Tahir Büyükakın ve mevcut düzen

Bülent Ekinci
Bülent Ekinci

Çok fazla komple teorisi üretmeye gerek yok. Kabul etmek gerekir ki, bugün

olağanüstü bir durum olmadığı sürece Kocaeli Büyükşehir Belediyesini AK Partinin elinden almak çok mümkün değil.  

Kimse alınmasın, kimse kırılmasın.

Kırılan ya da alınan varsa da matematik yapsın.

2014 yerel seçimleri sonrası ilk 4 partinin oylarını şöyle bir hatırlayalım;

AK Parti 50,59

CHP 26,16

MHP 14,05

SP 4,96

Bu ne demek oluyor…?

1 Nisan günü Tahir Büyükakın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yenin başkanı olacak.

tahir-1543321106.jpg?

İlkbahara yeni başkanla girecek olan Kocaeli’nin büyük bir bölümü bu durumu böyle kabul ediyor.

Tahir Büyükakın’ın belediyecilikle ya da icraatlarla ilgili probleminin olacağını düşünmüyorum.

Sonuçta kendisi, Bilecik Valisi olmadan önce, Büyükşehir’in genel sekreterlik görevini yürütüyordu.

Belediyelerde genel sekreterlik demek icraatın içindeki adam demek. Projelerin doğduğu, geliştiği makam demek…

tahir-1-1543321113.jpg?

Aslında genel sekreterlik makamların belediyenin her şeyi demek.

Tahir Büyükakın, genç, girişimci, tertipli, düzenli ve iş konusunda titiz bir isim. Kendisini uzun zamandır tanırım. Bir yurtdışı gezisine beraber de gitmişliğimiz var.

Belediye ile ilgili konulara vakıf bir isim. Kenti yakından tanıyan, sorunlarını bilen bir bürokrat… Şimdi sora bilirsiniz, “Madem bu kadar meziyetli biri, neden genel sekreterken vali olarak başka ile gönderildi. Neden Tahir Bey’in adaylığı parti içerisindeki bazı isimlerin yüzünü güldürmeye yetmedi” diye…

tahir-2-1543321093.png?

İkinci sorudan başlayayım;

Tahir Bey’in şahsıyla ve icraatlarıyla ilgili kimsenin olumsuz bir şey söylediği yok. Eleştirilen nokta başka!

O da şu, İbrahim Karaosmanoğlu’nun gitmesiyle,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin içerisindeki yapının da yenilenmesi bekleniyordu. Ancak ne hikmetse Tahir Büyükakın’ın bu yeniliği yapamayacağı söylentileri çıktı.

Tahir Bey ile ilgili endişe, Tahir Büyükakın’ın mevcut yapıyı koruyacağı hususunda. Vitrin değişse de içeriğin aynı kalacağı söyleniyor.  

Adaylığın açıklandığı cumartesi günü Haliç’te verilen fotoğraflarda bu tezi doğrular gibiydi.

Eğer Tahir Bey, kavgasını en başta yapar ve kendi kurallarını ve ekibini kurarsa, önümüzdeki 5 yıl muazzam bir dönem geçirebilirr. Ne önüne set kurula bilir, ne ardından kötü kelam edile bilir.

Ben Tahir Büyükakın’dan çok ümitliyim. Vizyonu olan insanlar her platformda başarı elde edebilir. İnsanı sevmeyi bilenler yönettikleri toplumu mutlu etmeyi de bilir.

tahir-3-1543321099.jpg?

Gelelim, kendisinin Bilecik’e neden gönderildiğine…

Bir genel sekreterin vali olarak başka bir ile atanması bence önemli bir terfi. Bunu eleştirmek, altında bir çapanoğlu aramak saçma olur. O yüzden bu konuya girip gereksiz cümleler kurmaya gerek yok.

Bilecik’te görev yaptığı sürece nasıl bir vali olduğunu sosyal medya hesabından izledim. Bilecik’te sevecen bir profil çizen Büyükakın eşi Figen Hocayla birlikte gönüllere taht kurmayı başarmış.

Şehit aileleri, huzurevleri, sokaktaki vatandaş demeden herkese dokunmayı başarmış.

Derinceli merhum Terzi Seyfettin Amca’nın oğlu Tahir,  Bilecik’in kalbini adeta fethetmiş.

Yeni bir heyecanla, Yeni Kocaeli’nin temellerinin atılacağına inanıyorum. Kendisinden yana umut edilen beklentilerin hizmet olarak yansıyacağına, vizyon projelerle Kocaeli’nin yeni yol haritasının çizileceğine olan beklentim oldukça yüksek.

15 yıllık AK Parti iktidarının 20’inci yılanda bambaşka bir Kocaeli Görmek dileğimle Tahir Hoca’ya başarılar diliyorum.  

Gölcük’te İsmet İşeri sesleri 

AK Parti, henüz Gölcük adayını açıklamadı. Aslına bakarsanız AK Parti CHP’nin ve MHP’nin adaylarının kesinleştiği ilçelerde işi biraz daha sıkı tutup bu bölgelerde adaylarını açıklamalıydı. Böylelikle rakip partilerin adayları bir adım önde seçim çalışmalarına başlamış olmazdı. Her neyse bu durum AK Parti’nin kendi tercihi.

CHP’nin gülcü olduğu ilçelere bu dönem çok daha fazla bel bağlanıyor. Darıca, Derince, İzmit ve Gölcük ilçelerinde CHP iddialı adaylarla seçime giderek, belediye başkanlıklarını kazanmak istiyor.  Geçtiğimiz dönem kıl payı kaybedilen Gölcük’te seçime asılan CHP, sürekli sokakta. Ne yalan söyleyeyim İsmet İşeri’ye ilgi büyük. Geçtiğimiz günlerde röportaj yapmak için bir araya geldik. Gölcük caddelerinde dolaşırken bu ilgiye resmen tanık oldum. Ancak bu ilgi ve teveccüh sandığa nasıl yansır bunu ancak 1 Nisan’da öğrene biliriz. AK Parti’de Gölcük gibi önemli bir ilçeyle ilgili stratejilerini hazırlamıştır.

Körfez AK Parti’de adaylık iki aday adayı arasında geçiyormuş

Mevcut belediye başkanı İsmail Baran’ın dışında 14 aday adayının daha çıktığı Körfez AK Parti’de adaylık yarışı hız kesmiyor.

Kimi, ilçede halkı ve esnafını gezerek aday olmanın yolunu arıyor, kimi ise eşine dostuna güvenerek aday olmayı planlıyor. Körfez’de kıran kırana bir yarış sürüyor desek, yalan olmaz…

Kulislere göre geçtiğimiz hafta Körfez aday adaylarının 4’ü, aday belirleme komisyonunca masaya yaktırıldı. Geçen hafta 4 olan aday adayı olan sayı bu hafta 2’ye indirildi.

Körfez’de Alim Erdemir, Engin Koyun, Ali Çakır, Faruk Denli isimleri ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra mevcut belediye başkanının adı da gündemdeki yerini koruyor.

Kulağımıza gelenlere göre bu isimlerden iki tanesi birbiriyle yarışıyor.

Bu iki ismi hemen herkes duymuş durumda. Ankara yakında kararını belirleyecek fakat şunu söylemek isterim, Körfez’de olası bir sürprize hazır olun.

İlçe başkanları için son 72 saat

AK Parti’de belediye başkan adayı olmak için genel merkezin iznini bekleye 9 ilçe başkanı bulunuyor. Bu ilçe başkanlarının isimleri genel merkeze ulaştırıldı. Karar vermek için süre isteyen genel merkez 1 Aralık’a kadar ilçe başkanlarıyla ilgili görüşlerini bekletiyor. Eğer izin çıkarsa ilçelerdeki durumlar değişe bilir. Son 72 saate girildiğinde ilçe başkanlarının da heyecanı büyüyor.

Polis eşleri burs için bir araya gelecek

Polis Eşleri Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı organizesinde, üniversitede öğrenim gören; şehit, gazi ve teşkilat mensuplarının çocuklarına burs vermek amacıyla etkinlik düzenliyor. Yarın Antikkapı Restaurant’ta düzenlenecek olan etikliğin başlama saati 13.00 olarak belirlendi.

- Kocaeli Gazetesi, Bülent Ekinci tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1753873/bulent-ekinci/tahir-buyukakin-ve-mevcut-duzen