Başarının ölçüsü madalya sayısı

Sporda başarı belgesel olarak madalya ile ölçülür. Ne kadar fazla madalya kazanılırsa o derece başarılı kabul edilir. Türkiye’nin dünya klasmanında başarı derecesi nedir, en fazla madalya hangi spor dalında alınmıştır, Nüfusuna oranla alınan madalya sayısı yeterli midir? Bunları incelediğimizde hakikatler ile bize empoze edilenler arasında uçurumlar gibi fark ortaya çıkıyor.

Konumuz Güreş olduğundan dünya klasmanındaki yerimizi görmek için son uluslar arası müsabakalara bir göz atalım. Her üç stilde (Serbest,Greko-Romen,Kadınlar) Takım olarak ayrı ayrı en iyi derecemiz üçüncülük olmuştur. Son yapılan 12/18 Kasım 2018 tarihli U 23 Dünya şampiyonasında Serbestte 70 kilo Enes Uslu bir 3.lük madalyası alabildi. Serbest Güreşte iddialı olduğumuz halde takım halinde ilk beşe dahi giremedik. Dünya klasmanındaki yerimiz ilk on arasında. Mazeret hakem hataları. Hakem hata yaptıysa siz seyirci misiniz neden itiraz hakkınızı yerinde kullanmıyorsunuz?

                Gelelim uluslar arası müsabakalarda en fazla madalya alan spor dalına. Sporda başarısızlık had safhada olduğundan Güreş en fazla madalya çıkaran spor dalı olmuştur. Güreşin öne çıkması flaş sporcuların fedakar antrenör ve idarecilerin  sayesinde olmuştur. Her şampiyonun arkasında adı geçmeyen vefakar hoca vardır. Antrenör şampiyon sporcusuyla iftihar eder, menfaat gözetmez, sporcusunun başarısı onun için en büyük mutluluktur. Başarılarda birlikte sevinilir, başarısızlıkta üzüntü müşterektir. Sporcusunun başarısını kendisi için ileriye dönük basamak yapmak hiçbir idealist hocanın aklının köşesinden dahi geçmez. Başarısızlığı her üç stilde alınan madalya sayısının toplamını söyleyerek başarı olarak empoze etmek kamu oyunu yanıltabilir. Ancak üç stilde 30 sporcu olarak müsabakaya gidilir. Dağıtılacak madalya sayısı ( 30X4 =120) Yüzyirmi madalyanın kaçına sahip olabiliyoruz. Örneğin son müsabakada Bayanlarda 1altın,bir gümüş; Greko-Romende bir altın,birgümüş,ikibronz; Serbestte ise sadece bir bronz  ile toplam 7 madalya kazanabildik. 120 madalyada ancak yedi madalya alınabiliyor. Bunu da başarı olarak gösterme becerisi yapılıyor. Bunu yapabilmek de başarı!

                82 milyon nüfus ile Avrupa devletleri arasında Almanya ile eşit sayıda enfazla nüfusa sahip ülkeyiz. Kış olimpiyatlarında kıyaslama yapmamız bugün için mümkün değil . Yaz olimpiyatlarında Avrupa devletlerinin aldığı madalya sayısı:

Almanya : 691 , İngiltere:773 , Fransa : 671, İtalya: 549, İsveç: 483 , Romanya : 301 .

Nüfusu  5 ile 9 milyon arasındaki Bizim onda birimiz kadar bile olmayan Avrupa ülkelerin aldıkları madalya sayıları; Norveç: 491, Danimarka: 184, Bulgaristan: 274, Finlandiya: 303, Macaristan: 494 Biz 82 milyonluk dev gibi nüfusumuzla ancak 91 (doksan bir) madalya kazanabildik. Aynı nüfusa sahip Almanya  691 madalyaya sahip.

Kimden noksanımız var, bir noksanlık var ama nerede, neden kaynaklanıyor, hakem ve görevliler aylarca ücret almadanfedakarlık yapıyorlar, gençlerimizde spor aşkı var, devletimiz spor saha ve salonlarını uluslar arası ölçülerde ve fevkinde yapıyor, Bunlara karşılık gençlere spor yapabilme zamanı bırakılıyor mu? Senelerdir dersi yarışa çeviren düşünce çocuklarımıza spor yapma şansını vermiyor. Çocuklarımızı dersane ,kafe ve internet  üçgeninden kurtarmak için sadece dini telkin değil ; spora teşvik etmek gerekir. Spor sevgisi Stadlarda yabancı sporcuları alkışlamakla olmaz. Gençlerimizin başarılarını alkışlamalıyız. Avrupa’da yetişen sporcularımız başarılı oluyor da, ülkemizde neden başarılı sporcu yetiştiremiyoruz ?

               Dünya üzerindeki başarı oranımız madalya sayısına göre işte açıkça görülüyor. Yapılması gerekenler biliniyor - çünkü ortada- peki neden yapılmıyor?

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1754832/{author}/basarinin-olcusu-madalya-sayisi