Kimsesizler adına şirket kuran çete, piyasayı 5 milyon TL dolandırdı

Kimsesizler üzerinden kurdukları şirketten kestikleri karşıklıksız çeklerle piyasayı 5 milyon TL dolandırdıkları iddia edilen 29 kişiden 22’si adliyeye sevk edildi
Kimsesiz kişilerin üzerine paravan şirketler kurdurarak çek koçanı alan, aldıkları çek koçanlarının tek sayfasını 3 bin TL'ye satarak bu yolla piyasayı 5 milyon TL dolandırdıkları iddia edilen 22 kişi adliyeye sevk edildi. Son zamanlarda birçok kişinin karşılıksız çek nedeniyle mağdur olup şikayette bulunması üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri banka çeklerini takip altına aldı. Yapılan takip sonucu karşılıksız çek olayının örgütlü bir şekilde hayata geçirildiği yönünde delillere ulaşıldı. Soruşturmayı derinleştiren polis, olayın sadece Kocaeli'de değil pek çok ile de sıçradığını ortaya çıkardı.
EMEKLİ MÜDÜR DE VAR
İddialara göre; daha önce de benzer suçlardan sabıkası olduğu öğrenilen Yenan K. liderliğindeki, aralarından emekli banka müdürü İshak A.'nın da bulunduğu bir çete, bimekancı olarak tabir edilen kimsesiz ve fakir vatandaşları buluyordu. Bu insanlara para teklif ederek adlarına şirket kurduran çete, daha sonra bu insanların hesaplarına para yatırarak şirket için çek koçanı alıyordu. Aldıkları ve kestikleri çek koçanlarının ödemelerini tam tarihinde yapan çete elemanları, bu şekilde bankanın da güvenini kazanıyordu. Ardından bankadan daha kalın bir çek defteri alan çete, bu sefer çek koçanlarının tek sayfasını 3 bin ila 5 bin TL arasında satıyordu.
TOPLAM 5 MİLYON TL
Yapılan incelemelerde şahısların başta Kocaeli olmak üzere Gaziantep, Denizli, Afyon, Bursa ve İstanbul'da bu yolla çek koçanı satarak ya da kullanarak piyasayı 5 milyon TL dolandırdıkları ortaya çıktı. Öte yandan, çekleri çete üyelerine pazarlayan örgüt lideri Yenan K.'nin kazandığı parayı eşi A. K.'nin banka hesabına yatırdığı, hesapta biriken paraların da Yenan K.'nın akrabalarına havale edildiği tespit edildi. Şahısların bugüne kadar 7 şirket kurdukları ve piyasaya 254 adet karşılıksız çek sürdüğü belirlendi. Yeterli delile ulaşan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri, Kocaeli, Denizli, Hatay, Bursa, Manisa, İstanbul ve Çanakkale'de bulunan 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.Operasyonlarda toplam 29 kişi gözaltına alındı ve ele geçirilen 145 bin TL'ye el kondu. Emniyette ifadeleri alınan şahıslardan çete lideri olduğu iddia edilen Yenan K., lidere yardımcı olan emekli banka müdürü İshak A., çete üyeleri A.D., A.A., H.K., S.Y., S.K., T.Ö., O.Y., E.Ş., R.B., M.S., S.K., A.D., M.A., T.E., R.K., Ü.E., Ş.S., S.C., M.R. ve M.E. sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesi'ne sevk edildi.

- Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1398777/kimsesizler-adina-sirket-kuran-cete-piyasayi-5-milyon-tl-dolandirdi