Kurum ve kuruluşlara yapılan BAĞIŞLAR neden AZALDI?

Mesut Akbulut
Mesut Akbulut

Türkiye’de bireysel bağışçılık alanındaki eğilimler, bağış yapılan alanlar ve bağış yapma motivasyonları gibi birçok konunun ele alındığı “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik 2019 Raporu yayımlandı.  Raporda ilginç ayrıntılar var… Birlikte okuyalım…

**

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) tarafından yayımlanan rapor, Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Selim Erdem Aytaç liderliğinde, Türkiye’nin 67 ilinde toplam 2 bin 502 kişinin katılımıyla hazırlandı.

**

Bireysel bağışçılık alanında kılavuz kaynak niteliğinde olan “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik 2019 Raporu”, bireysel bağışçılık alanındaki eğilimleri, bağış yapılan alanları ve bağış yapma motivasyonlarındaki değişimleri ortaya koyuyor. Raporda, daha önce 2004 ve 2015 yıllarında hazırlanan raporların bulgularına da yer verilerek, bireysel bağışçılık alanında gözlemlenen değişimler karşılaştırmalı olarak sunuluyor.

KİŞİ BAŞI BİREYSEL BAĞIŞ

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı değeri yaklaşık 303 TL. 2015 yılında yapılan araştırma bulgularına göre bu miktar 228 TL olarak belirlenmişti.

Aradan geçen 4 yıldaki enflasyon değeri göz önünde bulundurulduğunda bu miktarın 2019 yılındaki karşılığının 360 TL olduğu hesaplanıyor.

Bu veriler incelendiğinde, Türkiye’deki bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların kişi başı toplam değerinde reel anlamda bir azalma olduğu görülüyor.

DOĞRUDAN YARDIM EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR

Türkiye’de bir yıl içinde yapılan tüm bireysel yardım ve bağışların toplamı 17,6 milyar TL olarak tahmin ediliyor.

Bu tutar, 2018 Türkiye gayri safi yurt içi hasılasının %0,5’ine denk geliyor.

Türkiye’de bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı yaklaşık değerinin 262,7 TL’si doğrudan yardım (akrabalara, komşulara, diğer kişilere, dilencilere, fitre, zekât) olarak yapılırken 40,2 TL’si sivil toplum kuruluşlarına yapılıyor.

Bu miktar 2015 yılında 26,7 TL oranındaydı. Kişiler yaptıkları yardımların miktar olarak çok küçük olması ve bu yardımları düzensiz olarak yapmaları nedeniyle bir kuruluşa bağış yapmak yerine doğrudan yardım yapmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar.

ŞEFFAFLIK ÖN PLANA ÇIKIYOR

Kişilerin bağış yapma nedenlerine ve tercih ettikleri yöntemlere dair bulgulara da yer verilen raporda aynı zamanda bireyleri bağış yapmaya teşvik eden nedenler de inceleniyor.

Görüşülen kişilerin yarısından fazlası bağışının nasıl harcandığından emin olursa bağış yapacağını belirtirken, % 52’si de STK’ların şeffaf olmalarını bağış yapmak için bir neden olarak değerlendiriyor.

**

Tanıtım toplantısında rapor sonuçlarını değerlendiren TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) Genel Sekreteri Rana Kotan, TÜSEV’in Türkiye’de bireysel bağışçılığı artırma hedefine dikkat çekerek, bu konuda yapılabilecekleri STK’larla katılımcı bir şekilde planlayabilmek için sene içinde fırsatlar yaratacaklarını aktardı.

PEKİ NEDEN BAĞIŞ YAPMIYORUZ?

Raporu yukarıda okudunuz…

Rapor sonuçlarına göre Türkiye’de sene içinde yapılan tüm bireysel yardım ve bağışların kişi başı toplam değeri sadece ve sadece yaklaşık 303 TL…

Peki neden bağış yapmıyoruz?

Cevabı;

Bağışı, bağışın nasıl harcandığından emin olmak istiyor…

Araştırmaya göre Türkiye’nin yarısı bağışın nereye harcandığından emin olmadığı için, bağışta bulunmuyor…

Türk Kızılay bile vergi kaçırma için paravan olarak kullanılıyorsa, daha kime güvenelim…

***

TMSF'den unutkan vatandaşa çağrı

Son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 72 bin hesapta yaklaşık 240 milyon lira unutulurken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri vatandaşın parasını alması için hesaplarını kontrol etmesi çağrısında bulunuyor. Vatandaşlar, zaman aşımına uğrayan hesabı olup olmadığını e-devlet, TMSF'nin internet sitesi veya "https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/" linkinden sorgulayabiliyor. Sizin de bankada paranız varsa, bu uyarıyı dikkate alırsanız iyi olur.

***

Coşkun'dan selam var

Kocaeli'nin tanınmış iş adamlarından olan Coşkun Branda’nın sahibi Nevzat Coşkun, kutsal topraklardan herkese selam söyledi.  Ülkemiz-milletimiz- vatanımız-bayrağımız, birlik ve beraberliğimiz için dua ettiğini söyleyen Coşkun; “Allah herkese burayı nasip etsin” dedi. Coşkun’u tanıyanlara duyurulur.

***

En fazla suriyeli İstanbulda yaşıyor

Ajans Press’in, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’deki geçici koruma kapsamındaki güncel Suriyeli nüfusu 3 milyon 585 bin 209 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl ise bu rakam 3 milyon 576 bin 370 olduğu saptanırken, 2018 yılında 3 milyon 623 bin 192 olarak belirlendi. Böylelikle 2019 yılında düşüş gösteren Suriyeli mülteci sayısı 2020 yılı itibarıyla tekrar artışa geçti.  En fazla Suriyeli’nin yaşadığı yer de değişmezken, 484 bin 995 kişi ile İstanbul’da olduğu saptandı. İstanbul’u 453 bin 409 ile Gaziantep, 440 bin 19 ile Hatay, 425 bin 557 ile Şanlıurfa ve 244 bin 677 ile Adana takip etti. Kocaeli’de ise 55 bin Suriyeli var…

- Kocaeli Gazetesi, Mesut Akbulut tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3670661/mesut-akbulut/kurum-ve-kuruluslara-yapilan-bagislar-neden-azaldi