Sporda cinsiyet  ayırımı

Sporun  sıhhat için yapılması elzem bir etkinlik olduğu inkar edilemez bir hakikattir. Peki  spor yapmak erkeklere mahsus mudur. Kızların  istedikleri sporu yapmaları bazı kesimlerce neden uygun görülmez. Ortaçağ zihniyetinden kurtulamamış karşı cinsi cinsel yönden başka türlü düşünemeyen (öyle yetiştirildiği için kınamıyorum ) ama kendisini çağımıza adapte etmekte eksik kalanlar ; kız çocuklarını okumaktan, spor yapmaktan mahrum etmeye çalışmaktadır.

                  Boyunduruktan kendilerini kurtarabilmiş kızlarımız bugün Avrupa ve dünya şampiyonalarında birincilik kürsüsünde. Spor yapmasına önceleri karşı çıkan aileleri onlarla iftihar etmekte .Valeybol, Basketbol, uzak doğu sporları, Atletizm, Güreş ve diğer sporlarda kızlarımız dünya gençleri karşısında başarılıolmaktadır.Hatta futbolda  erkekler kadar başarılı olacaklarını göstermeye başladılar. Kadın erkek eşitliği olduğu söylentiden ibaret olmamalıdır. Daha küçük yaşlarda kız ve erkek çocukları  ayrı tutar ayrı muamele edilirse birbirini tanıma isteği değişik şekillerde tezahür edebilir. Aile içindeki kız ve erkek çocuklar nasıl bir arada yaşıyorsa ; aileler çocuklarını diğer ailelerden ayırmaya çalışmamalıdır. Elbette  birlikte okuyan çocuklar  onlara hissettirilmeden ailelerve öğretmenlerince kontrol altında bulunacaktır. Bu arada öğretmenlerin, idarecilerin ve spor hocalarının eğitimi de önemlidir.

                 Başarılı kızlarımız özellikle Doğu illerimizden çıkmaktadır. Bunun nedeni bence sert karasal iklimin insan üzerindeki etkisidir. Atletizmde Van ,Erzurum gibi illerden çıkan ve şampiyonalarda başarılı olan kızlarımız  önce aileleri tarafından “Sen kızsın evde otur” denirken spordaki başarıları üzerine baş tacı edilmeye başlamışlardır.

                Salon sporlarında kızlarımızaailelerince daha hoşgörülü davranılırken; Güreşte aynı hoş görüyü görememekteyiz. Güreşçi kızlarımız Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında başarıdan başarıya koşmaktadır.Diğer branşlarda Okul sporlarında yarışmalara girerken, Bayan Güreşi okul  sporlarına alınmamıştır. Okul sporlarında bayan güreşi olmadığından ,İki sene önce Yurdumuzda yapılan  okullar dünya şampiyonasında  Bayan Güreş müsabakalarına  Türkiye katılamamıştır.Bu noksanlık (zihniyet) değişmeli çağa ayak uydurmalıyız. Kızlarımız kısıtlı imkanlarla sporçalışmalarıyaparak uluslar arası müsabakalarda başarılı oluyorsa onlara imkan tanımak ulusal düşüncemiz olmalıdır.

              2000 yılında Kocaeli’de bayan güreş takımı çalışmalarına başladık. Kısıtlı imkanlarla ve Gençlik Hizmetleri Spor il müdürlüğünün desteği ile   antrene ettiğim Güreşçi kızlar ;Türkiye şampiyonalarında , Uluslar arası Zafer Turnuvalarında kürsüye çıktı. Ancak  2017 yılında benim çekilmemle  kız güreş takımı çalışmaları da sona erdi. Bayan güreşçileri çalıştırmak  nedense çevre etkisinden olsa gerek !çekiniliyor.

Cinsiyet farkı yapmaksızın Güreş çalışmaları yapan Bir çok İllerimizin yanında ,Kocaeli’de Bayan güreşi yapılmaması  düşündürücüdür.  Kocaeli’deBayan Güreşinin yeniden başlatması, en azından güreşi bırakmış kızlarımızın yeniden kazanması ,yeni yetişecek genç sporcuların yetiştirilmesi , Okul Sporlarına Bayan Güreşinin dahil edilmesi çok zor bir iş midir.

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1710878/{author}/sporda-cinsiyet-ayirimi