Gizli profesyonellik

Spor sağlık için yapılır. Bu konuda müşterek kanaat oluşmuştur. Ancak Asırlar öncesinden bu yana spordan hayatını idame edenler olmaktadır.

***

Hayatını spordan kazananlar profesyonel, sporu sadece sağlık için yapanlar amatör sporculardır. Güreşin her dalındaki sporcu amatör sınıfında sayılır. Yağlı güreş ise her ne kadar amatör ise de, maddi kazanç üzerine yapılan bir spordur. Pehlivanlar  nitelik durumuna göre; geçmiş devirlerde  ağalar, paşalar, padişahların himayesinde  hayatlarını idame eder, onlar adına güreşirlerdi. Günümüzde modern güreş kulüplerin desteğinde yürütülmeye çalışılmaktadır. 

***

Özellikle güreşi destekleyen Belediyelerce yürütülen faaliyetler destek kalkınca, maddi açıdan yetersiz federasyonun gücünün, güreş sporunu yürütebilme kabiliyetinde olamayacağı aşikârdır. Bu gün Belediye ve bazı kulüplerin bünyesinde ücretli  çalışan ve o kulüpler adına güreşen güreşçiler uluslar arası müsabakalarda aldıkları derecelere göre araba, ev ve maddi ödüllerle devlet ve özel sektörlerce  taltif edilmektedirler.

***

Halbuki, 1948 Olimpiyatlarında altın madalya alan Yaşar Doğu, Gazanfer Bilge, Celal Atik, Nasuh Akar, Mehmet Oktav, Ahmet Kireççi yurda döndüklerinde coşku ile karşılanıp, ödüller verildi. Milli Olimpiyat Komitesi para ödülünü profesyonellik olarak görmüş ve bu güreşçilerimizi profesyonel olarak ilân ederek güreş hayatlarına son vermiştir. Altı güreşçimizin altın madalya aldığı olimpiyatlarda, şimdi bir madalya alınca sevinir duruma düştük. Geçmişte güreşe yapılan baltalama güreşçilerimizi yıldırmamış, aynı azimle Olimpiyatlara katılan yeni güreşçilerimiz Hasan Gemici ve Bayram Şit, 1952 Olimpiyatlarında Altın madalya alma başarısını göstermişlerdir.

***

Güreşçiye maddi destek olmadan bu sporun yapılması olanaksızdır. On sekiz yaşından itibaren yaşam gailesi başlar. Bu yaşa kadar okul ile spor yaşamını birlikte sürdürebilen gençlerimiz, bu yaştan sonra ya spor ya okul demektedir. Birinden biri ön plana alınır. Her ikisinin birlikte üst seviyede götürülmesi imkânsız gibidir. Okul durumunu tercih edenler sporu ikinci plana bırakır, amatörce devam ettirir. Sporda başarı grafiği iyi durumda olup, okul hayatı başarılı olmayanlar; güreşten hayatını idameye çalışmaktadır. Başarı Avrupa, Dünya, Olimpiyat şampiyonu olmaktan geçer. İlk üç dereceyi almak elbette zordur, fakat her daim birinciler anılır. Faal spor hayatı sonunda sporcunun kabiliyetine göre Hakemlik, Antrenörlük, medyada spor ve idarecilikle spor hayatı devam eder.  Sporda maddi kazanç profesyonellik olarak görülmemelidir.

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1885584/{author}/gizli-profesyonellik