Küçükkaya’nın önceliği eğitim

Parti içinde önceliği eğitim çalışmalarına vereceklerini söyleyen, birlik ve beraberliği de sağlamak istediklerini dile getirdi.

CHP İzmit İlçe Örgütü’nün yeni başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, gazetemize verdiği röportajında önemli açıklamalar yaptı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve hedeflerinden söz eden Küçükkaya, özellikle eğitim üzerinde durdu.

 

HERKES ÇALIŞACAK

Parti içinde sade üyesinden üst noktadaki her görevliye önemli konularda eğitim vereceklerini belirten Küçükkaya, kendisine duyulan güven nedeniyle de örgüt mensuplarına teşekkür etti. Yeni başkan, “Verilecek eğitim çalışmalarının ardından tüm üyelerinin birer milletvekili adayı gibi sokakta çalışacak” dedi.

 

Göreve nasıl seçildiniz?

Bu daha çok gelen taleple ilgiliydi. Örgütümüzün gençleri ve büyüklerimiz ‘Bu görevi al’ deyince geri duramadım. Bu aynı zamanda bana bir tebliğdir. Adaylık beklentisi içinde değildim. Talep gelince görevi istedik.

 

Sizden önce başkanlık yapan Selman Yıldırım, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etti. Birlikte geçirdiğiniz dönemi anlatır mısınız?

Selman Yıldırım’a teşekkürü borç bilirim. Kendisi 30 Mart seçimleri için çok iddialıydı. Son ana kadar da nefes nefese bir seçim yaşadık. Selman Bey ve arkadaşlarının güzel çalışmaları oldu. Eksiklerimiz de olmuştur mutlaka, ancak örgütçülük anlamında başarılı olunduğunu söyleyebilirim. CHP’de siyaset yapmak zordur. Selman Bey’in istifa süreci de çalkantılı oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ile ittifak yaptığımız halde İzmit’te CHP’nin yerel seçimlerinde aldığı oyu alamadık. Her şey üst üste geldi. Genel merkezimiz 2015 seçimleri öncesinde kongre takvimini belirlemesi gerek. Örgüte nefes aldıracak bir kan değişikliği gerekiyor.

 

Kısa aralıklarla iki seçim geçirdiniz. Şimdi yaklaşan bir genel seçim var. Neler söyleyeceksiniz?

Türkiye bir totaliter rejime doğru gidiyor. Evet, ülkenin yüzde 40’ı bu işten memnun ama yüzde 60’ı ise tepkili. İktidar ve HDP’nin Güneydoğu üzerinde anlaştığını görüyoruz. Bu açıdan 2015 seçimleri çok önemli. CHP’li her birey buna göre çalışmalı. Partilerine hizmet etmeli. Kimin milletvekili olduğu çok önemli değildir. Partililere bir çağrım var. Bu partide bir atılım çağı başlatmalıyız. Sen-ben kavgasının yerine eğitimi koymamız lazım.

 

Eğitim sözünüzü biraz açabilir misiniz?

CHP’nin bir ilçe başkanı olarak eğitim konusunu çok önemsiyorum. Aktif vatandaşlık eğitiminden toplum önünde konuşmaya, kişisel iletişim eğitimlerine kadar CHP’nin bütün kadrolarını, üyesinden delegesine kadar hızlı bir eğitim programından geçirmek istiyorum. Sokak çalışmasını buna göre yapacağız. Bu eğitimle sadece 11 milletvekili adayımız sokakta olmayacak. Herkes, her yerde partisini anlatacak. Vatandaşı bilgilendirecek. Eğitim altyapısını gerçekleştirmeden hedefe ulaşmak çok zor. CHP’yi sokağa çıkaracağız.

 

İZMİT ÇOCUĞUYUZ

CHP’de İzmit İlçe Başkanlığı’na seçildiniz. İlçenizle alakalı ne gibi sorunlar var?

İzmit’in önemli sorunları var. Mesela sağlık büyük sıkıntı. Çünkü betonlaşma yüzünden İzmit’te sokak kalmadı. Gençlerimiz siyasetten, spordan sanattan uzakta. Türkiye’nin bütün sorunlarını içine alan bir kentiz. CHP’nin projeleri gençlerimizi bonzai ve benzeri uyuşturucu maddelerden kurtaracaktır. Gençleri camiye, siyasete, spora, sanata çekecek atılımlar yapacağız. Bu yüzden CHP’yi iktidara taşımalıyız. CHP iktidara gelirse Türkiye kurtulur.

 

LEYLA ATAKAN’IN OĞLUYUM

Siyasette örnek aldığınız bir isim var mı?

Biz iktidara susamış bir partiyiz. Mehmet Ümit Küçükkaya olarak sen-ben kavgası içinde olmayacağım. Her şey geride kaldı. İlle bir isimle anılacaksam ben Leyla Atakan’ın oğluyum. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. En yakın siyasi çalışma arkadaşlarım Erol Köse ve Kenan Akman’dır. Bütün arkadaşlarıma eşit mesafede olacağım.

 

İleriye dönük hedeflerinizden söz edebilir misiniz?

Siyaset hedefleri olan insanların işidir. Ben ilkokulda “Büyüyünce ne olacaksın?” diye soran hocama “Cumhurbaşkanı olacağım” dedim. Kendimi bazı makamlara hazır görüyorum. Yani bir gün ‘Gel milletvekili ol’ derler diye kendimi hazırlıyorum. Ben akıl yolu ile siyaset yapan biriyim. Belki 2015 seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı olabilirdim. Fakat şu anda benim üzerine yüklenen farklı bir görev var. Bunun sorumluluğuna göre hareket edeceğim.

 

Başkan seçildiğiniz toplantıda 6 yönetici eksikti. Bunun sebebi nedir?

Damla Hacıoğlu ile Oğuz Yiğit şehir dışında oldukları için mazeret bildirdi. Ancak diğer 4 arkadaş bildirmedi. Kendileri ile görüştüm. Sorun olmadığını söylediler. Selman Bey bırakınca yönetim kurulundaki yedeklerin bir kısmını aldık falan bu sürecin artık kendilerini yorduğunu söylediler. Ben herkesi seviyorum. Partim için çalışan herkesin başımın üzerinde yeri vardır.

 

Yeni ve genç bir ilçe başkanı olarak 2015 seçimlerine kendinizi hazır hissediyor musunuz?

İlçe örgütümüzde bazı görevlerde bulundum. Özellikle Selman Bey’le etle tırnak gibi çalıştık. İl yönetiminde de görev aldım. Genel başkan yardımcılığı yaptım. Ben CHP’de ilçe başkanlığının ne olduğunu ve görevlerini iyi bilirim. Ekmeleddin Bey’e “Gel seni cumhurbaşkanı yapalım” dediklerinde o hazır değildi, ama bana böyle bir şey söyleselerdi ona göre daha hazır olurdum, emin olun.

 

Bu uygulama bir anlamda AKP’yi örnek almak mı amaç? Çünkü baktığımızda AKP’nin iktidar olabilmesinin en büyük sebebi direk halka hitap edebiliyor olması.

Bu algıyı anlatıyım size. Türkiye’de önce CHP’li elit ve zengin olan insanların, daha sonra ise AKP’li elit ve zengin insanların isimlerini sayın. CHP’nin ilçe binalarına girin. CHP’nin ekonomiksel anlamda nasıl döndüğünü cevabını verin. AKP’nin ilçe binalarına gidin. AKP devletin gücünü kullanarak, yardımlarla seçimlere giriyor. CHP bizzat halkın partisidir.

 

TEK PARTİLİ DÜZENE GİDİYORUZ

Bu algıyı yıkmaya çalışacağız. Halktan, sıradan bir insandı. O dinsiz diye itham ettikleri İsmet Paşa, Anadolu’da Malatya’nın sıradan yağız bir delikanlısıydı. Onlar bu ülkeye çok şeyler verdi. Öncelikle bu ülkeye bağımsızlığını verdi. Çok partili yaşama doğrularıyla yanlışlıklarıyla geçirdiler. Şimdi biz yeniden tek partili yaşama doğru dönüyoruz. Bazı emperyalist güçler CHP’yi Doğu’ya, Güneydoğu’ya sokmuyor. Öyle bir şey ki celladına aşık etmişler. Biz hep ezilen insanların yanında olduk. Lk hedefimiz sistemi getirmek olacak.

 

Halk muhalefet partilerini en çok proje yapmıyorsunuz diyerek eleştiriyor ve alternatif olamadığınızı söylüyor. Bu konuya bakış açınız nedir?

Biz aile sigortası dedik mesela. Herkese erzak dağıtmayacağız; evin hanımına her ay 600 TL yardım yapacağız dedik. Hiçbir sosyal güvencesi ve işi olmayan insana sosyal güvence sağlayıp maaş vereceğiz dedik. Bunları da partiye mal etmeyeceğiz, devlet eliyle yapacağız dedik. AKP’nin kaymakamlıklar, devlet aracılığıyla yaptığı şeyi somutlaştıracağız yani hiçbir AKP’li müteahhidin sattığı erzaklarla olmayacak dedik. Bizde proje çok. Güneydoğu ile ilgili hazırlanmış en kapsamlı rapor hala Erdal Bey’in başkanlığında, Deniz Bey’in sekreterliğinde yapılan SHP Kürt Raporu. AKP proje yaptı, Kürt açılımı diyorlar ne projesi? Devlet sırrı.

 

FİKİR YARDIMI YOK

Buz pateni salonunu buz yaptık. Bugün milli takımın çoğunluğu İzmit’ten. Bu bir projeydi.  Şimdi böyle bir şey yok. Bir sanat merkezi, konservatuvar çalışması yok. İzmit’e misafiriniz geldiğinde ağırlayabileceğiniz bir şehir yaşantısı sunuyorlar mı? Sefa Bey’in bıraktığı tiyatroyu bile güdük hale getirdiler. Büyükşehir tiyatroyu zenginleştiremez miydi? Amatör spor hareketlendirilemez miydi? Sanatla ve sporla ilgilenmeyen bir gençlik istiyorlar. Bu yüzden bonzai satışı patladı.

 

ÖNEMLİ KURUMLARI DAĞITTILAR

Eskiden bir Sekalılık kültürü vardı. Sekalılar artık cenazeden cenazeye görüşüyorlar. TÜPRAŞ hani zarar ediyordu? Ülkenin en karlı şirketi. Şirketleri özelleştirerek İzmit’teki kültürü de bitirdiler. İzmit’te bir fabrika kültürü vardı. Ben Petkimlinin çocuğuyum Petkim’in ekmeğini yedim o okuttu beni. Bütün Petkimlileri de partiye siyaset yapmaya davet ediyorum. Şimdi işçileri 900 liraya çalıştırıyorsun. Aynı işi yapan adam 2-3 bin de alabiliyor. Modern köleliğe izin veriyorsun. Ondan sonra AKP halka yakın. Hadi canım sen de! Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ

 

Mehmet Ümit Küçükkaya kimdir?

1979 İzmit doğumlu olan Küçükkaya, 2001’de Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Reşit olduğu günden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif siyaset yapıyor. Şimdiye kadar partinin birçok kademesinde görevler aldı. Selman Yıldırım’ın istifasının ardından ise partinin yeni ilçe başkanlığına seçildi.

- Kocaeli Gazetesi, bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1415742/kucukkayanin-onceligi-egitim