Başiskele Belediyesi de kredi çekip araç satın alacak!

CHP İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Belediye Meclisi’nden araç alımı ve araç alımında kredi kullanımı için yetki istemiş, son meclis toplantısında araç alımı konusu gündeme alınmıştı. Mecliste oybirliğiyle çıkan kararda Hürriyet’e araç alma konusunda yetki verilirken, AKP ve MHP’nin oylarıyla kredi çekme konusu ise reddedilmişti.

BAŞİSKELE DE ARAÇ ALACAK

Bir diğer yandan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün bugün basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. Aygün yaptığı açıklamada, İller Bankası'ndan 5.5 milyon lira tutarında kredi kullandıklarını ve araç satın aldıklarını duyurmuştu. Söz konusu açıklama tartışmalara neden olurken Başiskele’de de aynı durum yaşandı. Kartepe, Darıca ve Derince dışında Başiskele Belediyesi 2019 yılı Eylül ayı meclis toplantısında  İller Bankası’ndan kredi çekme yetkisi Belediye Başkanı Yasin Özlü’ye verildi. Oy birliği ile alınan karar sonrasında CHP Başiskele Belediyesi Meclis Üyesi Emine Özkar tepki gösterdi.

“YETKİ VERMİŞ BULUNMAKTADIRLAR”

Özkar sosyal medya hesabından karar ile ilgili yaptığı açıklamada, “İzmit Belediye Başkanlığının İller Bankasından kredi çekerek çöp kamyonu almak ve bu şekilde Belediyeyi büyük zarardan kurtarmak, İzmit Belediyesi Meclisinden yetki istediği bu yetkinin çoğunlukta bulunan AKP'li meclis üyeleri tarafından reddedildiği, İzmit'in zararına bile olsa CHP'li Belediye Başkanını çalıştırmamaya çalışıldığı kamuoyu tarafından bilinmektedir.Başiskele Belediye Meclisinin 2019/76 Esas sayılı meclis kararından da görüleceği üzere yine AKP'li Belediye meclis üyeleri konu kendi belediyelerine araç alımı konusunda kredi almak üzere yetki vermiş bulunmaktadırlar” dedi.

“NASIL ÇALIŞTIRMAMAYA ÇALIŞTIKLARINI GÖSTERMEKTEDİR”

AKP hakkında “Kendileri olduğunda hemen kredi yetkisi veren parti” diye bahseden Özkar, “AKP'li meclis üyeleri konu kendi belediyeleri olduğu zaman kendi belediye başkanlarına araç almak için kredi alma yetkisi verirken , konu başka partiye mensup belediye başkanı olduğunda bu yetkiyi tamamen kötü niyetle vermemektedirler.İzmit Belediye Başkanının kredi almak için istediği meclis yetkisini vermeyen AKP'li meclis üyelerinin tavrı ile Belediye Başkanları kendileri olduğunda hemen kredi yetkisi veren aynı partiye mensup AKP meclis üyelerinin kararları incelendiğinde; bu kişilerin ne kadar partizan ve kötü niyetli olduklarını ve kendinden olmayan belediye başkanlarını halkın hizmet almasını umursamadan nasıl çalıştırmamaya çalıştıklarını göstermektedir” ifadelerinde bulundu.

“BÜYÜK ÇELİŞKİ ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Özkar son olarak, “Belediye meclis üyeleri seçim bittikten sonra kendi partilerine değil seçildikleri ilçenin yada ilin tüm vatandaşlarına eşit mesafede ve belediyenin yararı için çalışırlar .Aslında meclis üyelerinin Belediye menfaatinden çok kendi partilerinin menfaatlerini düşünmeleri kanunlar tarafından da yasaklanmış bir uygulamadır.İzmit'te başka Başiskele'de yada diğer AKP'li belediyelerde başka anlayışa sahip bulunan AKP'nin büyük çelişkisi bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu vesile ile bu çelişkini karar ile kamu oyunun bilgisine sunmaktayım” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3164630/basiskele-belediyesi-de-kredi-cekip-arac-satin-alacak