CHP’de seçim heyecanı sürüyor

Bülent Ekinci
Bülent Ekinci

Demokrasinin ibresi her zaman doğruyu göstermeye biliyor. Bunun en açık örneği de CHP’nin parti içi seçimlerinde karşımıza çıkıyor. Bazen en uygun aday ya da en çok hak eden aday seçimi kaybede biliyor.

Eski üye yapısı, klişeleşmiş delegasyon, kimi zaman adayları duygusal yönde ele alıp seçimini ona göre yapmasına neden oluyor. Bu da hak edeni değil, kendini delegeye en çok sevdireni başarılı kılıyor. AK Parti’de ise bu durum biraz farklı. AK Parti Genel Merkezi, kendi adayını kendi belirliyor. Üyesine de bu kişiyi seçeceksiniz diyor.

Aday belirlerken, temayül yoklaması ve mülakat yapıyor. Böylelikle çalışa bileceği en uygun kişiyi başkan adayı olarak delegenin karşısına sunuyor.

İlk bakışta anti demokratik bir seçimmiş gibi görünen bu taktik sayesinde sağlıklı teşkilatlar oluşturuyor. Partililer, o il ya da ilçe başkanının, direk genel başkanı temsil ettiğini daha da net anlıyor.

CHP’deki demokrasi ise çoğu zaman partiye zarar veriyor. Hatta bazıları bu demokrasi kalkanının kullanarak partinin itibarını sarsacak söylemlerde bulunuyor. Bu da CHP’yi yıpratıyor. CHP’nin sağlıklı örgütler kurması için ya dengeli bir delegasyon yapması gerekiyor ya da il başkanını mülakatla belirlemesi gerekiyor.

Bu yazdıklarım belki birilerini kızdırıyor. Ancak içten içe doğru söylediğimi de biliyorlar. 1 Mart’ta yapılacak olan il başkanlığı seçimleri için üç aday, göreve talip olduğunu resmen açıkladı. Harun Yıldızlı, Bozkurt Uslu ve Hikmet Erenkaya. Bu adayların dışında bir de Selman Yıldırım’ın karar vermesi bekleniyor.

Bu dört aday da partisinin neferi olmuş, parti kademelerinde görev almış önemli isimler. Ancak partide görev almış olmak seçilmek için yeterli değil. Önemli olan görevlerini ne kadar layıkıyla yapmış olduklarıdır.

Bu dönem genç, dinamik ve toparlayıcı bir adayın il başkanı olmasını isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, bu görüşünü birçok kişiyle paylaşmış. Ancak genel başkanın bu isteği delegasyonda ne kadar karşılık bulacağı muamma. CHP’nin geleceğinin şekillenmesini için 1 Mart’ta yapılacak il başkanlığı seçimleri çok önem arz ediyor.

CHP, ya “Nerede kalmıştık” diyerek kaldığı yerden devam edecek ya da “Hadi bakalım” diyerek yepyeni bir sayfa açacak.

Bu fotoğraf karesini verebilmek o kadar da kolay değil

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, iki ay kala oturduğu koltukta İzmit Belediye Başkanlığı seçimini kaybetti diye etiketlenmek istiyor. Oysa adaylık için ilk kez büyük çekişmenin yaşandığı ve aday gösterilmeyenlerin kırıldığı bir dönemde İzmit Belediye Meclisi seçimlerinde çoğunluğun kaybedilmesini önledi. Ardından kırılan, dökülen kim varsa gönlüne dokunmayı başardı. Bu toparlayıcı tablo önceki gün AK Parti Vefa Buluşmasında da kendini gösterdi. Eski ilçe başkanlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşekkür belgelerinin takdim edildiği törende kuruluştan bu yana görev yapmış İzmit İlçe Başkanlarının hepsi vardı.

Necdet Eksen, Hüseyin Yusuf, Nedim Arsal, Ali Korkmaz ve Hasan Ayaz.

İzmit Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden bir ilçede böyle bir tabloyu bu kadar kısa sürede oluşturmak kolay olmasa gerek.

Bana göre AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in tevazu ve gayretini İzmit’te iyi yansıtan bir ilçe başkanı görüntüsü sergiliyor Ali Güney.  

Hurdacı olmak için mesleki yeterlilik şart

Kocaeli Bölgesi Hurdacılar Derneği ile S.S. Kocaeli Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler İşletme Kooperatifi, il milli eğitim müdürlüğüyle müşterek olarak mesleki yeterlilik kursu düzenliyor. Artık her meslek erbabı içini zorunlu koşulan mesleki yeterlilik belgesi hurdacılık yapmak isteyenlerden de sorulmaya başlandı. Bu nedenden dolayı meslek derneği ve kooperatifi, il milli eğitim müdürlüğünün desteğiyle “Mesleki Yeterlilik Kursu” açmaya karar verdi.

40 ar kişilik gruplan halinde açılacak olan kursların her bere 3 gün sürecek. Kursların bitiminin ardından ise sınav yapılacak. Bu sınavda başarılı olanlar sertifikalarına kavuşacak. Dernek binasında verilecek olan eğitime katılmak isteyenler 0262 333 5151 numaralı dernek telefonundan ya da Kocaeli Bölgesi Hurdacılar Derneği Başkanı Mustafa Nebili’nin 0538 409 51 33’nolu telefonunu arayarak bilgi alabilirler.

Basit ama gerekli bir çalışmaydı

Körfez Kirazlıyalı Mahallesi’nde bulunan alt geçidin en büyük sorunlarından biri, yağmurlu günlerde, alt geçidin yağmur suyuyla dolmasıydı. Vatandaşlar, bu duruma bir çare bulunmasını istiyordu. Belediye ekipleri önceki gün söz konusu alt geçidin iki ucuna da sundurma takarak, yağan yağmurun alt geçide dolmasının önüne geçti.

- Kocaeli Gazetesi, Bülent Ekinci tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3644740/bulent-ekinci/chpde-secim-heyecani-suruyor