Bir sen eksiktin !..

Necdet Güler
Necdet Güler

Yurdumuzun yeni bir böceği daha oldu. Doğu Asya menşeli bir böcek, Gürcistan üstünden Artvin’e ulaşmış ve ülkemizde  yayılmaya başlamış. Türkçemizde adı Kokarca böceği. Bilimsel adı Halyomorpha halys. Arız olmadığı bitki yok gibi. Meyve ağaçları, sebzeler, süs bitkileri…ve bu arada fındık.

Fındık denilince işler karışıyor. Biz fındık üretiminde dünya şampiyonuyuz ama birim alandan elde ettiğimiz ürün miktarı  ikinci olan İtalya’dakinin   yarısı, ABD’ ndekinin üçte biri kadar. Şimdi bir de bu böcek geldi, fındığın içini kemiriyor.

Çin’den gelip kestanelerimizi mahvetmekle olan Kestane Mazı arısı ile uğraşırken başımıza bir de  fındık zararlısı bu böcek çıktı.

Ortalama 1,7 cm boyunda, ergin halde kışı geçirip baharda 100-500 yumurta bırakan bir böcek.

Onunla savaşmak zorundayız. Ama nasıl?

Türkiye’de bu konuda akla gelen ilk şey hep ilaç  kullanımıdır. Ama ilaçların hedef alınan zararlı böcekten daha çok, bunlarla beslenen faydalı böcekleri öldürdüğü hep unutulur. Böceğin ülkelerindeki varlığını  2012 yılında belirleyen İtalyanlar da bu nedenle ilaç kullanımını savunmuyorlar. Sadece fındığa arız olan bir böcek olmadığından hareketle onu çok cezbeden bitkilerin tuzak olarak kullanılmasını öneren bilim insanları da var.

Ancak, en etkin tedbir olarak,  “Samurai arısı” da denilen, sadece iki milimetre büyüklüğe sahip Trissolcus japonicus isimli böcek kullanılarak Biyolojik Mücadele yapılması öngörülmektedir. Bu böcek Kokarca Böceğinin fındık üzerinde bıraktığı yumurtaların içine yumurtluyor. “Samurai arısı” bu amaçla ABD’nde  2015 yılından beri deneniyor.

Yani yabancı bir zararlı böceğe karşı yine yabancı bir faydalı böceği kullanarak biyolojik mücadele yapılması söz konusu. Ama hiç unutulmamalıdır ki bir faydalı böceğin etkinliği birçok faktöre bağlıdır. Yoğun bilgi ve hassas ön çalışmalar gerekir. Bu tür mücadele, faydalı böceği, zararlı böceğin bulunduğu ormana salmaktan ibaret değildir.

Haydi bakalım !..”Samurai arısını” kullanma imkanı belirlenirse ikinci İtalya seferi yapılacak.. Kestane Mazı Arısı için İtalya’dan “Torymus sinensis “ getirmiştik. Soğan, patates, mercimek, saman vs ithalinden sonra “faydalı böcek” de  ithal etmiştik.

Artık gözümüz ve kulağımız Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü üzerinde…

Kaynak:

Luciana Tavella.2017. Difesa contro i principali fitofagi del nocciolo. DIFESA,ULF Entomologia Generale e Applicata, Universita degli Studi  di Torino.

- Kocaeli Gazetesi, Necdet Güler tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/2371576/necdet-guler/bir-sen-eksiktin