14’üncüsü düzenlenecek “Sevgide Buluşalım” etkinliği tanıtıldı

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen “Sevgide Buluşalım” etkinliği bu yıl 22 Eylül Pazar günü saat 13.00’de Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinlik öncesi Antikkapı’dayapılan basın toplantısına Antikkapı’da yapılan basın toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Kocaeli Büyükşehir BelediyesiCemevleri Koordinatörü Mutlu Beyazgül, Gebze Cem ve Kültür EviYaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Teslim Yıldız, Gebze Hacı Bektaş VeliKültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Ali Akbaş, Derince İmamHüseyin Cem ve Kültür Evi Derneği Başkanı Nevrez Fırat, Derince HacıBektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven, İzmit HacıBektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ekber İncesu, Cem VakfıKocaeli Şubesi Abdal Musa Cem ve Kültür Evi Çayırova Şube BaşkanıHalil İbrahim Araz, Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür VakfıBaşkanı Durmuş Yıldırım, Darıca Cemevi Anadolu Kültür ve Görgü DerneğiBaşkanı Şeref Arslan, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür VakfıBaşkanı Ali Kaya, Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir, BayraktarMahallesi Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Mecidiye Mahallesi MuhtarıFahrettin Korkutan katıldı.

“KOCAELİ’DEN HAYKIRACAĞIZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu yaptığı açıklamada “Hepinizin bildiği gibi, 14 yıldır Cem Vakfımızın, kentimizdeki Cem Evleri’mizin, derneklerimizin, muhtarlarımızın, dedelerimizin desteğiyle ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde “Sevgide Buluşalım” etkinlikleri düzenliyoruz. Allah’ın izniyle bu sene 14’üncüsünü hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacağız.  Kocaeli’nde faaliyet gösteren Alevi derneklerimizi temsil eden Sayın Başkanlarımız ileAleviliği, halkımıza daha iyi anlatacağız.Ayrılık gibi görünen şeylerin aslında bizim bir olduğumuzun en güzel ispatı olduğunu göreceğiz. Alevisi - Sünni’siyle tek ve bütün olan milletimizin, birbirine olan gönül bağını bir kez daha bütün dünyaya Kocaeli’den haykıracağız” dedi.

“ET VE TIRNAK GİBİYİZ”

“Bu kültür bizim öz malımızdır” diyen Gündoğdu, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın, öncülüğünde; Cem Evleri ve derneklerimizin işbirliğiyle “Sevgide Buluşalım, Aşura” etkinlikleri; kentimizin kültür ve inanç hayatına büyük bir değer katmaya devam edecek. Horasan’dan Anadolu’ya uzanan Alevî - Bektaşî geleneği ve kültürü, bizim öz malımızdır. Bugün Türk Halk Müziği’nden ve folklorundan Alevî deyişlerini, semahını çıkartırsak geriye bir kanadı kırık kuş gibi; uçamayan, eksik ve sakat bir kültür kalır.O dilden dile dolanan, gönüllerimize nakış nakış işlenen kültürümüzden, çok önemli bir parçayı da yitirmiş oluruz. Erzincan Tercanlı Âşık İsmail Daimi’nin şu dizeleri hepimizin gönlüne, nakış nakış işlenmiştir: “Bugün Bize Pir Geldi/ Gülleri Taze Geldi/ Önü Sıra Kanberi/Ali Murtaza Geldi/Ali Benim Şahımdır/KâbeKıblegâhımdır/Miraçtaki Muhammed/ O Benim Padişahımdır.” Evet, bizler ayrılmaz et ve tırnak gibiyiz. Sayın Başkanımızın öncülüğündesürdürülen Sevgide Buluşalım Etkinliği’nin asıl amacı,bunuortaya koymaktadır” ifadelerinde bulundu.

“BİRLİK İÇERİSİNDE OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

“Hacı Bektaş Veli Hazretleri’nin ifade ettiği;“Eline, beline, diline sahip ol” düsturu, toplumumuz için bir yol gösterici kılavuzdur” diyen Gündoğdu, “Bu nedenle; burada temsilcisi bulunan Kocaeli’mizin Alevi Dernekleriyle birlikte Aşura Gününü anmak gayesiyle her sene olduğu gibi yine büyük bir organizasyon düzenliyoruz.Alevi-Bektaşi kültürümüzü, bilmeyenlere tanıtıyoruz.Alevi’siyle-Sünni’siyle bir ve bütün olduğumuzu, dosta-düşmana ilan ediyoruz. Bu amaçla bütün Alevî, Bektaşî ve Sünnî kardeşlerimizi, bu önemli organizasyonda el ve gönül birliği içerisinde hareket etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“SAĞLAM TEMELLER ATMIŞ OLUYORUZ”

Yapılanların vahşet olduğu konusunda milletin hem fikir olduğun belirten Gündoğdu, “Evet, biz de bu sene 14’üncüsünü gerçekleştireceğimiz bu önemli organizasyona, bütün canları davet ediyoruz. Hakk’a tevekkül ediyoruz!Sevgide Buluşalım ile sadece Kerbela’da Hazreti Peygamberimizin mübarek torunları Hazreti Hüseyin’in şehit edilişini hatırlamıyoruz. Sadece orada yapılan zulümleri, vahşeti lanetlemiyoruz. Aynı zamanda bin 400 yıllık kardeşliğimizin, daha nice bin 400 yıllar sonrasına taşınması için de sağlam temeller atmış oluyoruz.Yapılanların vahşet olduğu konusunda milletimiz hem fikirdir.Kerbelâ vakasını lanetlerken, gelecek nesillerimize de böylesi caniliklerin bir daha yaşanmaması için sevgi aşılamak zorundayız.Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak bir panel de gerçekleştireceğiz” dedi.

“AYRI GAYRI HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK”

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner söz konusu program öncesi yaptığı açıklamada “Başkanım çok güzel bir şekilde özetledi. 14’üncüsünü yaptığımız sevgide buluşalım etkinliğini Kocaeli’de, Kocaelili hemşehrilerimizle, dernek ve yapılarımızla paylaştığımız için biz de son derece mutluyuz. Başkanımızın saydığı dernek ve muhtarlarla gönül birliği içerisindeyiz. Bütün Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızla aynı duygular içerisindeyiz. Bizim ayrı gayrı hiçbir şeyimiz yok. Bütün inançlarımızla beraber Türk toplumunun mayasını orada görüyoruz. Türk toplumunda baktığımız zaman her ailede bir Ali, bir Hasan, bir Hüseyin vardır. Hepimizin geldiği yer ayrı” ifadelerinde bulundu.

“GÜZELLİĞİ TOPLULUMUZA YAYMAMIZ GEREKİYOR”

Bütün vatandaşları davet ettiklerini belirten Döner, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Farklı dernek ve kurumların hepsini bir masa etrafında toplayabiliyor. Önemli olan bütün toplumla bu güzelliği paylaşmak. Muharrem Ayı’nın güzelliği aşurelerimizi birlikte paylaşmak. Yarın İstanbul Taksim’de büyük bir organizasyonla aşuremizi dağıtacağız. Hepimiz o aşureler içerisindeki taneler gibiyiz. Biz bu sevgiyi, barışı hep beraber, kurum önderleri olarak başkanımız öncülüğünde bütün bu güzelliği toplumumuza yaymamız gerekiyor. Tahir Başkanımız’dan önce İbrahim Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Yardımında bulunmadığı hiçbir yapı, dernek yok. Her kuruma, her köye, her derneğe yardım etmiştir ve eşit şekilde yaklaşmıştır. Ben bu anlayışın bütün Türkiye’de yaygınlaştığı sürece sevginin, barışın daha egemen olacağını düşünüyoruz. Etkinliğimize ben sadece Alevi vatandaşlarımızı değil bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

MUHARREM VE KERBELA PANELİ

Balamir Gündoğdu ayrıca bu yıl ilk kez düzenledikleri panel hakkında da bilgi verdi. Gündoğdu, “Her yıl Cem vakfı ile ortaklaşa düzenlediğimiz etkinliğimize bu yıl ilk kez iki gün öncesinden Panel ile başlıyoruz."Muharrem ve Kerbela" adlı panelde Kerbela hadisesi,konunun uzmanları tarafından ayrıntılı bir biçimde ele alınacak.Panel, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 18’de başlayacak” dedi.

KARPUZ HEDİYE ETTİ

Bayraktar Köyü Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’ya karpuz hediye etti.

Konuşmacılar:

ModeratörünAlevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan’ın olduğu panelde, panelistler ise Prof. Dr. İzzettin Doğan,Hazır Ali Beyazyıldırım, Prof. Dr. Halil Çivi, Prof. Dr. Mehmet Dönmez, Doç. Dr. Caner Işık olarak belirlendi.

Bütün hemşehrilerimizi bu önemli panele bekliyoruz…

ANA ETKİNLİK

  1. SEVGİDE BULUŞALIM ETKİNLİĞİ

Saat: 13.00

Yer: Uluslararası Fuar Merkezi (İnterteks)

Tarih: 22 Eylül Pazar

Program Akışı:

13.00 Açılış  (Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı)

13.05 Tanıtım Filmi

13.10 Programa Destek Veren Dernek Başkanlarının Sahneye Daveti

13.15 Protokol Konuşmaları

13.50 Deyişler / Cem Çelebi ve Orketrası/ Ender Balkır ve Orkestrası

14.20 Kur-an-ı Kerim Tilaveti            

14.25 Erkan Cem-i (1 Saat 30 dk)      

16.00 Dua ve Aşure Dağıtımı

Kocaeli’nin dört bir yanındaki Cem Evlerinden hemşehrilerimiz, program için kaldıracağımız otobüslerle etkinliğimize katılacaklar.

KATILIMCI DERNEKLER

Cem Vakfı, Alevî İslâm İnanç Hizmetleri Başkanlığı, Gebze İlçesi Cem Ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şb., Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Darıca Cemevi Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Bayraktar köyü, Balören köyü, Mecidiye köyü.

DESTEK VEREN CEMEVLERİ VE MUHTARLIKLAR

İzmit - Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir, Bayraktar Mahalle Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Mecidiye Mahalle Muhtarı Fahrettin Korkutan katılım sağlayacağı etkinliğe, Cem Vakfı, Alevi İslâm Din Hizmetleri Başkanlığı Gebze Cem Ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği,  Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şb., Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Darıca Cemevi Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Tavşantepe, Bayraktar, Balören ve Mecidiye köyleri etkinliğe destek veren dernekler, cemevleri ve muhtarlar olarak yer alıyor.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3151488/14uncusu-duzenlenecek-sevgide-bulusalim-etkinligi-tanitildi