Okuyanlardan korkuyorlar

Kamil Çöpür
Kamil Çöpür

Birgün Gazetesinde Mustafa Mert Bildircin’in bildirdiğine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın milyonlarca lira harcayarak öğrencilere dağıttığı “Peygamber ve Gençlik”  adlı kitabında eğitim seviyesi yükseldikçe dinden uzaklaşıldığı, yüksel tahsil yapanların dini inanç ve ibadetlerinin zayıfladığı belirtilmektedir.

Üniversite okumayan gençler üniversite okuyanlara kıyasla dinine daha bağlı olduğu ve ibadet ettikleri bildiriliyor. Hatta bu oranın %8 olduğu söyleniyor.

Aynı kitapta tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden söz ediliyor. Yüksek tahsil yapanların dini inanç ve ibadetlerinin giderek zayıfladığı, öğrencilerin bireyselleşmeye başlaması ve özgürleşmeye daha önem vermesi dinden soğumaya neden oldukları belirtiliyor.

Ayrıca yüksek eğitimli insanların ibadetlere fazla rağbet etmediğini ve ateistlik eğilimi ile din değiştirme oranlarının giderek arttığı da belirtiliyor.

Egemen güçler halkın aydınlanmasını, bilinçlenmesini istemezler. Köy Enstitülerinin kapanış nedeni ne ise, on altı yılda on altı bin köy okulunun kapatılması da odur.

Bu düzenin böyle devam etmesini isteyenler okuyan insandan korkarlar. Bugün cezaevlerinde tutuklu olan gazeteciler ve yazarlar, çizerler bunun en güzel kanıtıdır.

Seçim anketlerinde okuyanların hangi partiye, okumayanların hangi partiye oy verdiklerine bakarsanız gerçeği görürsünüz.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bir konuşmasında “Okuma seviyesi yükseldikçe bizim oylarımız azalıyor.” Demesi okuyan insanlardan ne kadar korktuklarının bir göstergesidir.

Okuyan insan sorgulamasını bilen insandır.

Okuyan insan yalan ile gerçeği ayırabilen insandır.

Okuyan insan neden sonuç ilişkisini kurabilen kişidir.

Okuyan insan oyunu bir kilo makarnaya satmaz.

Okuyan insan ülkesinin geleceğini düşünür.

Bu toplumun düşünen insana ihtiyacı var.

- Kocaeli Gazetesi, Kamil Çöpür tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3587676/kamil-copur/okuyanlardan-korkuyorlar