Başarılı görünmek uğruna yapılan hatalar

Flaş sporcu milyonda bir olasılıkla, hatta daha fazla yüzdede kazanılabilir. Bir veya birkaç dünya çapında sporcunun arkasına sığınmak, onların sayesinde pirim toplamaya çalışmak  o sporculara mahkum olmak demektir. Şampiyon sporcuyu elbette takdir edeceksin ancak yeni sporcuların yetişmesini de sağlayacaksın. Şampiyon birkaç sezon sonra düşmeye başlayacaktır. Yerine yenilerinin  yetişmesini sağlamazsan  hüsrana uğrarsın. Sporcu kazanır; hocası, idarecisi övünür. Yetişmiş sporcularla övünmek değil , kendi yetiştirdiklerinin başarıları ile mutlu olacaksın. Serbest ve Grek-Romende bilhassa ağır sikletlerdebirkaç senedir  başarılı olmaktayız. Yerine yenilerini yetiştire bildikmi? 20 Ekim’de başlayan Dünya şampiyonasında   Geçen sene serbest stilde ikinci olanTaha Akgül 125 kiloda bu sefer  finale kalamadı. Bir sporcunun yükseliş ve düşüş grafiği olur. Taha düşmekte, yerini alabilecek güreşçi hazır mı ? Kızlarda  durum aynı Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında, şampiyonluklar kazanarak ,belirli bir yükseliş gösteren kızlarımız yapılan uluslar arası müsabakalara aynı ekiple katılıyor. Aynı ayarda İkinci-üçüncü takım yok. Bu yazıyı kaleme aldığımda Serbestte Taha’nın durumu belli olmuş diğer serbest müsabakaları  devam etmekteydi. İnşallah diğer sıkletlerde başarılı oluruz. Başarılı görünmek için vücut performansı  yetmemeye başlamış isimler yerine göz doldurmaya başlayan genç yeteneklerle  uluslararası müsabakalara  gitmek, ikili temasları  AFERİM kazanmak için değil ; ileriye hazırlık için yapmak  prensibinde olunmalıdır.

                 Alt yapıya önem vermek ilerisi için yatırımdır. Kısıtlı ,dar alanda çalışmak , elindeki ile iktifa etmekle başarılı olabilecek sporcuyu bulmak zordur. Yatılı Bölge Okulları projesi bunlardan biridir. Bu okullardaki öğrencilerden istifade yerine  istikbal vadedeceği  tesbit edilebilen  dar bütçeli aile çocuklarını bu okullara yerleştirmekle hem ailelerine yardımcı olunmuş ,hem de kabiliyetli gencin spor yapma imkanı sağlanmış olacaktır.

                Bilhassa Güreşte Kırsal yörelereyönelmek gerekir. İl seçmeleri merkez okullarında okuyan ve güreş kulüplerinde güreş çalışmalarına katılan gençlerle yapılmakta. Köy okullarında okuyan, güreşe yatkın gençlere ulaşılamamaktadır. İl seçmeleri  önce ilçelerde yapılmalı ve köy okullarından da müsabakalara katılmaları istenmelidir. Başarılı sporcuların okul müdür ve beden eğt. Öğretmenlerine teşvik kabilinden teşekkür belgesi- şilt verilebilir.

                22/25 Ekim’de  Afyon’da 13/15 yaş grubu 1.lig müsabakaları yapılacak  bu müsabakalar yeni yetişen sporcuların müsabaka alışkanlığı kazanması için yapılan aktivitelerdir. Lig müsabakası  adı lig. Kendisi grup veya Türkiye şampiyonası bile değil. Lig deyince Birkaç hafta sürecek bir program olması gerekirken; Hem Serbest hem Greko-Romen ,bir çırpıda bitirilen ,adet yerini bulsun kabilinden müsabaka.

                13/15 yaş ligi! Arkasından  Aynı ilde Yıldız ligi (lig demeye zorlanıyorum)  aynı şartlarda yapılacak. Maddi iktisat için bu şekle tevessül edildiyse ve maddi kısıtlama yapılacaksa başka türlü yapılsın. Veya Bu müsabakanın adına lig değil ; Örneğin Kurtuluş Günlerinden , Milli Bayramlarımızdan birinin adına yapılsın. Kısıtlamaları aylarca hakem – görevli ücretlerini  vermeyerek değil, başka alanlardaki kısıtlamalarla yapılsın.

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1725299/{author}/basarili-gorunmek-ugruna-yapilan-hatalar