Avrupa'nın küçük ama sevimli ülkesi Andorra'ya nasıl gidilir? Ne yenir? Nereler gezilir?

Andorra… İspanya ile Fransa arasında kalan küçük bir Avrupa şehri… Ülkenin bir ucundan diğer ucuna gitmek ise sadece 40 kilometre… Yaklaşık 77 bin nüfuslu olan bu küçük ama temiz doğası ile dikkat çeken Avrupa ülkesi, dün akşam İstanbul Beşiktaş Park’ta Türkiye Milli Takımı’na karşı oynanan maçta müthiş bir savunma yaparak tarihinde ilk kez bir maçtan puan alabilme umutlarını 89. Dakikada Ozan Tufan ile sona erdi. 54 maça çıkan Andorra Milli takımı, 54 yenilgi aldı.

FUTBOLU İLE ÜN SALMIŞ DEĞİL BELKİ AMA…

Maç istatistiklerine baktığımızda da kaleye sadece 4 şut çekebilen Andorra belki futbolu ile değil ama doğa ve kültürel mutfak yemekleri ile Avrupa’da nam salmış bir ülke… Son yıllarda turistlerin gözde ülkelerinden olan Andorra’ta ulaşmak için Fransa veya İspanya’dan aktarma yapmak şart… Türkiye ile Andorra arasında vize uygulaması olmasa da bu iki ülkeden geçmek mecburiyetinde olunduğundan Schengen vizesi olmadan Andorra’ya ulaşmak pek mümkün görünmüyor. Schengen vizesini çıkardıktan sonra ülkede 90 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.

ANDORRA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Andorra, neredeyse sıfır yankesicilik, araba hırsızlığı ve düzensiz davranış olaylarıyla dünyanın en güvenli ülkeleri arasındadır.

Bazı tahminlere göre Andorra, dünyanın 14. en eski ülkesidir.

Hükümet, mahkeme ve hapishane ofisleri, 1580'de Andorra'nın başkenti Andorra la Vella'da kurulan "Vadilerin Evi" ne ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin askeri bütçesi gönüllü bağışlara bağlı.

CIA'ye göre, Andorra dünyanın en yüksek yaşam süresinde sekizinci sırada, Monako üstte, Çad ise listenin en altındadır.

Dünya Bankası verilerine göre geçen sene Andorra'ya 10 milyondan fazla turist geldi. Bu gerçek, turizmin ülke ekonomisindeki önemini ifade eder.

1933'te Andorra Fransa tarafından işgal edildi.

Ülke, II. Dünya Savaşı sırasında Vichy, Fransa ve İspanya arasında önemli bir kaçak yol olarak görev yapıyordu.

Andorra, 1993 yılında BM ve Avrupa Konseyi üyesi oldu. Aynı yıl ülkenin siyasi sistemi modernleştirildi.

Kayak, ülkede popüler bir spordur ve her yıl milyonlarca turisti cezbetmektedir. Vallnord ve Grand Valira, ülkedeki popüler iki kayak alanınız.

Andorra'daki arazinin sadece% 5'i ekilebilir.

Andorra bir zamanlar "fakirin adamı İsviçre" olarak anıldı.

Gelir vergisi veya miras vergisi yok.

Ülkede havaalanı yok. Uluslararası yolculara erişilebilirlik, İspanya ve Fransa'da bulunan yakındaki havaalanları tarafından sağlanmaktadır.

Andorra'da kadınlar erkeklerden daha uzun yaşarlar.

Andorra kanunları, bir evin en becerikli adamının (aile büyüğü vb.), ulusal korumada ihtiyaç duyulacak bir tüfeği tutmasını şart koşar.

Ülkenin sadece 12 kişiden oluşan bir ordusu var. İlginçtir ki, bu ordu 700 yıldan daha fazla bir süredir savaşmadı.

Andorra'da domuz eti bazlı yemekler ve deniz ürünleri çok popüler. Bölgenin insanları da zevkle salyangoz tüketmektedir.

CIA Factbook'a göre ülkenin toplam yol uzunluğu 320 km.

Andorra kökenliler kendi ülkelerinde azınlıktır. Andorra nüfusunun yaklaşık üçte ikisi Andorra vatandaşı değildir. Oy kullanamaz veya cumhurbaşkanı olarak seçilemezler.

ANDORA’DA NE YENİR?

Denize kıyısı olmamasına karşın deniz mahsulü yemeklerinin meşhur olduğu ülkede en sevilen yemekleri sizler için sıraladık… İşte en sevilen 10 yemek:

1- Cargols

2-Chicory Salad (Hindiba Salatası)

3- Cocas

4- Cunillo 5- Domatesli Ekmek

6- Embotits

7- Escudella

8- Formatge

9- Torrijas

10- Trinxat

NERELER GEZİLİR?

Andorra la Vella

Andorra’nın başkenti Andorra la Vella, Pyrenees’de yer alıyor. Şehrin nüfusu 20 binden az ki, bu da küçük ve kompakt olduğu anlamına geliyor. Yine de turistlerin ilgisini çekecek çok şey var.

Canlı bir bat ve kafe kültürüyle, yerel sanat galerileri ve el sanatları dükkanlarına sahiptir. Andorra’nın tarihini anlamak isteyenler için 16. yüzyıldan kalma tarihi eserler ve önemli belgeler ünlü Casa de la Vell’de sergileniyor. Rehberli turlar sayesinde çok ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. 12. yüzyılda inşa edilen Sant Esteve Kilisesi’ni de görmeden geri dönmeyin. Plaça del Poble Meydanı’nda sizi nefes kesen bir manzara karşılayacak.

Encamp

Güzel tarihi binalar, şirin kafeler, lezzetli yerel yemekler sunan restoranlar, sanat ve zanaat ustaları görmek isterseniz Encamp’a gitmelisiniz. Burada bir de buharla çalışan otomobil ve motosiklet gibi eski araçların olduğu Ulusal Otomobil Müzesi var. Encamp’da yürüyüşe çıktığınızda bir gününüzü keyiflice yaşayabilirsiniz.

Pas de la Casa

Fransa sınırındaki Pas de la Casa, Andorra’nın en iyi kayak merkezlerinden biridir. Ziyaretçilerin ulaşımı için asansör sistemi kurulmuştur. Andorra’daki diğer kayak merkezlerinin aksine burada orta ve ileri seviye kayakçılara daha iyi hizmet veriliyor.

İsterseniz geceyi de Pas de la Casa’da geçirerek eğlenceli zamanınızı uzatma şansınız var. Alışveriş yapmak isterseniz de Fransa ve Andorra arasında gümrüksüz ürünler satan depolara yönelebilirsiniz.

Meritxell

Meritxell’i önemli yapan yapı, Nostra Senyora de Meritxell Bazilikası’dır. 17. yüzyıldan kaladan bazilika 1970’lerde çıkan yangından sonra güzel bir restorasyondan geçmiştir. Asil duran heykeller, tarihi nesneler ve sanat eserleri içeren müze bölümü de var.

Anyos

Burayı temmuz ayında ziyaret edip köyün yıllık karnavalını görmenizi tavsiye ediyoruz. Orta Çağ’dan gelen Saint Christopher Kilisesi’ni Anyos sınırları içinde görebilirsiniz. Civarda popüler eğlence alanları, kuş gözlemciliği ve balık tutma yerleri var. Andorra’nın bitki örtüsünü yakından incelemek için de elverişli bir noktadır.

El Serrat

Andorra la Vella şehrinden uzaklaşmak için Valira del Nord Vadisi’nin sakin bir köşesinde yer alan küçük köy El Serrat’ı tercih edebilirsiniz. Köy, manzaralı dağlık bölgede konumlanmış. Doğaseverler buradan görünen manzarayı kesinlikle kaçırmak istemeyecektir.

El Serrat’ta popüler aktiviteler arasında kuş gözlemciliği, yürüyüş, kayak ve snowboard vardır. Kış mevsiminde buralarda olursanız eğlenceli anlara denk gelebilirsiniz.

La Cortinada

Andorra’da eşi benzeri olmayan doğal güzelliği ile ünlenen La Cortinada köyü, çiçekli çayırlar, tarlalar ve heybetli dağların kesiştiği bölgede yer alır. Ayrıca süslü tarihi binaları da cazibe merkezidir.

La Cortinada’da Romanesk mimarisinin örneği olan Sant Marti de la Cortinada Kilisesi’ne gidip freskleri yakından görebilirsiniz. Yaban hayatına atılmak isterseniz köyün çok sayıdaki yürüyüş parkurlarına kendinizi teslim edin.

Vallnord

Andorra iyi bir kayak merkezi olarak bilinir. Vallnord da bu tanımlamaya uyan bir yer. Avrupa’dan bir sürü kayakçı yılın belli dönemlerde buraya akın eder.

Vallnord’da acemiler ve profesyoneller için belirlenmiş parkurlar var. Yeni öğrenen biri bile olsanız kendinizce eğlenebilir ve kar merkezinin keyfini sürebilirsiniz. Eğitim almak isterseniz küçük bir ücreti oluyor?

Les Escaldes

Andorra le Vella’nın hemen dışında bulunan Les Escaldes, termal suları ile meşhurdur. Kükürt ve azot bakımından zengin olan termal sular sağlık turizmi açısından önemlidir.

Termal su bölgesi Romalılar zamanında keşfedilmiş. Romalılar da bu suyun şifalı olduğuna inanmış ve etrafa hamamlar inşa edilmiş. Tarihi açıdan güzel hikayeye sahip olan Les Escaldes, gezilecek yerler listelerinde olmalı.

Valira D’Orient Vadisi

Andorra’nın küçük coğrafyası sayesinde her yere ulaşım rahat. Valira D’Orient Vadisi’nden geçerken büyüleyici küçük kasabalar, köyler, eski binalar olduğunu fark edeceksiniz.

Bunlardan biri Romanesk tarzının bir örneği olan San Miquel Engloasters Kilisesi’dir. Kilisenin yakınındaki Engloasters Gölü, balıkçılık ve tekne gezisi sunan yapar bir göldür. Gezme ve piknik planlarınız varsa aklınızda bulunsun.

Santa Coloma

Andorra’dan İspanya sınırına doğru giderken yolcuları Romanesk etkili Santa Coloma Kilisesi karşılar. Bu kilise kare değil, dairesel yapılıdır. 9. yüzyıldan kalma bir kilisedir ve 12. yüzyıldan kalma Coloma Bakiresi’nin heykelini taşır. Kilisedeki dolaşmanız bitince çevreye yayılıp yeni maceralar arayabilirsiniz.

Centre Termoludic Caldea

Andorra le Vella’ya geldiğinizde şehirdeki farklı yapılardan olan piramit şeklindeki Termoludic Caldea’yı görmeniz uzun sürmeyecek. 6 bin metrekarelik alanda spa hizmetinin yanı sıra açık ve kapalı havuz, sauna, masaj hizmeti veriliyor. Bir nevi sağlık merkezi diyebileceğimiz yere şikayetlerinizden kurtulmak için gelebilirsiniz. En azından bir şans verin.

Canillo

Andorra’nın derinlerine gitmek istiyorsanız Canillo iyi bir seçim olacaktır. Köyün kuzeyinde 11. yüzyıl Romanesk tarzında inşa edilmiş Sant Joan de Caselles Şapeli’ni bulacaksınız. Yerel malzemelerle inşa edilen şapelde İsa’nın freskleri ve heykelleri yer alıyor. Zarif işçiliği yakından incelediğinizde şaşıracaksınız. Daha sonra restoranlardan biride mola vererek Andorra havasını ciğerlerinize alıp, ziyafet çekebilirsiniz.

La Massana

La Massana’ya kış aylarında extreme sporları izlemek ve kar yağışının tadını çıkarmak için gelin. Diğer kayak merkezlerinin çoğundan büyüktür ve 1.500 metre yüksekte yer alır. Bölüm bölüm eğimler 2.500 metreye kadar çıkıyor.

La Massana 41 pist ve 26 telesiyej ile 89 kilometrelik alanda kayakçıları iyi bir şekilde ağırlıyor. Yamaç paraşütünün adrenalini yaşamak isterseniz La Massana dağları bunun için uygun şartlara sahip.

Ordino

Valira del Nord Vadisi’nden daha fazlasını bekleyenler Ordino kasabasına gelebilir. Casamanya Dağı’nın aşağısında kalıyor ve cazibe merkezidir. 17. yüzyıldan kalma Baron de Senaller’in eski evi olan Casa Plairal d’Areny de Plandolit buradadır. Ziyaretçiler evi gezdikten sonra Andorra’nın ünlü kütüphanesine geçip Ordino hakkında detaylı kaynaklar bulabilir.

Pal

Manzaralı nehrin yanında bulunan yerleşim yeri şirinliği ile göze çarpıyor. Büyük bir yer olmadığı için yaklaşık 40 dakika civarında Pal’ı gezebilirsiniz.

Kaynak:

blog.biletbayi.com

timeturk.com

- Kocaeli Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3037169/avrupanin-kucuk-ama-sevimli-ulkesi-andorraya-nasil-gidilir-ne-yenir-nereler-gezilir