Yenilen gollerde Rıza'nın hatası var mı?

 

Golleri yorumlayalım. İlk golde ceza sahasının 1 karış kadar dışından kullanılan serbest vuruş üst direğe çarptı ve çizgi üzerine düştü. Rıza topu son anda görebildi. Kocaelispor savunması da yerden seken topa bakakaldı ve bir anda durdu. Ancak Hüseyin zor pozisyonda topa vurdu ve takımını 1-0 öne geçirdi. Hüseyin'e sırtı dönükken topa vurdurmayı engellemek Rıza'nın değil, Kocaelispor savunmasının göreviydi.

 

Böyle bir gol yenmemeliydi

İlk yarının son dakikalarında ise sezonun en kötü golünü yedik. Yaklaşık 50 metreden kalemize gönderilen serbest vuruş bütün oyuncuları geçti, yerden sekti ve önce sol kale direğine, ardından da sağ kale direğine çarptı. Boşta kalan bu topa hareketlenen Fatih boş kaleye topu yuvarladı. Gol için ofsayt itirazları olsa da maçın bayan yardımcı hakemi orta çizgiye koşunca Kocaelispor için itirazlar bir işe yaramadı. Ancak ne olursa olsun böyle bir gol yenmemeliydi.

 

Hataları var mıydı?

Peki, bir birinden basit yenen 2 golde Rıza'nın hataları var mıydı? İlk golden başlayalım. Rakip oyuncu, topu ulaşılması çok zor bir noktaya gönderdi. Oraya 3 tane Rıza olsa da uzanamazdı. Yerden seken top 2 metre yükselirken savunmamızın topu seyretmesi kalemizde golü yememize neden oldu. Az önce de dediğimiz gibi, rakip futbolcuya sırtı dönükken topu kalemize göndermesine bir şekilde engel olmalıydık.

 

Golü takım olarak yedik

İkinci golde ise Rıza, kalesine atılan topa algı olarak hakim olamadı. Savunmasına güvendi. Ancak topa kimse değemeyince, top talihsiz bir şekilde 2 direğe çarptı ve ardından gol oldu. Kaleci Rıza'nın burada o topa hareketlenmesi ne kadar gerekli ise Kocaelisporlu oyuncuların da bu topu mutlaka uzaklaştırması gerekliliği tartışılmaz bir gerçekti. Dahası, golü atan rakip takım oyuncusunu kalenin içine kadar da sokmamamız gerekirdi. Kısacası yenilen gollerde Rıza'nın büyük eleştiri alacak kadar hatası yoktu. Özellikle de ilk golde. Bir de şu var. Golleri sadece Rıza değil, tüm takım yedi. Olaya da bu pencereden bakmak en sağlıklı olanıdır.

 

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/1417157/yenilen-gollerde-rizanin-hatasi-var-mi