Güzel işler de yapılıyor; lâkin…

Her ortamda olduğu gibi; spor içinde de başarılar, başarısızlıklar, yapılan hatalar, güzel işler, noksanlıklar, güzel yaklaşımlar elbette olacaktır. Görülen yanlışlıkları tenkit etmek hatanın telafisi için elzemdir.  Hatanın telafisini gidermek doğrusu olacaktır. Israrla “benim yaptığım doğru” tezi, egoizmden başka bir şey değildir. Çevrenin Kendi düşüncende olmasını istemek, karşı tezi müzakere dahi etmemek kadar gaflet içinde olunmamalıdır.

***

Sporda devamlı başarı olmak mümkün değildir. Grafik inişli çıkışlı olabilir. Ancak devamlı iniş gösteriyorsa, bir by-pass gerekiyor demektir. Teşvik; sanatta, sporda, aile içinde, hayatın her ortamında ihtiyaç duyulan bir gerçektir. Bazen alkış, birkaç güzel söz, bir çiçek, hediyeler, başarı belgesi-şilt teşvik için yeterli olacaktır. Kaybedeni cezalandırmak bilhassa küçük yaş grubunda spordan soğumasına neden olacaktır. Kazanmak kadar kaybetmenin de olacağı, önemli olan kaybedince kazanmak için daha fazla çalışma gerektiğini empoze etmektir.

***

Geçtiğimiz hafta Kayseri Erkilet Anadolu Lisesi güreşçileri 12 kişilik takım bir mayoyu sırayla giyerek müsabakada başarılı olmuşlar. Spor bakanımız bu gençlere spor malzemesi vererek tebrik etmiş. Ayrıca Şampiyon güreşçimiz Taha Akgül, okulu ziyaret ederek gençleri onore etmiş. Spor bakanımızın ve Taha Akgül’ün jesti çok güzel. Her ikisini de kutlamak gerekir. Yapılan işlem gençleri teşvik ve hayatlarında unutamayacakları bir anı olarak kalacaktır. Madalyanın ters yüzüne bakarsak, okul idaresi müsabaka için güreş kulüplerinden ödünç mayo bulamadı mı?..

Okul Aile birliğinin mayo alacak kadar parası yok mu?..

Müsabakaya çıkan sporcuların mayo bulma telaşı içinde moral motivasyonunu düşünebiliyor musunuz?.. Bu duyguları yaşayan biri olarak, gençlerin ne kadar zorluklar içinde mücadele ettiklerini anlıyorum.

***

Bu konudaki yaşadığım olayı anlatayım: Kayseri’de görev yaptığım yıllarda Kayseri il müsabakasında 67 kiloda Havagücü’nde güreşiyordum. O zamanlar mayo, güreş ayakkabısı kısıtlı idi. Bana 52 kilonun mayosunu verdiler. Mayolar bugünkü gibi değil, çok kısa idi ve rahat güreşemiyordum. Hocam devre arasında bana göre mayo bulmuş değiştirerek müsabakayı bitirdim. Bu yüzden gençlerin yaşadıkları anları iyi bilirim.

***

Büyükşehir belediyemiz, güzel bir yaklaşımla, gençlerimizi şampiyonlarla buluşturma ve şampiyon büyüklerini yakından tanıma imkanını sağlama çalışmalarını başlattı. İlk olarak Karamürsel’de Kırkpınar yağlı güreş şampiyonu Ahmet Taşçı’yı gençlerle buluşturdu. Ahmet Taşçı, güreş anılarını soru cevap şeklinde nakletti. Gençlerle diyaloğu gayet güzeldi. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım da güzel bir konuşma ile gençlere spor yaklaşımını anlattı. Gençlere sporun aşılanması şampiyon büyüklerinin tanıtılması açısından güzel bir yaklaşımdı. Ancak küçüklere örnek olmamız bakımından, kılık kıyafete önem verilmemişti.  Böylesi önemli bir günde büyüklerin kılık kıyafetine dikkat etmeleri, karşısındakine ve günün önemine saygı olacağı önemsenmedi.

***

Güreş federasyonu aldığı bir kararla Büyükler Türkiye Şampiyonası’na katılımın, ancak il seçmesi yapılması ile mümkün olacağını duyurdu. Bu karar normalde olması gerekenin ilanı. Ancak birçok il, büyükler il seçmesi yapmadan Türkiye şampiyonasına katılıyordu. Alınan son kararla bunun önüne geçilmeye ve zorunlu il seçmesi yapılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca il seçmesine katılım oranında illere kontenjan verilecektir. Büyüklerde çoğunlukla yapılmayan il seçmeleri  zorlamalarla yapılması sağlanacaktır. Büyükler  İl seçmesi ilimizde 15 Aralık 2018 Cumartesi günü yapılacaktır. Bir ciddiyetsizlik örneği olarak addedeceğim husus: 1. seçmelerin antrenman salonunda yapılması, 2.seyircinin müsabakaları izleme şansının olmaması. Müsabakaları izlemeye gelecek güreş-severlerin özellikle büyükler müsabakalarını tercih etmeleri aşikârdır. Müsabık sayısı az da olsa müsabakanın önemine binaen spor salonunda yapılması gerekir. Antrenman salonunda yapılacak il seçmesi gayri ciddi olacak güreş sporunun önemsenmediği anlamını taşıyacaktır.

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1763681/{author}/guzel-isler-de-yapiliyor-lakin