AKP iktidarında on beş yılda 14 bin 525 kadın öldürülmüş!

Mesut Akbulut
Mesut Akbulut

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın “Kadına şiddetle mücadelemizde devrim ortaya koyuyoruz” sözlerini eleştirdi…

Hürriyet, AKP iktidarında on beş yılda 14.525 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti.

Hürriyet, Bakan Kaya’ya geçtiğimiz yıl AKP’li belediyeler tarafından dağıtılan ve kadına yönelik şiddeti körükleyen kitapların akıbetinde neden bir değişiklik olmadığını sordu.

Kitapların halen daha kütüphanelerde bulunduğunu ve erişime açık olduğunu kaydeden Hürriyet, söz konusu kitaplar olduğu sürece kadına yönelik şiddette devrim yapılamayacağını, AKP’nin yoksulluğu yöneterek o devşirdiğini ve kadına yönelik şiddetin AKP iktidarında arttığını ifade etti.

**

BELEDİYENİN DAĞITTIĞI KİTAPLAR

Hürriyet geçtiğimiz sene yine aynı bakanlığın bütçesinde yaptığı konuşmayı hatırlatarak, “Yeni evli çiftlere belediyelerinizin dağıttığı kadınların dövülebileceğinin, çok eşliliğin, çocuk evliliklerinin savunulduğu kitapları sormuştum. Bunları yazanlar hakkında, bunları dağıtanlar hakkında Bakanlığınız bir işlem yaptı mı? Bunlar toplatıldı mı? Bu yazarlara belediye bütçesinden, kasasından herhangi bir ödeme yapıldı mı? Eğer samimi olmak istiyorsanız, eğer bu bütçe konusunda halkı inandırmak istiyorsanız önce bu zihniyetlere izin vermeyeceksiniz. Kimse bu bütçede kadına karşı şiddeti ve çocuk istismarını önlemek için her türlü önlemi, alıyoruz demesin. Aksi takdirde, bu kitapları hepinizin önüne atarım”

TÜRKİYE’DE ŞİDDET ÖNLEME

AKP döneminde 14.525 kadının öldürüldüğünü ve bu sayının her geçen gün arttığını da dile getiren Hürriyet, Türkiye’de kadına şiddeti önleme diye bir şey olmadığını, bütün sistemlerin şiddet gerçekleştikten sonra devreye girdiğini belirtti.

Hürriyet, “Şiddet önleme ve izleme merkezleri, kadın konukevleri, Bakanlığın kadın şiddeti vakalarını takip etmek üzere UYAP sistemi entegresi gibi çok sayıda sistem var ama bu sistemler kadın şiddet gördükten sonra devreye giriyor.

Kadına şiddet uygulanmaması için bir eğitim programı yok.

Koruma kararına rağmen öldürülen, karakollarda şikâyeti kabul edilmeyerek evine gönderilen, ölüm tehdidi olmasına rağmen somut delil bulunamadığı gerekçesiyle yasal işlem yapılmayan ve bu nedenle öldürülen kadınlar için bu bütçede ne yazık ki yer yok.

Kadın mezara girerken yapılan tek şey toplumun vicdanını avutmak oluyor.

Bakanlığın tutturduğu tek hedef ise mevlit okutmak”

**

CHP’li Hürriyet’in konuşması böyle…

Hürriyet, 15 yıllık AKP iktidarı döneminde 14 bin 525 kadının öldürdüğünü açıkladı…

Korkunç bir rakam…

AKP iktidarı her defasında Türkiye’ye her alanda çağ atlattıklarını söylüyorlar…

Ama 15 yıllık iktidarları dönemindeki kadın cinayetlerinin sayısının bu kadar fazla olması, çok ama çok düşündürücü…

- Kocaeli Gazetesi, Mesut Akbulut tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1439268/mesut-akbulut/akp-iktidarinda-on-bes-yilda-14-bin-525-kadin-oldurulmus