Orakçı: Bizi yok sayamazsınız

Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Orakçı, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik’te değişiklik yapılması için taslak hazırlanmasını tepki ile karşıladı. Başkan Orakçı, odalar ile birliğin yok kabul edilmesinin doğru olmadığını söyledi.

 

ÜYE OLMAK ZORUNDADIRLAR

Tasarı kabul edildiği takdirde, mesleğin asıl sahiplerinin devre dışı bırakılacağını savunan Orakçı, “Bu yönetmelik, mesleğini serbest olarak icra eden diş hekimlerinin çalışma koşullarını belirliyor. Serbest çalışan diş hekimleri, yasamıza göre odalara üye olmak zorunda. Yine yasaya göre tabela düzenleme yetkisi odalara verilmiştir” dedi.

 

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda oda ve birliği yok saymasının kabul edilemeyeceğini dile getiren orakça, “Bu konuda bakanlığı hukuka ve kanunlara uygun hareket etmeye çağırıyoruz. Meslek örgütlerine meslek icrası ile ilgili çalışmalarda yetki verilmesini talep ediyoruz. Sürekli Diş Hekimliği Eğitimi Yönergesi ile diş hekimlerinin mezuniyet sonrasında da eğitimleri amaçlanmıştır. Şimdiye kadar yaklaşık 15 bin diş hekimi, bu yönerge doğrultusunda mezuniyet sonrasında hastalarına duydukları sorumluluk ile eğitimlere katılmışlar, dünya standartlarına uygun bilgiler edinmişlerdir. Sürekli diş hekimliği eğitimi yönetmelikten çıkarılmaktadır. Haklarımız iktidar anlayışıyla gasp edilmektedir. Sağlık Bakanlığı'nı, meslek örgütlerine gereken saygıyı göstermeye davet ediyoruz” diye konuştu. Uğur MAYA

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1412034/orakci-bizi-yok-sayamazsiniz