Kitap okumanın 10 FAYDASI

Necdet Güler
Necdet Güler

1) Zihni uyandırır (Zihin açar)

Kitap okuma  zihni  açar.  Alzheimer  hastalığını geciktirir ve önler. Çünkü beyni hep aktif durumda tutmak ve kullanmak, onun işlevini kaybetmesini önlemeye yaramaktadır. Bütün kaslar gibi beyin de formda kalmak için eksersiz yapmaya ihtiyaç duymaktadır.

2) Stresi azaltır

Çalışma hayatı ve günlük yaşamda karşılaşılan problemler strese neden olur. Ama bir kitap okunurken kişi kendini dünyanın başka bir aleminde bulur ve yaşadığı problemleri unutur, gerilimlerini dışarıda bırakır.

3) Bilgiyi arttırır

Okunan şey  kültürel bagaja eklenir. Kişi ne kadar bilgili ise hayatın getirdiği zorlukları karşılamaya o kadar hazırdır. Bunun dışında,  okumak düşünceyi  beslemek için mükemmel bir metottur. Kişi her şeyini (para, iş vs. ) kaybedebilir ama  kültürel bagajını hiç kaybetmez.

4) Kelime haznesini geliştirir

Bu, kitap okumanın sağladığı en önemli faydalardan biridir. Kitap okumakla kazanılan yeni kelimeler kişinin kelime haznesine eklenir. Fikirlerini iyi ve etkin şekilde ifade etmek açısından çalışma ortamında da kişiye avantaj sağlar. Önemli kişiler karşısında emin bir şekilde konuşmasını ve böylece saygı görmesini mümkün kılar. 

5) Hafızayı  kuvvetlendirir: 

Kişi bir kitap okuduğunda belli sayıda insanı, onların tutkularının arka planlarını, hikayelerini, konuyla bağdaştırabilmek için ele alınan olayın bütün detaylarını ve izlerini hatırlamak zorunda kalır. Bu durumda beyin hafıza açısından adeta şarj edilmiş olur.

6) Düşüncenin analitik kapasitesini arttırır    

Bitirmeden daha önce sırrını çözdüğünüz çok güzel bir polisiye roman okudunuz  mu? Böyle romanlar okuyan kişi çalışma alanında da düşüncenin analitik ve kritik kapasitesini kullanacak duruma gelir. Olayları çözmek için ortaya çıkan bütün detayları irdelemek ve analiz etme yeteneği kazanır.

7) Dikkat ve konsantrasyon  seviyesini arttırır.

İnternetten etkilenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Dikkatimiz  bütün yönlere gidiyor. İnsanlar sadece beş dakikalık zaman içinde  e-mail gönderiyor, iş organize ediyor, facebook, skype, whatsapp vs yoluyla  çok sayıda insanla haberleşiyor.  Akıllı telefonu izliyor, iş ortaklarıyla irtibat sağlıyor.  Ama bu davranışlar yaratma gücünüzü azaltıyor. Halbuki bir kitap okuduğumuz zaman bütün dikkatiniz  konunun üstüne yöneliyor, gerçek dünyanın geri kalanı dışarıda kalıyor. İşe gitmeden önce 15-20 dakika okumayı denediğinizde iş yerinde konsantrasyon seviyenizin artışından dolayı çok şaşıracaksınız.

8) Yazma becerisini  geliştirir

Bu nokta, kelime dağarcığının genişletilmesiyle el ele gider: İş yerinde iyi yazmak, yazma üzerinde ritim ve akışkanlık üzerinde kitapları okunan yazarların yazma stili belirgin olarak olumlu  bir etkiye sahiptir. Bu durum kişisel çalışmanızı olumlu etkileyecektir.

9) Sakinlik sağlar.

Bir kitabı okumanın getirdiği rahatlamanın dışında okuduğunuz konunun sizi iç barışın ve sakinliğin sürdüğü bir dünyaya taşıması mümkündür. Espritüel yazımlar okumak size son derece sakinlik duygusu vererek kan basıncınızı düşürtür. Kitap okumanın davranış bozuklukları gösteren ve mental hastalıklı kişilere iyi geldiği saptanmıştır.

10) Bir tür ücretsiz eğlencedir.

Kitap okumak belli şartlarda bir eğlencedir. Bunu düşük maliyetli bir eğlence haline sokabilirsiniz. Bir kütüphaneye gidin. Orada zevkle okuyacağınız kitaplar vardır.

Ne diyorsunuz eline kitap almayanlar!..

Amma da yanlış soru sordum!.. Eline kitap almayanlar bu yazımı da okumayacağına göre…

Kaynak:

Roberta Nardone. 2018. Libreriamo. Perché dovresti leggere ogni giorno, ecco i 10 benefici della lettura.

- Kocaeli Gazetesi, Necdet Güler tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1875819/necdet-guler/kitap-okumanin-10-faydasi