Formula 1 ve MotoGP

Yavuz Taşkıran
Yavuz Taşkıran

Çok özel motorlar fakat sınırları belirlenmiş kapasite ve güçlere sahip araçların katılabildiği yarışa Formula 1 deniliyor. Kısaca F1 olarak da söyleniyor. Bu yıl içinde Nisan ayının 21’inde Çin’de yapılacak olan bu yarış orada başlayan Corona Virüsü tehlikesi sebebi ile ertelendi. Küçük bir takip grubu bulunan Facebook sayfamda bu yarışı IstanbulPark’a alalım diye paylaşımda bulundum. Destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlar da yer aldı.

 

Aslında İstanbul’daki bu pistimizde daha önceyarış düzenlendi. Hatta MotoGP bile organize edildi. Yamaha’nın R6 Cup’ını büyük bir keyif ile izledik. Dünya çapında benzeri olmayan bir izleme rekoru kırdık.

 

Çocukluğumuzda telden yaptığımız arabalar sonrası gelinebilecek en üst düzey yarış ve olağanüstü bir adrenalin yaratıcısı yarıştır F1…

 

BernieEcclestone’a kızdık, bir miktar parayı esirgedik ve bu yarış elimizden kaydı gitti. Neler kaybettiğimizi daha sonra yazacağım.

 

Adına IstanbulPark dediğimiz bu pist şimdilerde özel bir şirket tarafından işletiliyor. Ne yazık ki, buranın sahibi Vural Ak ile TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar arasındaki çok küçük görüş ayrılıkları nedeni ile bu muhteşem tesise motosiklet pist yarışı (ulusal ve uluslararası) verilmiyor.

 

Seksen milyonu geçen nüfusumuz ile çok ciddi sayıda genç jenerasyona sahibiz. Çok hızlı motosiklet kullanan, çok hızlı otomobil kullanan insanlarımız var. Bir de bunlara sponsor olmayı bekleyen iş adamlarımız, şirketlerimiz…

 

Dileğim, bu büyük ülkenin girişimci insanları ile birlikte küçük takıntılardan sıyrılıp iyi şeylere doğru yelken açabilmektir.

 

Bu ülkeyi yeniden motor ve motosiklet dünyasında olması gereken noktalara taşımalıyız. Yüzlerce motosiklet yarışçısı İstanbulPark’ta yarışmak için can atmaktadır. İzmir pistinin ne durumda olduğunu bilmiyorum ama yarış emniyeti bakımından eğer sorunları bulunuyorsa kısa sürede gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.

 

Unutmayın, bu yarışları yapacak her türlü teknolojik alt yapımız ve yarışları yönetecek insan kaynaklarımız mevcuttur. Bu deneyleri daha önce yaşadık.

 

Haydi, yeniden başlayalım…

- Kocaeli Gazetesi, Yavuz Taşkıran tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3672690/yavuz-taskiran/formula-1-ve-motogp