En uzak mesafe!..

Spor köşesinde “EN UZAK MESAFE” ne anlam taşır ? Maraton gibi  uzun mesafe koşusu veya Amerika-Japonya gibi uzak ülkeler mi kastediliyor? Hayır. (En uzak mesafe iki kafa (düşünce) arasındaki mesafedir). Sabit fikirde şartlanmış kişilerin birbirini anlamasının mümkün olamayacağı anlamında söylenmiş bir söz. Uzak ülkelere gidebilirsiniz fakat,  fikr-i sabit  kişileri  müşterek konuda birleştirmek  çok  uzak ihtimaldir.

***

Bu deyimden yola çıkarak güreşte izlenen rotayı anlatmaya çalışacağım. Güreş Ata sporumuz. Ata sporumuz olmakla dünyanın en iyi güreşçileri biziz diyemeyiz. Güreşi  bütün dünya milletleri benimsemiş ve en iyi bir şekilde yapma uğraşı içinde. Sporcularını günün şartlarına uygun olarak hazırlıyorlar. İstanbul kadar nüfusu olmayan devletler Madalya yarışı içinde. Biz bir ileri bir geri. Ancak kırsal yöre halkımızın benimsediği güreşin dünya devletleri ile boy ölçüşmesi zorlaşmakta. İkili temaslar yerine sadece ulusal ve uluslar arası müsabakalarla yetiniyoruz.

***

Antrenörlerimiz, başarılı devletlerin seminer  ve kurslarına gönderilebilir. Geçmişte dışarıdan getirilen başarılı hocalar, güreşimizde devrim yapmıştı. Serbest ve Greko-Romen Güreşi yabancı hocalardan öğrendik. Bizim çayır güreşimize A La Turka, minder güreşine A La Franga Güreş denirdi. Şimdi yabancı hoca getirtmek ağırımıza gitmemeli. Yabancı hoca derken, illa Türk devletlerinden getirtmek değil; başarı grafiği yükselen ülkelerden  hoca transferi yapmalıyız. Futbolda, basketbol ve voleybolda oluyor da, neden güreşte olmasın?..

***

Sanki İnatla bayan güreşçilerimizi okul sporlarına almıyoruz. İlimiz dahil bir çok ilde bayan güreş çalışmaları yapılmıyor. Hâlbuki, kızlarımız bu zorluklara rağmen uluslar arası müsabakalarda bazen erkeklerden daha başarılı oluyorlar. Bırakın kızlarımız istedikleri branşta spor yapmakta özgür olsunlar!.. Güreşi kızlara uzak görenler başarılarını alkışlarken samimiyetlerine inanmak da zor oluyor.

***

İlimizde güreş  faaliyetleri  federasyon programına muvazi yapılmakta. Bunun dışında ilçeler arası müsabaka, iller arası ikili temas  güreşçileri büyük müsabakalara hazırlayacaktır. Bu müsabakaların seyirci ile yapılmasını sağlamak için tedbirler alınabilir, seyircisiz müsabaka antrenman niteliğinde olur. Seyirci ise müsabakayı canlandırır, sporcuyu müsabaka havasına sokar. On yedi-on sekiz  yaşına kadar başarı gösterebilen gençlerimiz, bu yaşta  okul grafiği düşükse, istikbal endişesi başlar. Başarılı gençlerimiz, başka  il kulüplerinde güreş hayatlarını idameye başlarlar. Bunlardan biri de Gölcük Belediyesi’nde Rüstem Çavdar hocanın sporcusu Ramazan Sarı; 8-9 Mart tarihlerinde, U 23 Avrupa Şampiyonası’nda İkinci olmuştur. Ancak Ramazan Sarı, her ne kadar Gölcük Belediyespor’da yetişmiş ise  yukarıda anlatmaya çalıştığım istikbal endişesi onu İstanbul  kulüplerinde çalışmaya itmiştir.  Yine Rüstem Hocanın parlayan yıldızlarından Abdulvasi Balta, 9 Mart’ta Erzincan’da yapılan Türkiye Şampiyonası’nda Gençler Türkiye Şampiyonu oldu. Başarılı gençlerimizi muhafaza edemediğimiz müddetçe, başka illerde spor hayatlarını devam edecek, o illerin sporcusu-şampiyonu olarak anılacaklardır. Sporcuları ve hocasını tebrik ederiz.

İstikbal vaat eden gençleri elimizde tutamadığımız müddetçe, ilimizde güreşin gelişmesi zor olacaktır. Bir ilde yetişen şampiyon, o sporun benimsenmesini sağlar. Karamürsel’in Pehlivanlar Şehri diye anılması ve bir çok pehlivanın yetişmesi, Aydın Demir’in üst üste üç defa Kırkpınar Baş Pehlivanı olması ile başlamıştır. Arkasından gelen Ahmet Taşcı da, 9 kez Kırkpınar şampiyonu olarak gençlere örnek teşkil etmiştir.

Güreşe devlet katkısının olması ile güreş ayakta durabilir. Belediyelerin güreşe desteği kesmesi halinde Ata sporumuz, çok zor duruma düşecektir.

- Kocaeli Gazetesi, tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/1907793/{author}/en-uzak-mesafe