Kandıralı genç Covid’i yendi!

Kandıra’da ikamet eden 29 yaşındaki Emre Kılıçarslan geçtiğimiz hafta yapılan testte Coronavirüs’ün pozitif çıkması sonucu Seka Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 1 haftalık tedavi sürecinin ardından tekrar yapılan test sonucunda hastalığı yenen Kılıçarslan, hem süreç hem de tedavi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

“KANDIRA DEVLET HASTANESİ GRİPSİN DEDİ”

Hastalık süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Bu süreç 3 hafta süren bir süreç oldu. İlk başta baya bir ateşlendim. Bütün belirtiler vardı ben de. Kandıra’da ikamet ettiğim için devamlı Kandıra Devlet Hastanesi’ne gittim. Bana ‘gripsin’, ‘farenjitsin’, ‘bronşitsin’ dediler. Hep ilaç kullandım ancak 2 hafta boyunca geçmedi. Geçmeyince de İzmit’e gittim. İzmit’te patlak verdi. Seka Devlet Hastanesi’nde yapılan test sonrası Coronavirüs pozitif çıktı. 1 hafta yattıktan sonra test sonucum dün akşam belli oldu. Sonucun negatif çıkmasının ardından taburcu oldum.

Kronik bir rahatsızlığınız var mıydı?

Ben iki sene öncesi akciğerlerimden ameliyat oldum. Bu hastalık da herhalde direkt akciğerlere iniyor. Biraz da sağlık geçmişim yüzünden tuttular beni diye tahmin ediyorum. Ben Seka Devlet Hastanesi’ne yattığımda hiçbir belirti yoktu. Sadece bir mide bulantısı vardı. 

“ONLAR BİZİM İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

Hastanede süreç nasıl işledi?

Seka Devlet Hastanesi’nde karantinadaydık ancak normal odadaydık; ağır hastaların yattığı serviste değildik. 3 öğün yemek verdiler. Günde iki kere yani 12 saatte bir ilaç aldık. Serum, oksijen takviyesi değil sadece hap kullandık. Bu süreç böyle devam etti. Güzel ilgilendiler bizimle. Bazı duyumlar alıyoruz ‘hastalara kötü davranıyorlarmış’ şeklinde. Kesinlikle öyle bir şey olmadı. Dört dörtlük ilgilendiler bizimle Seka Devlet Hastanesi’nde. Her gün gelip odayı dezenfekte ediyorlar. Her konuda bizimle çok güzel ilgilendiler. Söylenenlerle hiçbir alakası yok. Bu hastalarla uğraşırken hasta olan hemşire ve doktorlar da varmış. Onlar bizim için uğraşıyor; bizim insanlarımız tekrardan onları karalıyor. Allah razı olsun hepsinden.

“TABURCU OLANLAR ÇOK”

Hastanede yoğunluk nasıl?

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin acilinde yoğunluk çok. Seka Devlet Hastanesi’ne ilk girdiğimde odaların hepsi doluydu. 2-3 gün sonra yavaş yavaş taburcular başladı. Ben çıkarken yüzde 30 boşluk vardı. Çoğu odanın kapıları açıktı. Tedavi süreci baya güzel işliyor ki taburcu olanlar çoktu. Bazıları belirti gösteriyor, testin sonucu 3 gün sonra çıkıyor. Bu belirtileri gösterenleri tedbir amaçlı 3 gün hastanede tutuyorlar. Hızlı test yeni yeni gelmiş Kocaeli’ye. Bazıları o yüzden de taburcu oluyor. Ancak 14 gün evlerde karantinadalar.

“SÜREKLİ MORAL VERDİLER”

Hastalık süreci ile ilgili tavsiyeleriniz neler?

Hiç kimse kulaktan dolma laflara inanmasın. Eldiven takın, şunu yapın, böyle yapın diyorlar. Ağıza maske doğru da eldiven çok kötü bir şey. Ben birebir yaşadığım için, doktorların da tavsiyesine uyarak en büyük hastalığı yayan şey şu anda o plastik eldiven. 3 gün yaşıyormuş virüs o eldivenlerde. Vatandaş ellerini düzgün yıkasın, dengeli beslensinler, uykularını düzgün alsınlar. Morallerini de yüksek tutsunlar. Biz bunu böyle atlattık. Moral çok önemli bir şey. Hastanede hemşireler, doktorlar sürekli moral verdi bize. Bunu böyle böyle atlattık.

“İLKİNİ ATLATTIN MI GERİSİ KOLAY”

Hastalığın tekrardan ortaya çıkması söz konusu mu?

Ben şimdi bu hastalığı yendim. Vücut bu hastalığa bağışıklık kazanıyor. Her sene bunu geçirme durumunuz var ancak ağır değil. Grip gibi. İlkini atlattın mı gerisi kolay. Denilene göre ilk yenmek çok önemliymiş. Yine tehlike var ancak bulaştırma süreci aynı değil. Bizim insanımız biraz sıcak kanldıır, tokalaşır, öpüşür. Öyle olmadığı sürece hiçbir şey olmaz dedi doktorlar.

Eşinizin ve çocuğunuzun durumu nasıl?

Ben Kandıra’da bir fabrikada taşlama işi yapıyordum. Şu anda raporluyum. Hastaneden çıktım; 14 gün karantinam devam ediyor. Bu hastalık psikolojik olarak çok yıprattı. O yüzden 14 gün karantina verdiler. 14 gün sonunda ne olur bilmiyorum.  Evliyim, çocuğum da var. Ben de test pozitif çıktığı zaman eşim ve çocuğum evde karantina altına alındı. Şu anda hiçbir temasımız yok. Ayrı ayrı odalardayız. Odadan çıktığım zaman bile maskeyle çıkıyorum. Fabrikada yakın arkadaşım olan 3-4 kişinin daha ismini vermiştim onlar da karantinadalar. Sağlık bakanlığından, sağlık ocaklarından kontrole geliyorlar, arıyorlar. İlgi baya var. Bu çok hoşuma gitti.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/4125741/kandirali-genc-covidi-yendi