Niğdelilerden, önce tarih, sonra ağıt!

Kocaeli Niğdeliler Kültür ve Dayanışma Derneği önceki gün yine önemli bir etkinliğe daha imza attı. Dernek binasında gerçekleştirilen '3. Geleneksel Yöresel Tava Etkinliği'  kapsamında bir araya gelen Niğdeliler, birlik ve beraberlik örneği sergilediler. Dernek Başkanı Cumalı Bozok yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Bozok, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberliğimiz adına bu tür etkinlikleri tertipleyeceğiz. Doğduğumuz yeri, doyduğumuz yerde tanıtacağız” dedi.

AĞITLAR SÖYLEDİ

Daha sonra Araştırmacı-Yazar Dursun Özden, katılımcılara Niğde tarihi ile ilgili bilgileri belgelere dayanarak anlattı. Programda, Kocaeli'nin en tanınmış halk müziği sanatçısı Göksel Özbinar, Elazığ depremindeki vatandaşlarımıza destek amacıyla 'ağıt' söyledi, katılımcıları söylediği ağıtlarla ağlattı.

GÖZYAŞLARI

Programa katılan Kocaeli'nde yaşayan en yaşlı Niğdeli olan 97 yaşında ki Şaziye Yılmaz ise söylenen ağıtlar karşısında gözyaşlarını tutamadı. Programa çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, Niğdeli bürokrat, daire müdürü ve dernek yöneticileri katıldı. Program sonrası katılımcılara teşekkür eden Dernek Başkanı Cumali Bozok, 'Hepimiz biriz, birimiz hepimiziz' dedi ve bundan sonra da bu tür programları düzenleyeceklerini söyledi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/3613778/nigdelilerden-once-tarih-sonra-agit