KİRLE DANS  

Necdet Güler
Necdet Güler

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki sormayın! Çin’den yayılan virüs nedeniyle duyurular yapılıyor; ellerinizi sık sık yıkayın, tokalaşmayın, öpüşmeyin, maske takın...Bunları yapınca tamamdır!   

Bizim ülkemizde kişi lokantadan içeri girer, yemek yiyen arkadaşını görür ve onun elini sıkar. Çünkü, eliyle sokaktan taşımış olduğu kiri, arkadaşının yemek yerken kullandığı eline bulaştırmak zorundadır!

Kişi ekmek alacak, markete gider. Bir sürü ekmeği elinin kiri ile adeta “mıncıklar”. Sonra bir başkası aynısını yapar ve onun mıncıkladığı ekmeklerden birini alır.

Çeşitli türde bakliyat, pirinç, salça vs ile kuru yemiş satılan bir market biliyorum. Müşteriler farklı ürünlerin olduğu yerde, özel kaplara ve kese kağıtlarına, satın alacağı üründen istediği kadarını kendisi dolduruyor.

Ne kadar pratik bir uygulama değil mi?

Orada, bir rastlantı olarak, alışveriş açısından ölü saatlerde birkaç defa alışveriş yapmıştım. Ama geçenlerde akşam vakti, müşterinin çok olduğu bir zamanda  orada gördüklerime çok şaşırdım. Çünkü burada, hijyen kurallarına ilişkin  en ufak uygulama bile yoktu. Alışverişe gelenlerin çok büyük bir çoğunluğu, satılan ürünlerin  bulunduğu bölmelerin içine ellerini sokup aldıkları kuru yemişleri tatma bahanesiyle yiyorlar, ağızlarından bulaşma nedeniyle hijyenik açıdan daha da kirlenmiş elleriyle bunu tekrarlıyorlardı. Bu arada salça gibi yoğun besinlere parmağını daldırıp tadanlar da vardı.

İki yıl önce İtalya’ya, dostlarımı ziyarete gitmiştim. Orada marketlerde  kese kağıdına koyacağınız meyve ve sebzeleri  seçip almadan önce özel kutusundan aldığınız plastik eldiveni elinize geçiriyor, işiniz bitince onu kirli eldiven kutusuna atıyordunuz. 

Şu farka bakın: Orada yıkanan ve pişen bir yiyecek için eldiven kullanılıyor. Bu kentte çok sayıda insanın el kiri ve ağız tükürüğü bulaşmış, yıkanmayan ve pişirilmeyen besinler bu şekilde satılıyor.

Tam bir rezalet! Üstelik virüs tehlikesi dünyayı titretirken…     

Peki…Bu durumu önleyecek kurumlar nerede? Belediyeler, sağlık müdürlüğü, kent konseyi filan. Bu tür, hijyene aykırı uygulamaları önlemek gerekmiyor mu? Bunu önlemek çok mu zor? Sorumlu olması gerekenler farkında mı değil?

Çin virüsü… Sakın gelme!

- Kocaeli Gazetesi, Necdet Güler tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/3693788/necdet-guler/kirle-dans