara Bölge Sorumluluğu gibi bir görevin verilmesi onun olduğu kadar Karamürsel’in de onuru gururu olacak.
2 GG kürsüde
Malum Kırkpınar’a 1 ay kaldı, Kırkpınar denince akla ilk Karamürselli yağlı güreşçiler gelir.
Altın adamların memleketi Karamürsel’de yağlı güreş tutan pehlivana pek rağbet yok. Ama çevre illerde olsun Türkiye’nin hangi yöresindeki yağlı güreşlere giden Karamürselli pehlivanlar rağbet görür.
İlçede şu anda 12 Haziran seçimleri için “kuru gürültüden” oluşan bir telaş yaşanıyor. Kimsenin sporla pek ilgilendiği yok gibi.
İşte bu ilgisizliğin içinde Antalya’nın Kemer ilçesinde yapılan “Geleneksel Kemer Yağlı Güreşleri”nde Karamürselli 2 pehlivan Güngör Ekin ve Gökhan Arıcı kürsüye çıktı.
Elmalılı Ali Gürbüz’ün Kemer Altın Nar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığını kazandığı güreşlerde 2 Karamürselli pehlivan Güngör Ekin 2.’nci, Gökhan Arıcı ise 3.’ncü olarak kürsüde yerini aldı.
Kırkpınar öncesi “piyasa” güreşlerinde özellikle Güngör Ekin kendinden ve isminden hayli bahsettirdi. Bu yıl ki Kırkpınar’da yağlı güreş meraklılarının gözü onun üzerinde olacak gibi.

Ereğli 1.Amatöre el sallıyor
Adı “Ereğli Belediye” ama Belediyesi lağvedilen ve mahalle olarak Karamürsel Belediyesi’ne bağlanan Ereğli “adı, resmi yazışmalarda GÜZELKIYI” play of’ta Şirinköy’ü 4-1 mağlup edince cumartesi günü (yarın) Kirazlıyalı ile 1.Amatör Küme’ye çıkmak için var veya olmamak mücadelesi yapacak.
Temennimiz şirin ve turistik mahalle, balıkçı yatağı Ereğli’nin maçı kazanması ve 1.Amatör Kümeye çıkmasından yana.
Yarınki mücadelesinde Ereğli’yi desteklemek için Karamürsel’deki tüm sporseverlerin otobüslerle stada götürülmesini teklif edeceğim ama, seçim propagandalarının son günü olduğu için otobüslerin stat yerine “siyaset” meydanlarına götürüleceğini düşünüyorum.
Bu da Ereğli’ni kısmetsizliği... İnşallah onlar bu güne kadar olduğu gibi Belediye desteksiz, seyircisiz guruptan şampiyon olarak çıkar ve kendilerini desteklemeyenleri utandırırlar.
1.Amatör Kümeye “El sallayan” Ereğlili futbolculara yarınki maçlarında başarılar diliyorum.

Taşçı Antalya’da
Taşçı deyince hemen akla Ahmet Taşçı geliyor. Bu Taşçı güreşçi değil soyadı benzer ama hiçbir akrabalık derecesi olmayan başka bir sporcu ve Karamürselli Turgut Taşçı.
Basketbol’ün evliya çelebisi Turgut Taşçı, Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun düzenlediği seminere katılmak üzere Antalya’ya gidiyor.
Seminer sonrası Karamürsel’de yaz okulu çalışmalarını başlatacağını söyleyen tecrübeli hocanın hedefi bu sezon güçlü bir kadro oluşturup Büyük Erkekler Basketbol Ligi’nde şampiyonluğa oynamak.

Sağlık Odası unutuldu mu?
Karamürsel stadındaki eski soyunma odalarından birinin “sağlık odası” olarak düzenlenmesi projesi vardı. Tarafları da İlçe Spor Müdürlüğü ile KASKF’du. Maçlar bitti ama stattaki soyunma odasında herhangi bir çalışma yok. İlçe Spor Müdürü “KASKF malzeme gönderecekti, biz de yardımcı olacaktık” diyor ama ne malzemeden, ne de sağlık odası tanzimi için kimsede TIK yok!

- Kocaeli Gazetesi, Abdullah KARAGÖZ tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1383282/abdullah-karagoz/kangal-marmara-sorumlusu-oluyor