“GEZ ÇİZ YAZ İZMİT” WORKSHOP ETKİNLİĞİ

Gül Anasal
Gül Anasal

Saatçi Ali Efendi Konağı

Tarihi gezilerimiz devam ediyor, kısa bir süre önce başladığımız ve hala titiz bir şekilde devam eden workshop çalışmalarıyla geçtiğimiz cumartesi günü Saatçi Ali Efendi Konağını ziyaret ettik.

Saatçi Ali Efendi Konağına nasıl gidilir derseniz,

 Cumhuriyet Parkıyla eski İzmit Lisesinin arasındaki yoldan girdik mi, yol üzerindeki tabelaları takip ederek gidebiliriz. Ya da benim gibi Yeni Turan Anaokulunun arka yolundan çıkarak ara yollardan da gidilebilirsiniz.

O gün her zamanki aceleciliğimle davranıp oraya biraz erken gittim. Erken gitmek sorun değil benim için, geç kalmaktan daha iyidir ve o süreyi çevreyi dolaşıp, fotoğraf çekerek değerlendirdim.

Saatçi Ali Efendi Konağı nerede diye sorarsanız,

 Veli Ahmet Mahallesi, Alaca Mescit Yokuşu’nda denize nazır, eğimli bir yamaç üzerindedir.

İzmit’in günümüze kadar gelebilen en eski tarihli konaklarındandır.  Yakın çevresinde sevilen aktör Hulisi Kentmen ve sinema yönetmeni Ertem Eğilmez’in de evleri bulunmaktadır.

Konak 1775 yılında I. Abdülhamit zamanında Gümüşlüoğlu ailesi için yaptırılmış daha sonra saatçi Ali Efendi’ye satılmıştır.  Konak şimdi ise, dernek toplantıları ve fotoğraf çekimleri için kullanılmakta. Konak tadilat görse bile üst katı tadilat görmemiş, iki yüz kırk dört yıldır orijinal halini sürdürmektedir. Alt katı müştemilat olarak kullanılmış, şimdi ise Kosev tarafından yağlı boya resim atölyesi olarak kullanılıyor.  Kızı, Saatçi Ali Efendi vefat edince, Konağı Vakıflar Müdürlüğüne devretmiş. Konak sekiz yıl etnografya müzesi olarak kullanılmış.

Türk mimarisini yansıtması açısından tarihi ve kültürel olmak üzere özel bir önemi vardır. Deniz manzaralı olarak inşa edilmiş bu konakta, vitraylı, kemerli, ahşap kepenkli, lokmalı ve parmaklıklı pencereler dikkat çekiyor. Konak iç ve dış cephesindeki kalem işi bezemeleriyle dönemi en iyi anlatan sivil mimarlık örnekleri arasında yer almaktadır. Bu güzellikte tarihi dokusunu koruyabilmiş olan konaklar artık pek kalmamış olması nedeniyle önemli bir tarihi kültür mirasıdır ve Türk Sivil mimarisinin günümüze kadar gelebilmiş kendi dallarındaki başyapıtlarındandır.

Konak, bodrum, zemin ve üst kat olmak üzere toplam üç katlıdır. Konağın iki katı ahşap, bodrum katı ise kagir olarak yapılmış. Müze – Ev niteliği taşıyan konakta başoda, yemek odası, gelin odası gibi bölümler bulunmaktadır. Konakta odalar birbirine geçmeli olarak yapılmış ve konakta bölgenin kültürünü yansıtan etnografik nitelikte eserler sergilenmektedir.

Odalardaki eşyalar İzmit Belediyesi tarafından alınmış. Odalarda bulunan objelerin bazıları günümüzde belediye başkanları tarafından yurtdışı gezilerinden getirilmiş. Başkan ve Başkan Yardımcılarının gittiği ülkelerden getirdiği hediyeler üst kattaki odada camekan içinde bulunuyor. Ziyaretçilerin verdiği hediyeler de var. Mesela İran Kanunu, Semer hediye edilmiş. Adıyaman ilinin Samsat ilçesinin Belediyesi tarafından 1992 yılında eski çağlardan kalma değerli bir testi de hediye edilmiş.

Konak, halkımıza açık olup, sivil toplum kuruluşlarına sohbet, toplantı ve program yapabilmeleri için tahsis edilmekte, anaokulu çocuklarına yönelik masal saati programı yapılmakta ve alt katında Kosev’in yağlı boya resim kursu çalışmaları yapılmaktadır.

Sizlere Konakla ilgili anlatacaklarım bu kadar,  

Saatçi Ali Efendi Konağına geldiğimizde misafir titizliğinde çok güzel ağırlandık. Çünkü Konak kapısından içeriye girdiğinizde, müze değil de sıcak bir ev ortamına girmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Murat Durmuş’un anlatımıyla konağı gezip, sonrasında balkonunda kahve ve çaylarımızı da içip güzel bir gün geçirmenin huzuruyla dolu bir şekilde günümüzü sonlandırdık.

Başka bir  “Gez Çiz Yaz - İzmit”   Workshop Etkinliğinde görüşmek üzere.

- Kocaeli Gazetesi, Gül Anasal tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3176989/gul-anasal/gez-ciz-yaz-izmit-workshop-etkinligi