E-atıklardan engellilere iş imkanı

Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı, özel bir firmanın ayrıştırdığı e-atıklar sayesinde Gülen Yüzler’de 3 engelli işçi iş imkânına kavuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belde A.Ş. bünyesinde hizmet veren Gülen Yüzler’de bugüne kadar gerçekleşen iş kollarına bir yenisi daha eklendi. Bilişim çağının gereçleri olan elektronik ürünler, kullanılamaz hale geldiklerinde artık çöpe gitmiyor. Evsel atıklardan ayrıca toplanan e-atıklar, parçalanarak hammadde haline getirilip bilişim dünyasına yeniden kazandırılıyor. Bilgisayardan yazıcıya, kablolardan LCD ekranlara kadar bozularak atılmış pek çok elektronik ürün, geri dönüşüm sayesinde tekrar kullanılıyor. Atıkların hammaddeye dönüştürülmesinde artık Gülen Yüzler de emek harcıyor.

3 ENGELLİ GÖREVLİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanan elektronik atıkları ayrıştırarak hammadde haline dönüştüren lisanslı özel bir firma, ayrıştırma için Gülen Yüzler Engelliler Mesleki Rehabilitasyon İşyeri Merkezi’nden destek alıyor. Ayrıştırma işlemi ilk etapta 3 engelli işçi tarafından yürütülüyor. Elektronik atıkları parçalayabilecek el becerisine sahip olan işçiler, lisanslı firma tarafından Gülen Yüzler’e gönderilen e-atıkları parçalıyor. Parçalanan atıklar kendi özelliklerine göre ayrıca toplanıyor. Ayrıştırılan ürünler fatura kesilerek lisanslı firmaya hammadde yapılmak üzere geri gönderiliyor. Şu anda 3 kişiyle yapılan çalışma, geliştirilerek bant sistemine dönüştürülmesi böylece işin daha da hızlanması planlanıyor.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1413731/e-atiklardan-engellilere-is-imkani